Bieganie zimą - 5 sposobów na zdrowy trening

Zejdź z bieżni lub orbitreku i wyjdź na świeże powietrze. Zimno? Dzięki naszym patentom na bieganie zimą i jesienią, utrzymasz, a nawet poprawisz swoją formę i sylwetkę.

Czy tego chcemy, czy nie – robi się coraz chłodniej. Zima nadchodzi, co dla większości z nas oznacza tylko trzy rzeczy: śnieg, przeszywające do szpiku kości zimno i niechęć do wyjścia na dwór, żeby się trochę spocić. Coraz bardziej nieprzyjazna aura rzeczywiście może Cię demotywować, ale to jeszcze nie powód, żeby zakopać się w poduszkach i zapaść w sen zimowy.

 

 

Aby utrzymać treningowy rytm, potrzebujesz tylko garść informacji, jak zaadaptować się do zmian w pogodzie. Z tą wiedzą nie będziesz musiała martwić się o motywację - uwolnione podczas uprawiania sportu endorfiny załatwią sprawę.

Oto 5 prostych patentów na przygotowanie się do jesienno-zimowych treningów pod gołym niebem:

1. Zastosuj regułę minus 10 stopni

Rezygnacja z treningów, bo słupek rtęci nie sięga na podziałce termometru liczby zero, to tania wymówka. Ekstremalnie niskich temperatur unikaj jednak jak ognia. Po pierwsze, są dla organizmu trudne do zniesienia, m.in. dlatego, że oddychanie tak mroźnym powietrzem uszkadza pęcherzyki płucne. Po drugie, obniżają jakość Twojego biegu, ponieważ musisz zmusić do wysiłku niedostatecznie rozgrzane mięśnie. Dobra zasada: 10 stopni Celsjusza poniżej zera to temperatura idealna. Żeby pozostać wewnątrz.

2. Wybierz solidną ścieżkę

Kiedy próbujesz biegać po oblodzonej nawierzchni, Twoja postawa staje się nienaturalnie sztywna, co może w końcu doprowadzić do kontuzji. Zamiast ryzykować, poszukaj jakiejkolwiek drogi posypanej piaskiem lub solą i wolnej od lodu. Nie masz szans uniknąć białej trasy? Bieg po świeżym, a nawet lekko ubitym śniegu może stanowić udany trening, jeśli włożysz na stopy buty z solidnym bieżnikiem i skupisz się na utrzymaniu równowagi.

3. Udawaj, że na dworze są plus 4 stopnie

Zawsze ubieraj się, jakby temperatura na zewnątrz była o jakieś 10 stopni wyższa niż jest w rzeczywistości. W ten sposób zostawiasz sobie miejsce na nadwyżkę ciepła, która uwolni się podczas wysiłku. Jeśli wychodzisz i czujesz, że jest Ci przyjemnie ciepło, powinnaś zdjąć z siebie jedną warstwę ubrań. Ważne: za wszelką cenę unikaj bawełny – nie utrzyma wilgoci z dala od Twojej skóry. Najbliższa ciału warstwa musi dobrze odprowadzać wilgoć, więc jeśli możesz, zainwestuj w dobrej jakości odzież techniczną.

4. Weź prysznic przed treningiem

Im zimniej na dworze, tym dłuższa powinna być rozgrzewka. Jeśli chcesz ją rozpocząć jeszcze przed wyjściem z domu, wskocz pod gorący prysznic! To idealna propozycja przed długim biegiem wcześnie rano. Jeśli nie masz ochoty moczyć się w wodzie, zrób dynamiczną rozgrzewkę, zanim wyjdziesz na zewnątrz. Bieg po schodach wewnątrz budynku lub seria wykroków w dużym pokoju – wszystko, co rozgrzeje Twoje mięśnie, jest dobrym pomysłem.

5. Weź ze sobą wodę

Ostatnie, ale nie najmniej ważne: pamiętaj o nawadnianiu organizmu. Mamy tendencję do tego, żeby w okresie zimowym nie pić podczas uprawiania sportu zbyt dużo wody. Rzeczywiście: pewnie nie przegrzejesz się ani nie zlejesz potem, ale Twoje ciało wciąż potrzebuje odpowiedniego nawilżania. Suche, zimowe powietrze naprawdę wysysa z ciebie wilgoć.

Wciąż czujesz zimne dreszcze na myśl o bieganiu w temperaturze niższej niż 20 stopni Celsjusza? Przenieś  się do fitness klubu. Sprawdź tylko najpierw: bieżnia czy orbitrek? Co wybrać, aby szybciej spalić tłuszcz, wzmocnić mięśnie i poprawić kondycję?

zdjęcie: iStockphoto/Thinkstock

WH

Zobacz również:
REKLAMA