Skakanka: ostre cardio i maksymalne spalanie tłuszczu

Skakanka to też lina, tylko cienka i z rączkami. Dziecinnie prosta i maksymalnie efektywna: już tylko 10 minut treningu ze skakanką może dać podobne korzyści, co 30 minut biegania czy dwa tenisowe sety. Gotowa na ostry trening cardio?

skakanka, skakanie na skakance, trening ze sprzętem fot. shutterstock.com

Skakanka usprawnia też cały łańcuch kinematyczny (system łączący mięśnie, stawy i ścięgna), poczynając od stóp i kostek, przez korpus, na dłoniach kończąc. Nadaje to całemu ciału siłę funkcjonalną, która przyda się np. przy noszeniu ciężkich toreb, ale też w balansowaniu w szpilkach.

Skakanie na skakance – rób to dobrze

1. Wybierz dobrą długość

Stań na środku skakanki i podciągnij rączki do góry – powinny się znaleźć na wysokości górnej części Twoich barków. Jeśli skakanie nie sprawia Ci trudności, możesz spróbować z krótszą wersją, w której rączki dochodzą do pachy.

2. Dobry chwyt

Złap rączki, obejmując je palcami i kciukiem. Uchwyt powinien być pewny, ale nie za mocny. Przedramiona też powinny być rozluźnione i równoległe do podłoża. Rób małe kółka nadgarstkami, ale ten ruch prawdopodobnie wyssałaś już z mlekiem matki.

ZOBACZ TEŻ: 12 zasad płaskiego brzucha [patenty na sześciopak]

3. Miękko ląduj

Ląduj miękko na palcach; pięty nie powinny dotykać podłoża, a jeśli już, to tylko je musnąć między odbiciami.

4. Patrz przed siebie

Zamiast spoglądać na stopy, skup wzrok na jakimś obiekcie przed sobą, na poziomie oczu. Wyższy poziom Lubisz wyzwania? Weź skakankę z cięższą linką. Unikaj tych z ciężarkami w rączkach, które mocno obciążają nadgarstki, dając przy tym niewiele korzyści.

Poczuj spalanie

Nawet jeśli w podstawówce skakałaś non stop, zacznij od pojedynczych skoków, aż dojdziesz do 20, po których zrobisz sobie krótką przerwę na odpoczynek.

Kiedy dojdziesz do 140 skoków bez przerwy, jesteś gotowa na interwał. Skacz jak najszybciej przez 30 s, odpocznij 1 min. Potem 4 razy postaraj się wyrównać lub pobić ten rekord, po każdej próbie odpoczywając przez 60 s.

Lina to fitnessowy przyrząd, który naprawdę może zdziałać cuda. Sprawdź, jak ćwiczyć z battle rope oraz dlaczego warto spróbować swoich sił na linie do wspinaczki.

REKLAMA