Prana Vinyasa na otwarcie serca [WIDEO]

Czy wiesz, że joga może pomóc ci czerpać większą radość z seksu? Przekonaj się sama, jak regularna praktyka i większa świadomość własnego ciała otwiera na nowe doznania. Zapraszamy na sesję jogi Prana Vinyasa na otwarcie serca przygotowaną przez naszą ekspertkę dr Ewę Moroch.

Joga pozwoli ci otworzyć się na własne potrzeby, drugą osobę i nowe doznania.

Osoby regularnie praktykujące jogę mają większe szanse na udane życie seksualne. Z jednej strony sesje na macie wzmacniają ciało, zwiększając jego elastyczność, a w wielu pozycjach skupiają się na pracy nad otwarciem miednicy oraz klatki piersiowej, co pośrednio i bezpośrednio pozytywnie wpływa na sferę seksualną. Z drugiej, tej bardziej duchowej, strony – praktyka jogi to oswajanie się ze swoim ciałem i emocjami. Joginki potrafią lepiej wyczuwać potrzeby własnego ciała, uczą się też akceptować jego ograniczenia, a stąd już prosta droga do seksualnej pozytywności i większej satysfakcji z miłosnych uniesień.

Przykładem pozycji polecanej dla joginek jest Setu Bandhasana, po polsku nazywana pozycją mostu. "Nauczyciele jogi zwykli mówić, że głęboki skłon do tyłu w moście wzmacnia i otwiera klatkę piersiową. Otwarta klatka piersiowa to z kolei otwarte serce, gotowość do smakowania, wychodzenia naprzeciw życiu i partnerowi. Otwarta klatka piersiowa, wypełniona miękkością oddechu, to czułość i bliskość zarówno do drugiego człowieka, jak i do siebie – mówi dr Ewa Moroch, nauczycielka jogi i psycholożka sportu. – W tej pozycji również biodra, kręgosłup lędźwiowy i przednia część ud zostają zaproszone do głębokiego otwarcia".

Lepiej jednak od jednej pozycji sprawdzi się pełna sesja jogi, którą przygotowała nasza ekspertka. Będzie to otwierająca serce Prana Vinyasa. "Ta sesja pozwala na pewno poczuć bardziej miłość do siebie, czułość do drugiego człowieka i otwarcie na doznania. Praktykujcie tak, jak podpowiada wam ciało. Pamiętajcie, że Prana Vinyasa to podążanie za swoim oddechem, za odczuciami swojego ciała, ale też przede wszystkim to rozmowa z samą sobą, o tym, jak chcę być na macie i co chcę poczuć" – mówi joginka.

Pranayama to pochodząca z Indii prastara technika oddechowa. Termin pranayama to połączenie dwóch słów: prana, czyli energia oraz ayama, czyli rozprzestrzenianie. Istotą pranayamy jest bowiem rozprzestrzenianie energii życiowej, czyli oddechu. Czym jest vinyasa joga? Termin vinyasa oznacza tyle, co "umieścić w szczególny sposób". Ten styl jogi charakteryzuje się przede wszystkim połączeniem oddechu i ruchu. Nie jest to statyczna odmiana jogi, gdyż nie zatrzymuje się tu w żadnej z pozycji, a płynnie przechodzi z jednej do drugiej. Vinyasa to ciągły ruch i płynne przechodzenie z pozycji do pozycji, dlatego najlepiej będzie, jeśli poćwiczysz z naszym wideo. Poniżej znajdziesz ściągawkę z pozycji, które będą wykonywane w sesji

Pranayama Vinyasa na otwarcie serca

Oto opisane po kolei pozycje, które będziesz wykonywać w tej sekwencji jogi.

1. Krążenia tułowia

Usiądź wygodnie na środku maty, najlepiej na zgiętych kolanach. Palce stóp schowaj pod pośladki, pięty skieruj na zewnątrz. Kolana mogą być złączone, ale jeśli możesz - rozsuń je. Zacznij krążenia szyi, barków, klatki piersiowej i bioder. Z wdechem próbuj delikatnie otwierać klatkę piersiową, a z wydechem zaokrąglaj lekko plecy. Zwróć uwagę na aktywne mięśnie krocza, brodę i pępek.

2. Pozycja dziecka

Złącz palce u stóp i rozszerz kolana, tak byś mogła między nimi położyć swój tułów. Dociśnij pośladki do stóp, głowę połóż na macie i wyciągnij ręce do przodu. Staraj się mocno wciągnąć.

3. Pozycja kota

Ustaw się w klęku podpartym z nogami rozstawionymi na szerokość bioder i ramionami na szerokość ramion. Dociśnij nadgarstki do podłogi. Na wydechu przyciągnij brodę do mostka, jednocześnie zaokrąglając i wypychając plecy. Pamiętaj o podwiniętej kości ogonowej i aktywnym brzuch. Na wdechu powróć do pozycji neutralnej.

4. Pies z głową w dół

Pies z głową w dół to jedna z podstawowych pozycji jogi. W tej praktyce będziesz wielokrotnie do niej powracać. Dłonie rozstaw na szerokość barków z kciukami skierowanymi do wewnątrz i rozszerzonymi palcami. wewnątrz. Kolana rozstaw mniej więcej na szerokość bioder i odepchnij się od maty, kierując biodra w górę. Utrzymuj lekko napięty brzuch i podwinięta miednicę. Głowa powinna luźno opadać.

5. Pozycja gołębia

Będąc w pozycji psa z głową w dół, wyciągnij prawą nogę do góry, a następnie płynnie przejdź do pozycji gołębia. Podpierając się na dłoniach, przenieś prawą nogę do przodu, odkładając goleń tak, by stopa była przed lewym biodrem. Na wydechu pochyl się do przodu i połóż tułów na wewnętrznej stronie prawego uda.

6. Skłony w przód

Stań z szeroko rozstawionymi stopami. Wyprostuj kręgosłup, a następnie wykonaj skłon do przodu. Ręce możesz oprzeć na podłodze, jeśli jesteś w stanie. Jeśli nie, możesz też złapać się za łokcie. 

7. Pozycja wojownika

Stojąc, rozstaw nogi na szerokość bioder. Obróć prawą stopę na zewnątrz, a lewą tak, by w linii prostej palce przecinały środek stopy prawej. Unieś swoje ręce do boku na wysokości ramion. Prawe kolano zegnij - ma tworzyć linie prostą z kostką i nie wystawać nad stopą. Połącz dłonie i unieś.

8. Deska

Przyjmij pozycję jak do pompki, ale nie opieraj się na dłoniach, a na przedramionach. By zapobiec opadaniu bioder, trzymaj napięte mięśnie korpusu i pośladki.

9. Pozycja kobry

Połóż się na brzuchu z dłońmi ustawionymi blisko klatki piersiowej na wysokości barków. Następnie odepchnij się na dłoniach i unieś po kolei: czoło, brodę, klatkę piersiową, ramiona, łokcie i górną część tułowia. Zatrzymaj się, gdy łokcie będą wciąż lekko ugięte. Wychodząc z pozycji, delikatnie zegnij łokcie i powoli odłóż na matę po kolei: brzuch, klatkę piersiową, szyję i czoło.

10. Malasana

Malasana to pozycja, którą wykonuje się w tzw. przykucu. Przykucnij więc i skieruj pięty do wewnątrz. Kolana rozsuń jak najbardziej na boki, między nogi wstaw zgięte w łokciach ręce ze złożonymi dłońmi. Łokciami możesz rozpychać nieco biodra. Wydłużaj kręgosłup.

11. Pozycja trójkąta

Stań w dużym rozkroku. Ręce rozstaw na wysokości barków równolegle do stóp. Prawą stopę obróć 90 stopni na zewnątrz (pięta prawej stopy powinna znajdować się w prostej linii z środkiem stopy lewej). Nogi wyprostuj w kolanach. Wydłuż prawy bok i z wydechem wyciągając prawą rękę w bok, a następnie skieruj na prawą goleń, drugą rękę jednocześnie unieś w stronę sufitu. Głowę skręć w stronę uniesionej ręki.

12. Półmostek

By wykonać Setu Bandhasanę, połóż się na plecach na macie, zegnij nogi w kolanach i powoli unoś biodra, a następnie krąg po kręgu klatkę piersiową. Przy zejściu na podłogę podwijaj miednicę wraz z kością ogonową. „Kiedy położysz się już na podłodze, wyobraź sobie pod twoją miednicą okrągły zegar, na którym są godziny 6 i 12 oraz 3 i 9. Przetaczaj miednicę od 12 do 6, a następnie od 3 do 9, szukając płynnego ruchu. Pozostań w nim tak długo, jak będziesz pragnęła” – podpowiada ekspertka.

Ekspertka

”” DR EWA MOROCH
psycholog sportu i nauczycielka Prana Vinyasa Yoga, aktywna mama
Studia doktoranckie ukończyła na Akademii Wychowania Fizycznego we Wrocławiu, gdzie obroniła doktorat z nauk o kulturze fizycznej w zakresie psychologii aktywności fizycznej kobiet praktykujących jogę fizyczną. Założycielka mohoyoga.pl – holistycznego projektu doradczo-szkoleniowego dla sportu i biznesu. Jogowa podróżniczka, sportowa joginka, psycholożka zawodników o niekończącym się odkrywaniu poczucia sensu i mocy, wielbicielka Aleksandra Lowena, Viktora Frankla i logoterapii. Wykładowca na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. Znajdziesz ją także na IG: @ewamoroch_mohoyoga

 

REKLAMA