Skakanie na skakance – 7 korzyści

Chwyć skakankę w dłoń i zalicz solidny trening cardio. Skakanie na skakance ma mnóstwo korzyści nie tylko fitnessowych ale też zdrowotnych. 

 

skakanka fot. Shutterstock.com

Aby skakać na skakance nie potrzebujesz karnetu ani drogiego sprzętu. Wystarczy sznurek połączony rączkami i kilka metrów przestrzeni. Skakanka to najprostsza na świecie maszyna cardio.

REKLAMA

Trening na skakance angażuje do pracy mięśnie nóg, łydek, ramiona a także mięśnie pośladków i brzucha, wzmacnia też stawy. Podkręca metabolizm, przyśpiesza spalanie tkanki tłuszczowej oraz jest dużym wydatkiem energetycznym. Zapewnia również lepszą wytrzymałość, poprawia kondycję, balans i doskonale rzeźbi sylwetkę. Ale to tylko część korzyści, które zapewniają energiczne podskoki, bo skakanie na skakance ma jeszcze więcej zalet. 

1. Skacz gdzie chcesz

Na skakance możesz skakać gdzie chcesz, w domu, w siłowni i na świeżym powietrzu na trawie (nie rób tego na betonie). Jeżeli decydujesz się na skakanie w domu, to skacz na podłodze (nie na dywanie) i zainwestuj w matę wyciszająca, aby nie wkurzać sąsiadów mieszkających pod spodem. 

 

2. Lepszy nastrój

Nikt nie powiedział, że na skakance mogą skakać tylko dzieci. To także świetna zabawa dla dorosłych. To ogromna dawka frajdy, zwłaszcza jeśli nie ograniczasz się do ruchu podstawowego i mieszasz skoki obunóż z biegiem, wysokim unoszeniem kolan czy przeskokami w bok. Skakanie pobudza nasz organizm do produkcji endorfin, więc po takim treningu będziesz mieć lepszy nastrój a stres zostanie zredukowany.

 

3. Poprawa koordynacji

Skakanie na skakance poprawia koordynację ruchową. Jeśli nigdy nie skakałaś, to początki mogą być nieco trudne, ale zapewniamy, że szybko opanujesz przeskoki bez skuchy. Z czasem nie będziesz musiała nawet myśleć o tym, gdzie znajduje się linka. Gdy nabierzesz wprawy będziesz skakać „z zamkniętymi oczami”.

 

4. Większa gęstość kości

Skakanie na skakance zalecane jest także osobom starszym, bo wzmacnia gęstość kości. Regularne podskoki zapobiegają utracie masy kostnej i osteoporozie, która dotyka szczególnie kobiety po menopauzie. Aby wzmocnić kości, wystarczy 30-40 podskoków dziennie. 

  

5. Mocne serce

Podskoki wspomagają również układ krążenia. Serce lepiej pracuje i rozprowadza krew po całym organizmie. Dzięki temu krew krąży we wszystkich naczyniach tętniczych, a to zmniejsza ryzyko zawału serca. 10 minut na skakance działa na układ krwionośny, jak 30 minut biegu.

 

6. Większa pojemność płuc

Ten rodzaj ćwiczeń może pomóc rozwiązać problemy z oddychaniem. Kiedy skaczesz na skakance, płuca otrzymują większą ilość powietrza. Wzrasta też ich wydolność, więc z czasem będziesz się mniej męczyć podczas skakania. 

 

Przeciwwskazania

Skakanie na skakance ma wiele zalet, ale niektóre osoby powinny unikać tego typu aktywności. Wśród nich są na pewno Ci, którzy mają słabe kości, cierpią na bóle stawów i zmagają się z niewydolnością serca oraz chorobami układu krążenia. 

 

Rozgrzewka i postawa

Podobnie, jak przed innymi treningami, tutaj też trzeba zacząć od rozgrzewki, zwłaszcza dłoni i nadgarstków. Nie zapomnij również o ramionach, kolanach i kostkach. 

Postawa to także warunek udanego i efektywnego treningu. Plecy muszą być wyprostowane, mięśnie brzucha napięte a kolana ugięte. Dłonie powinny być odchylone na a łokcie ugięte i trzymane blisko ciała. Przedramiona powinny tworzyć z tułowiem kąt 45°. Skacząc, rotuj nadgarstki, a nie całe przedramiona. Barki ramiona i dłonie muszą znajdować się na tej samej wysokości po obu stronach ciała. Po podskoku, ląduj zawsze na poduszkę stopy, zaraz za palcami - nigdy na pięty lub płaską stopę.

Każde udane powtórzenie to wynik wspólnej pracy mięśni całego ciała, z sercowym na czele. To dlatego na wyższe zakresy tętna wkraczasz już po chwili od rozpoczęcia treningu. 

 

Jaką skakankę wybrać

Jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę ze skakanką, postaw na tę klasyczną z gumowym sznurkiem i lekkimi plastykowymi rączkami. Jeżeli nabierzesz doświadczenia i przejdziesz do treningu sportowego, to możesz zainwestować w skakankę ze stalową linką, rzemieniem czy obciążeniem. 

 

Długość skakanki

Jak wybrać odpowiednią długość? Stań na środku skakanki i podciągnij rączki do góry – powinny się znaleźć na wysokości górnej części Twoich barków. Jeśli skakanie nie sprawia Ci trudności, możesz spróbować z krótszą wersją, w której rączki dochodzą do pachy.

 

Jak długo i jak często skakać

Jeśli zaczynasz przygodę ze skakanką to zacznij spokojnie, bo podskoki nie należą, tak jak chodzenie czy bieganie, do naturalnych ruchów człowieka. Trenuj 2-3 razy w tygodniu o od 5 do 10 minut. Gdy dojdziesz do wprawy i zbudujesz kondycję, możesz skakać codziennie, nawet przez pół godziny. 30-minutowy trening pozwoli Ci spalić nawet 300-400 kcal. Skakanie na skakance jest też świetnym uzupełnieniem innych treningów cardio, w tym biegowych.

 

Techniki skakania 

Jest wiele technik skakania na skakance, od tych prostych po zaawansowane. Jednak na początku dobrze trzeba opanować podskoki obunóż. Gdy złapiesz równowagę, możesz spróbować skakania naprzemiennego (raz prawa, raz lewa noga) albo skakać na jednej nodze, z boku na bok. Możesz też krzyżować skakankę podczas skakania i unosić kolana bardzo wysoko. 

 

Zobacz również:
Dziewczyny coraz liczniej przechodzą z klubów fitness na zajęcia sportów walki. Żeby przekonać się, co je tam ciągnie, jedna z redaktorek WH postanowiła wyjść poza swoją strefę komfortu i naruszyć osobistą przestrzeń przeciwników.
ZOBACZ WIĘCEJ
REKLAMA