Skakanka: trening, zalety, poprawna technika

Chwyć za skakankę i rozpocznij trening, dzięki któremu spalisz setki kalorii i osiągniesz zgrabną sylwetkę, o jakiej marzysz. Zobacz, jak wygląda trening ze skakanką i nie bój się kontuzji – nasz ekspert wyjaśni, jak się przygotować.

skakanka, skakanie na skakance, trening ze sprzętem fot. shutterstock.com
Skok w bok? Jeśli na skakance, to śmiało!

Zalety skakania na skakance

Dzięki skakaniu na skakance będziesz mogła pozbyć się zbędnego tłuszczyku. 30-minutowy trening pozwoli Ci spalić nawet 300-400 kcal.

ZOBACZ TEŻ: Joga na więcej energii [zestaw ćwiczeń]

Jak się przygotować

Zacznij spokojnie, ponieważ podskoki nie należą, tak jak chodzenie czy bieganie, do naturalnych ruchów człowieka. „Przed rozpoczęciem treningu ze skakanką powinnaś przeprowadzić rozgrzewkę – mówi prof. Tadeusz Stefaniak, dziekan Wydziału Nauk o Sporcie AWF we Wrocławiu. – Najlepiej jeśli będzie ona obejmowała ćwiczenia w marszu (tj. skłony, wymachy, wykroki) oraz ćwiczenia gibkościowe (np. krokodylki), które przygotują stawy kolanowe i skokowe do pracy”.

Trening na skakance

Gdy już zaczniesz skakać, to pierwsze 15-30 sekund przeznacz na podskoki obunóż, a następnie próbuj wykonywać podskoki naprzemienne. „Pojedyncza seria ćwiczeń trwa od 10 sekund do 3-4 minut. Przerwy nie są dłuższe niż 60 sekund – dodaje prof. Stefaniak. – W trakcie treningu wykonuje się od 3 do 12 serii”.

ZOBACZ TEŻ: Ćwiczenia w domu - kardio na spalanie i poprawę nastroju

Jeśli dopiero wracasz do skakanki, to przez pierwsze 2 tygodnie rób nie więcej niż 4 serie. Szybkie tempo ćwiczeń spowoduje, że poprawi się sprężystość Twojego kroku. Tempo wolne wyszczupli nogi.

Jeżeli lubisz trening ze sprzętem, który zmieści się nawet w torebce, sprawdź też koniecznie nasz trening z gumami.

 

REKLAMA