Przerwa od treningów: kiedy jest usprawiedliwiona?

Uwielbiasz wysiłek fizyczny? Mogłabyś trenować codziennie? Nie zawsze jest to dobry pomysł. Kontuzja, przeziębienie czy ważne zawody to znak, że czas na przerwę. Zobacz, kiedy zamiast siłowni wybrać regenerację mięśni.

fot. racorn 2015/shutterstock.com fot. racorn 2015/shutterstock.com
fot. racorn 2015/shutterstock.com

Wiesz, że trening świetnie wpływa na Twoje ciało, umysł i ogólny stan zdrowia. My też wiemy o tym doskonale. Jednak mimo to czasami lepiej byłoby, gdybyś zamiast ładować do torby strój na siłownię, została jednak w domu. Nie chodzi nam o momenty,w  których po prostu górę bierze lenistwo, ale o te, kiedy dodatkowy wysilek fizyczny może Ci tylko zaszkodzic.

Poprosiłyśmy naszego eksperta Holly Perkins, specjalistkę od treningu siłowego i wytrzymałościowego oraz ambasadorkę firmy New Balance, by powiedziała nam, kiedy z całą pewnością możemy sobie odpuścić trening. Zobacz, w jakich sytuacjach WH wystawia Ci usprawiedliwienie od siłowni.

 

1. Łapie Cię przeziębienie

„Nim na dobre dopadnie nas przeziębienie, mamy takie dwa dni, gdy zaczynamy podejrzewać, że coś nas bierze. Często jednak lekceważymy symptomy zbliżającej się choroby” – mówi Perkins. Jeśli myślisz, że możesz niedługo wylądować w łóżku z grypą lub przeziebieniem, zrób sobie wolne od siłowni. Te dwa dni przerwy pomogą Ci wzmocnić system immunologiczny. No i nie będziesz rozsiewać zarazków po całym fitness klubie.

2. Podejrzewasz przetrenowanie

„To nieco bardziej skomplikwane, gdyż objawy przetrenowanie nie zawsze są łatwe do zauważenia” – zdradza nasz ekspert. Jednak gdy trenujesz 5 lub nawet więcej razy w tygodniu (lub fundujesz sobie 2-4 razy w tygodniu intensywny trening), to powinnaś zaznajomić się z symptomami zwiastującymi przetrenowanie.

„Jeśli więc nie robisz cotygodniowych postępów w swoich treningach, czujesz się słabsza niż zazwyczaj, jesteś wyczerpana po 3 treningach pod rząd, a na samą myśl o siłowni, zaczynasz odczuwać lęk, być może Twój organizm sygnalizuje Ci, że potrzebuje nieco odpoczynku” – mówi Perkins. Poznaj też inne symptomy przetrenowania.

3. Masz kontuzję (albo niedawno miałaś), a Twój trening opiera się na kontuzjowanej części ciała

Kontuzja barku lub pleców w ciągu ostatnich 2-4 tygodni? Lepiej odpuść sobie siłownię, jeśli właśnie tę części ciała obejmuje Twój trening i np. skoro skręciłaś sobie ostatnio kostkę, nie idź na bieżnię. „W końcu przyjdzie moment, kiedy ponowne użycie kontuzjowanej części ciała będzie niezbędne. W przypadku łagodnej kontuzji następuje to zazwyczaj po 3-4 tygodniach” – wyjaśnia Perkins.

W międzyczasie trenuj pozostałe części ciała i np. jeśli kontuzji uległo Twoje ramię, wciąż możesz ćwiczyć na rowerku stacjonarnym lub skupić się na treningu dolnych części ciała. Zobacz też, jak na przerwę od ćwiczeń reaguje organizm i jak najlepiej wrócić do formy.

4. Jesteś bardzo obolała po wczorajszym treningu

Ustal, na jakim poziomie sytuuje się ból Twoich mięśni. „Jeśli w skali od 1 do 10, gdzie 10 oznacza poważny, niepozwalający się ruszyć z łóżka ból, ustawiasz się na 7 lub 8 – pozwól swoim mięśniom na nieco dłuższy odpoczynek” – radzi Perkins. Poznaj też 7 błędów dotyczących regeneracji mięśni i jak najszybciej je wyeliminuj.

5. Czekają Cię jutro ważne zawody

Jeśli czeka Cię triathlon, maraton lub choćby długa wycieczka rowerowa, zrezygnuj z treningów na dzień czy dwa przed tym wydarzeniem. „Aby przygotować się do takiego wysiłku, zapewne trenowałaś od miesięcy. Teraz potrzebujesz jednego lub dwóch dni, aby Twój organizm odpoczął. Dzięki temu w dniu wyścigów dasz z siebie 100 procent” – wyjaśnia nasz ekspert.

Tekst: Katy Lindenmuth

WH

Zobacz również:
REKLAMA