Poprawa kondycji: skakanka czy trampolina?

Marzy Ci się zgrabna sylwetka i lepsza kondycja? Przedstawiamy Ci dwa spalacze tłuszczu: skakankę i trampolinę. Dowiedz się o nich więcej i wybierz sprzęt, z którym wskoczysz na wyższy poziom.

skakanka rys. Adam Quest
rys. Adam Quest

Skakanka, czyli prosty sposób na szybkie spalanie

Nam kojarzy się z dziecięcą zabawą. Wystarczy jednak zapytać któregokolwiek pięściarza o skakankę, by usłyszeć długą litanię o tym najlepszym z najlepszych treningowym sprzęcie, bez którego trudno wyobrazić sobie wygraną walkę na ringu lub tę ze zbędnymi kilogramami poza nim. Co tu dużo gadać: w tym wypadku faceci, którzy przyjemność czerpią z prania się bo twarzach, mają rację... A tak w ogóle to kto powiedział, że boks jest tylko dla mężczyzn? W wolnej chwili wypróbuj nasz trening bokserski dla kobiet.

Wybierz skakankę, jeśli...

  • chcesz szybko pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej;
  • chcesz zbudować żelazną kondycję, nie wychodząc z domu i nie wydając na sprzęt sporych pieniędzy;
  • potrzebujesz treningowego urządzenia, które mogłabyś zabrać ze sobą w delegację;
  • zależy Ci na tym, by każdy ruch angażował do pracy niemal całe Twoje ciało, od stóp po barki.

1. Zawsze i wszędzie

Linka i dwie rączki – umówmy się, skakanka zmieści się w torebce. Możesz zabrać ją ze sobą na urlop lub w podróż służbową. Nie masz już wymówki: ćwiczyć możesz w każdych warunkach. Jedyne, czego potrzebujesz, to kilka metrów kwadratowych podłogi. Uwaga: skacz zawsze w butach o dobrej amortyzacji.

2. Wszystko w jednym

Już po kilku rundach intensywnego skakania zrozumiesz, w czym rzecz. Skakanka wymusza skoordynowaną pracę całego Twojego ciała, a nie tylko nóg. Równie mocno angażujesz obręcz barkową, a nawet mięśnie korpusu (w tym brzuch), które stabilizują sylwetkę podczas każdego ruchu w górę i w dół. Większych mięśni skakanką nie zbudujesz, na pewno jednak poprawisz ich wytrzymałość.

Jeśli chcesz uzyskać pięknie wyrzeźbiony brzuch, sięgnij raczej po inny sprzęt. Zobacz, czym lepiej wykonywać ćwiczenia na brzuch: kołyską czy kółkiem?

3. Trening Rocky'ego

W sklepie ze sprzętem znajdziesz kilka rodzajów skakanek. Zacznij od wersji jak najbardziej podstawowej, a dopiero później, gdy swojemu skakaniu będziesz chciała nadać jeszcze bardziej konkretny cel, postaw na skakankę szybkościową z gumową lub stalową linką albo skakankę z dodatkowym obciążeniem ukrytym w rączkach. W zależności od tego, jakim sprzętem dysponujesz, ułóż odpowiedni trening interwałowy.

trampolina rys. Adam Quest
rys. Adam Quest

Trampolina, czyli treningowy fun

Nietrudno zrozumieć nam Twoje wątpliwości. Wskocz jednak na treningową trampolinę, a szybko przekonasz się, że jest to urządzenie, dzięki któremu łatwo poprawisz kondycję, przy okazji pozbywając się nadmiaru tkanki tłuszczowej. Za największą zaletę trampoliny uznasz jednak fakt, że dzięki niej znów czujesz się jak nastolatka, która woli bujać w obłokach, niż mocno stąpać po ziemi...

Wybierz trampolinę, jeśli...

  • masz w domu lub ogrodzie naprawdę sporo miejsca;
  • chcesz kupić treningowy sprzęt, na którym równie dobrze bawić będą się dzieci Twoje lub Twoich przyjaciółek;
  • chcesz poprawić kondycję, minimalizując ryzyko wystąpienia kontuzji;
  • nie lubisz treningowej nudy;
  • chcesz trening traktować jak zabawę, a jego głównym celem jest zmniejszenie stresu.

1. Wielka frajda

Bo trampolina jest do tego, aby bawić się na całego. Ustaw ją w ogrodzie, a będziesz mieć pewność, że jeszcze w trakcie spotkania przy grillu z grupą przyjaciół wszyscy spalicie na niej wyrzuty sumienia, które wywołać mogłyby kolejne burgery. Tylko bez brawury! Zaczynaj od klasycznych wyskoków, a im pewniej będziesz się czuć, tym więcej ewolucji wprowadzaj na kolejnych treningach. W serwisie youtube.com znajdziesz masę instruktażowych filmików.

2. Lepsza koordynacja

Skoki na trampolinie są jak płatki śniegu – trudno o dwa takie same. Dlatego właśnie każdy z nich jest dla Twojego ciała wyzwaniem. Inny za każdym razem tor ruchu wymaga od Twojego ciała lepszej koordynacji, a także pracy mięśni stabilizujących. To ważne, ponieważ wzmacniając je, gwarantujesz sobie sylwetkę bardziej odporną na kontuzje.

3. Bez przeciążeń

Trampolina pomaga Ci wybić się w górę, amortyzując jednocześnie każde lądowanie. Dlatego właśnie jest bardziej niż skakanka bezpieczna dla tych z nas, które w przeszłości miewały problemy z kolanami. Oczywiście jeśli tylko poczujesz dyskomfort lub ból, przerwij trening. Spróbuj powtórzyć ćwiczenia następnego dnia, a jeśli problem nie minie, zrezygnuj ze skakania i skonsultuj się z lekarzem.

WH 03/2014

REKLAMA