Przed nartami: trening w skarpetkach [wideo]

Żeby się przygotować do sezonu narciarskiego nie musisz kupować karnetu do fitness klubu. Możesz złapać formę w domu, świetnie się przy tym bawiąc. 

Trening przed nartami Shutterstock.com

Do tego treningu nie potrzebujesz sprzętu, nie potrzebujesz nawet butów. Jedyne, co Ci będzie potrzebne to miękkie grube skarpetki i kawałek wypolerowanej podłogi. 

 

Zobacz wideo

Instrukcja

Trening proponowany przez Kasię to trening obwodowy. Składa się z sześciu ćwiczeń, które musisz wykonywać jedno po drugim. To jest właśnie obwód. Gdy zrobisz cały obwód, odpocznij chwilę i powtórz go. W sumie zrób pięć obwodów, odpoczywając między nimi. 

Siła

Podczas zjazdu, zwłaszcza przy skręcaniu, na narciarza (i snowboardzistę też) działają duże siły. Żeby utrzymać pozycję i pokonać siłę odśrodkową musisz mieć silne mięśnie - będą one pracować  izometrycznie - trzeba utrzymać je w napięciu przez kilkanaście a nawet kilkadziesiąt sekund.

Siła przyda się również w czasie jazdy po muldach, gdy zmienia się nawierzchnia, a zwłaszcza gdy się przewrócisz - wstanie z nogami „wmurowanymi” w deskę snowboardową to prawdziwe wyzwanie dla mięśni ud, miednicy i brzucha. Trening w skarpetkach nie tylko wzmocni te mięśnie, ale też poprawi Twoje wyczucie równowagi, więc przewracać się będziesz rzadziej.

Stabilizacja

Ćwiczenia na śliskiej nawierzchni mobilizują do pracy nie tylko duże mięśnie, zapewniające najwięcej siły. Angażują one również dziesiątki małych, głęboko położonych mięśni, których na co dzień używasz bardzo rzadko lub wcale. Im bardziej śliska podłoga, tym trening efektywniejszy. Uważaj jednak, żeby nie przesadzić - trening w skarpetkach nie powinien się zmienić w błyskawiczny kurs robienia szpagatu.

Zobacz też pozostałe treningi dla narciarek i snoawbordzistek z serii SKOK NA STOK

SKOK NA STOK: ROZGRZEWKA NA STOKU SKOK NA STOK: TRENING PRZED WYJAZDEM
Zobacz również:
REKLAMA