Powrót do treningów po kontuzji i chorobie – jak i kiedy go zaplanować

Zobacz, jak wracać do formy, gdy Twoja przerwa od treningów to nie były wakacje. Podpowiadamy, jak zaplanować ćwiczeniowy comeback po kontuzji oraz chorobie.

| Data aktualizacji: 2019-11-08
Shutterstock

Jak wrócić do treningów po kontuzji

Po skręceniu dostaniesz od fizjoterapeuty zielone światło po kilku tygodniach, ale po innych urazach możesz nie wrócić do swojej rutyny przez min. pół roku. Dlatego potraktuj czas rehabilitacji jako trening, po którym wrócisz do swoich ulubionych aktywności już bez słabych punktów.

ZOBACZ TEŻ: 10-minutowy trening na jędrną pupę

W przypadku większości kontuzji możesz robić trening zastępczy, czyli inny niż ten, który doprowadził do przeciążenia. Udowodniono, że zastąpienie swojego sportu inną formą ruchu spowalnia lub zatrzymuje ubytki formy, a nawet może ją poprawić, wszechstronnie rozwijając ciało. Badania dowodzą, że nawet gdy masz jedną kończynę w gipsie, ćwicząc pozostałe, angażujesz też tę unieruchomioną.

Już po powrocie nie próbuj nadrabiać straconych treningów. Nie sprawdzaj, jak długo możesz biec ani jak dużo dźwignąć, bo znów będziesz pauzować przez kontuzję. Zacznij od ćwiczeń, które przywrócą czucie głębokie (propriocepcję), poprawiając stabilizację stawów. Nie zaniedbuj rozgrzewki, rozciągania i regeneracji – to one zabezpieczają przed kolejnymi wizytami u ortopedów.

Jak wrócić do treningów po chorobie

W sezonie grypy nie przesadzaj z intensywnością i długością wysiłku, bo na 72 h będziesz nawet 6 razy bardziej narażona na infekcje. Gdy masz wątpliwości, czy z katarem iść na fitness, stosuj „zasadę szyi”. Z objawami poniżej gardła idź do lekarza, nie na siłkę. Po wyleżeniu choróbska wróć do ćwiczeń dopiero dzień po ustąpieniu wszystkich objawów i zacznij tak, jak po 1-2-tygodniowej przerwie (sprawdź, jak wrócić do formy po 1-2 tygodniach przerwy).

Zostałaś mamą? Po pierwsze: gratulujemy! Po drugie radzimy, jak wrócić do ćwiczeń po porodzie.

REKLAMA