Przyjemność biegania – test butów Saucony Guide 15

Nie jestem profesjonalną biegaczką, nie startuję w zawodach, obca mi jest rywalizacja na trasie. Biegam od wielu lat dla zdrowia, kondycji i – co tu dużo kryć – żeby spalić kalorie, bo wolę je wypocić niż ich sobie odmawiać. Taka motywacja też wymaga dobrych butów treningowych.

Saucony Guide 15 MPP

Choć nie mam płaskostopia, to muszę pilnować kolan, by nie skręcać ich do środka, co wytknął mi kiedyś trener obserwując, jak robię przysiady. Gdy biegam w butach dla osób z nadpronacją, czyli nadmiernie zapadniętym dolnym łukiem stopy, to automatycznie lepiej ustawiam kolana, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy wraz z rosnącym zmęczeniem zwracam coraz mniejszą uwagę na technikę biegu. Jednak buty stabilizujące miały też dla mnie swoje wady. Przede wszystkim usztywnione zapiętki, które mogą powodować dyskomfort okolic ścięgna Achillesa i sztywne mostki mniej więcej w połowie podeszwy. Te mostki, choć powodowały, że stopa przetaczając się od pięty do palców układała się bardziej na zewnątrz, to niekiedy zakłócały płynność przetaczania. W butach treningowych Saucony Guide 15 te potencjalne wady zostały całkowicie wyeliminowane.

Wygląd i waga

Po otwarciu pudełka uwagę przyciąga nowoczesny design, piękny pomarańczowy kolor buta z fluorescencyjnymi elementami oraz dosyć gruba na pierwszy rzut oka podeszwa. Dlatego zaskoczeniem jest waga buta; ten, po wyjęciu z pudełka, wydał mi się niesamowicie lekki. Co prawda Guide 15 to model treningowy, a nie startowy, więc waga nie ma tutaj aż takiego znaczenia, jednak modele stabilizujące zwykle są odrobinę cięższe od tych neutralnych.

Saucony Guide 15MPP


Mój but w rozmiarze 41 (długość wkładki 26 cm) waży zaledwie 233 gramy, czyli poniżej średniej. Dopiero po włożeniu stopy do wnętrza buta zrozumiałam, na czym polega sekret: tylko zewnętrzne krawędzie podeszwy zostały podniesione, tworząc w środku coś w rodzaju niecki, w którą stopa idealnie się wpasowuje.

Cholewka

Sama cholewka została wykonana – jak podaje producent – z materiałów pochodzących z recyclingu, w technologii 3D Print, czyli jest zrobiona z technicznej siateczki bez jednego szwu; jest miękka, lekka i oddychająca.

Saucony Guide 15MPP


Usztywniony zapiętek został obłożony taką ilością gąbki, że ścięgna Achillesa zupełnie tego usztywnienia nie czują. Język zintegrowany z cholewką przy pomocy elastycznej siateczki jest gruby i miękki; nawet przy ciasnym zawiązaniu sznurowadeł, grzbiet stopy nie odczuwa żadnego ucisku. Po zewnętrznej stronie cholewki biegnie taśma, która ma dodatkowo ją wzmacniać. 

Stabilizacja

But jest bardzo stabilny. Gdy spojrzymy na podeszwę po jego wewnętrznej stronie zobaczymy wmontowany w nią kawałek plastiku – to właśnie on ma zapobiegać nadmiernej pronacji i wykoślawianiu stopy do wewnątrz. Jednak przetaczanie stopy jest przez to absolutnie niezakłócone, co zawdzięczamy wyjątkowej konstrukcji podeszwy.

Saucony Guide 15MPP


Jak wspominałam, stopa w bucie nie leży na podeszwie, ale jest w niej zagłębiona, bo boki podeszwy są wyższe niż jej środek. Dlatego w modelu Saucony Guide 15 poczują się komfortowo biegaczki nawet z neutralnym typem stopy, takim jak moja.  

Amortyzacja

To but na twarde nawierzchnie. Do biegania po asfalcie, chodnikach, ale też po utwardzonych drogach gruntowych. Stopa w bucie leży płasko i neutralnie, na co ma wpływ obniżony drop, czyli różnica wysokości między piętą a palcami.  W Saucony drop wynosi 8 mm, w większości butów innych producentów od 10 do 12 mm. Bieżnik nie przypomina poprzedniego modelu, zamiast klasycznej jodełki mamy tu głęboki rowek ciągnący się przez całą długość buta, co zmiękcza podeszwę, zwłaszcza w okolicach pięty. Za amortyzację buta odpowiada też miękka wkładka PWRRUN+, która dodatkowo pochłania drgania i poprawia komfort biegu.

Podsumowanie

Saucony Guide 15 to bardzo dobre stabilizujące buty treningowe dla osób z tendencją do wykoślawiania kostek do wewnątrz, ale też komfortowe dla biegaczek o neutralnym typie stopy. Świetnie amortyzują drgania podczas biegu na twardych nawierzchniach. Są bardzo lekkie, przewiewne, miękkie i przyjazne dla stopy. Ich atrakcyjny design zwiększa przyjemność codziennych przebieżek, a zaawansowana technologia zwiększa bezpieczeństwo długich i forsownych treningów.

Parametry techniczne

Buty treningowe.
Typ stabilizujący/neutralny
Waga: 233 gramy
Drop: 8 mm

Cena: 599 zł

Buty do kupienia m.in. w sklepbiegacza.pl.