Otwórz i rozciągnij całe ciało naraz, balansując na jednej nodze. Przy tym zadbaj jednocześnie o stabilizację ciała, wzmocnij nogi i brzuch, popraw równowagę oraz zakresy ruchu, otwórz klatkę piersiową, pachwiny i ramiona. Pozycja półksiężyca wymagać będzie od Ciebie 100% skupienia, ale odwdzięczy się z nawiązką.
Pozycja półksiężyca – przygotowanie
Zanim spróbujesz przyjąć pozycję półksiężyca, zacznij od zestawu ćwiczeń przygotowujących. Po kilku, kilkunastu treningach będziesz gotowa. Ćwiczenia przygotowujące możesz wykonywać też przed każdą próbą przyjęcia asany.

1. Klęk podparty z otwarciami do boku
W pozycji klęku podpartego dłonie ułóż pod barkami, a kolana pod biodrami (A). Przenieś ciężar ciała na lewą rękę i nogę, a następnie otwórz ciało do boku (zrób wdech). Utrzymaj równowagę, angażując brzuch i mięśnie centrum (B). Z wydechem wróć do klęku podpartego, aby z kolejnym wdechem wykonać otwarcie na drugą stronę (C). Zrób po 5 powtórzeń na stronę.

2. Rozciąganie w wypadzie
Z klęku podpartego (A) wykonaj wypad prawą nogą w przód (wydech), opuszczając nisko biodra. Przypilnuj, aby prawe kolano znajdowało się nad kostką stopy; lewe pozostaw na macie (B). Zrotuj tylne podudzie do wewnątrz, jednocześnie otwierając ciało do lewego boku (wdech) i unosząc rękę w kierunku sufitu (C). Z wydechem powróć do klęku podpartego i wykonaj to samo na drugą stronę. Po 5 powtórzeń na stronę.

3. Wejście do pozycji
Przyjmij pozycję psa z głową w dół (A). Wraz z wdechem unieś lewą nogę, a następnie z wydechem przenieś ją do przodu między dłonie (B). Z następnym wdechem unieś górę ciała i przenieś ramiona na boki. Z wydechem przyjmij pozycję wojownika II (C). Z kolejnym wdechem wyprostuj lewą nogę i unieś ramiona (D); z wydechem wróć do pozycji wojownika II, po czym wróć do pozycji psa, odwracając kolejność pozycji. Powtórz całość na drugą stronę. Powtarzaj po 4 razy na stronę.

4. Trójkąt
Stań w rozkroku, ręce wyciągnij na boki; weź wdech (A). Lewą stopę skieruj do boku. Wraz z wydechem pochyl ciało od bioder w lewo (B). Weź wdech, a następnie – wykonując wydech – pochyl się w kierunku lewej nogi i dotknij podudzia dłonią. Górę ciała odwróć w kierunku sufitu, ramiona ustaw prostopadle do podłoża i spójrz na dłoń na górze (C). Zostań w pozycji na 2 cykle oddechowe. Wracając do startu, lekko ugnij lewą nogę w kolanie. Zrób 2-3 powtórzenia, a następnie wykonaj to samo na drugą stronę.
Pozycja półksiężyca – krok po kroku

Faza 1: Pozycja startowa
Przyjmij pozycję wojownika II. Zrób wdech, a następnie wykonaj wydech, osadzając się w pozycji: prawa stopa ustawiona równolegle do tylnej krawędzi maty, pięta na macie, całe ciało zwrócone w prawo, a głowa w przód, ramiona wyciągnięte na boki, lewa noga ugięta w kolanie.

Faza 2: Przejście w bok
Z kolejnym wdechem przyjmij pozycję bocznego rozciągniętego kąta, tj. pozycję, w której nogi ustawione są tak jak w wojowniku II, ale góra ciała wykonuje skłon do boku. Dotknij palcami lewej dłoni maty, tak aby znajdowały się pod ramieniem (w odległości ok. 30-50 cm stopy).

Faza 3: Uniesienie nogi
Wykonując wydech, połóż obok drugą dłoń i powoli oderwij prawą stopę od podłoża. Nie spiesz się, tylko staraj się utrzymać równowagę. Unoś nogę wysoko.

Faza 4: Pozycja końcowa
Na wdechu unieś lewą nogę jeszcze wyżej. Z wydechem zrotuj górną część tułowia w prawą stronę i unieś prawą rękę, tak by była przedłużeniem lewej ręki. Wyciągnij w jej kierunku górę ciała. Wydłużaj kość ogonową w stronę uniesionej stopy. Wzrok kieruj w podłoże, a w wersji bardziej wymagającej do boku lub na sufit. Staraj się utrzymać równowagę. Pozostań w pozycji na parę cykli oddechowych (30-60 sekund). Aby wyjść z pozycji, na wydechu opuść prawą nogę na podłogę. Wróć do wypadu i wojownika. Wykonaj asanę na drugą stronę.