Zastanawiasz się, czy warto wsiąść na rower? To przestań tracić czas na rozmyślanie - jazda na rowerze daje mnóstwo korzyści. Nie tylko popracujesz nad lepszą kondycją, spalisz zbędne kcal, ale i zadbasz o środowisko, oszczędzisz na paliwie i poznasz lepiej okolicę. Sprawdź sama, co daje jazda na rowerze i zacznij rozglądać się za fajnym jednośladem. Na rynku nie brakuje różnych rodzajów rowerów, wśród których każdy znajdzie coś dla siebie. Rowery dopasowuje się przede wszystkim do nawierzchni, po których będziesz się poruszać, ale pod uwagę warto wziąć także to, czy lubisz szybką, czy spokojną jazdę, do czego służy ci rower, czy jeździsz sama, czy z kimś, jaki strój będziesz zakładać na rower... Parametrów jest wiele, a wybierając dla siebie nowy jednoślad, należy wziąć pod uwagę każdy! Stworzyliśmy miniściągę z opisem najpopularniejszych rodzajów rowerów. Przeczytaj charakterystykę poszczególnych modeli i wybierz najlepszy dla siebie.
Najpopularniejsze rodzaje rowerów
- Rower miejski
- Rower górski (MTB)
- Rower szosowy
- Rower gravelowy
- Rower trekkingowy
- Rower cruiser
- Tandem
Rower miejski
Rower miejski, jak sama nazwa wskazuje, służy do poruszania się po mieście. Dzięki temu, że wyposażony jest w stosunkowo grube koła, pojedziesz na nim swobodnie po asfalcie, chodniku, parku czy łące. Będzie idealnym wyborem dla osób, które planują spokojne przejażdżki po mieście, nie za dalekie dojazdy do pracy czy na zakupy. Dużym plusem rowerów miejskich jest też fakt, że dzięki swojej konstrukcji (zazwyczaj obniżonej ramie) pozwalają na wygodną jazdę w każdym stroju. Dzięki szerokiemu siodełku, giętej, szerokiej kierownicy i krótkiej ramie na pewno siedzi się na nim wygodnie. Najczęściej w rowerach miejskich montuje się przerzutkę ukrytą w tylnej piaście i hamulec typu torpedo. Zazwyczaj rower miejski ma dodatkowe wyposażenie takie jak:
- błotniki,
- osłona na łańcuch,
- bagażnik,
- koszyk,
- lampki zasilane z dynama.
Minusem roweru miejskiego jest przede wszystkim jego waga. Weź to pod uwagę, jeśli zamierzasz codziennie znosić a potem wnosić rower po schodach.
ZOBACZ KONIECZNIE: Fotelik na rower dla dziecka – jaki fotelik rowerowy wybrać?
Rower górski (MTB)
Chyba każda z nas doskonale wie, jak wygląda typowy góral. Rowery górskie nazywane też są MTB od ang. Mountain Terrain Bike. Nazwa rowerów, których przeznaczeniem jest jazda w terenie trudniejszym, niż pozwalają na to rowery szosowe czy trekkingowe, np. górskie ścieżki, szlaki leśne, specjalne tory przeszkód. Choć rowery górskie stworzone zostały do jazdy w trudniejszym terenie (np. po górskich ścieżkach, szlakach leśnych itp.), poza asfaltowymi drogami, to wiele osób góralami lubi jeździć także po mieście. Rowery MTB są wytrzymałe, co jednocześnie oznacza, że są też cięższe od rowerów szosowych czy trekkingowych. Często wyposażone są w różne amortyzatory, instalowane głównie w widelcu i ramie, które ułatwiają jazdę po nierównym terenie. Charakterystyczne dla tego typu rowerów są 26-29 calowe koła, szerokie opony z agresywnym bieżnikiem oraz jeden lub dwa amortyzatory. Aby zwiększyć przyczepność w góralach stosuje się szersze niż w rowerach trekkingowych koła i charakterystyczne opony o głębokim bieżniku. Wśród rowerów górskich wyróżnia się rowery:
- ATB (All Terrain Bike) - mniej zaawansowany rower służący do jazdy w ternie po każdym rodzaju nawierzchni
- XC - rowery górskie uniwersalne, nadają się zarówno do do jazdy sportowej, jak i turystycznej
- Enduro - nadają się zarówno do stromych zjazdów po wymagającej powierzchni, jak i podjazdów pod strome szczyty (co odróżnia je od rowerów typu downhill)
- Trail - rowery zaprojektowane do pokonywania ścieżek górskich, idealne do zjazdów, podjazdów i pokonywania ścieżek górskich
- Downhill - rower przeznaczony do zjazdów po wyjątkowo nierównej nawierzchni (korzenie, kamienie, dziury itp.)
- Freeride - dla tych, którzy zjeżdżają poza trasami, skaczą i wykonują różne akrobacje na rowerze
Rower szosowy
Rower szosowy przeznaczony jest do sportowej, szybkiej jazdy po asfalcie. Idealne dla miłośników prędkości. Cała konstrukcja jest zaprojektowana tak, by rower pozwalał osiągać właścicielowi maksymalną prędkość, stąd szosówki są rowerami lekkimi o prostej konstrukcji. Charakterystyczne są dla tego typu roweru duże koła z wąskimi (zazwyczaj 23-28 mm) i gładkimi oponami. Kierownica o kształcie tzw. baranka jest zagięta w taki sposób, by umożliwić zajęcie bardziej aerodynamicznej pozycji.
Rowery szosowe również dzielą się na różne rodzaje w zależności od geometrii ramy, kół i kierownicy. Geometria ramy pozwala przyjąć inną, wygodniejsza pozycję za kierownicą. Zamontowanie szerszych kół pozwala na jazdę po bardziej zróżnicowanej nawierzchni, a prosta kierownica także przyczynia się do podniesienia komfortu podczas jazdy.
Rower gravelovy
Gravel to w zasadzie jeden z rodzajów rowerów szosowych, ale jest na tyle popularnym modelem, że warto poświęcić mu nieco więcej miejsca. Choć służy głównie do jeżdżenia po szosie, to poradzi sobie świetnie także w parku czy na polnej ścieżce. To co jeszcze odróżnia gravele od szosówek to budowa kierownicy, która w tych pierwszych jest znacznie szersza z wygiętym na zewnątrz dolnym chwytem. Rowere gravelove łączą w sobie także elementy rowerów miejskich i trekkingowych pod względem możliwość montowania wielu akcesoriów (np. błotniki, bagażnik).
Rower trekkingowy
To jedne z popularniejszych rodzajów rowerów, łączące w sobie cechy roweru górskiego, miejskiego i szosowego. Ze względu na swoją specyfikę są dosyć uniwersalne - sprawdzą się idealnie zarówno na drogach asfaltowych, jak i nieutwardzanych. Charakterystyczne dla rowerów trekkingowych są 28-calowe koła oraz rama zbudowana tak, by umożliwiać wygodną pozycję w trakcie jazdy. Opadająca górna rura ramy w przednim trójkącie ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru w każdym stroju. Wiele modeli ma zamontowane błotniki, bagażnik i sakwy zarówno z przodu, jak i z tyłu. Takie rozłożenie bagażu umożliwia wyjazd na kilkudniowe wyprawy rowerowe. Rowery trekkingowe nie ważą tyle, co np. rowery miejskie.
Rower cruiser
Rower cruiser kojarzy się z przejażdżką po kalifornijskim molo i nic dziwnego. Klasyczny cruiser rozpoznasz po kolorowych dosyć fantazyjnie powyginanych ramach oraz balonowych, grubych oponach. Choć cruisery są bardzo wygodne i stylowe, to mają też sporo minusów. Przede wszystkim należą zdecydowanie do ciężkich rowerów (ze względu na grube, stalowe ramy i grube opony). Nie pozwalają przez to rozwinąć zbyt dużej prędkości. Czy cruiser jest dla ciebie? Jeśli szukasz modelu na krótkie, leniwe przejażdżki po mieście, to tak.
Tandem
Tandem to rower dwuosobowy - jednocześnie mogą na nim jechać dwie osoby - jedna za drugą. przeznaczony dla dwóch lub więcej osób. Tandem wyposażony jest w jedną ramę i dwa koła, ale posiada dwie kierownice, dwa siodełko i dwa osobne komplety pedałów. Rower napędzany jest przez dwie osoby, ale pojazdem kieruje osoba siedząca z przodu.