Pole dance - zalety, dla kogo, jak zacząć

Taniec na rurze czy ćwiczenia na drążku pionowym? Wszystko, co powinnaś wiedzieć o pole dance, znajdziesz w tym artykule.

Pole dance fot. shutterstock.com
 1. Pole dance – historia
 2. Pole dance – zalety
 3. Pole dance – dla kogo?
 4. Pole dance – jak zacząć?
 5. Pole dance – strój
 6. Pole dance – figury

Pole dance, potocznie nazywany tańcem na rurze, to dyscyplina, która opiera się na wykonywaniu ćwiczeń gimnastycznych lub ćwiczeń akrobatycznych z elementami tańca przy wykorzystaniu drążka pionowego (rurki). Istnieje bardzo wiele różnych odmian zajęć pole dance, a do tych najpopularniejszych możemy zaliczyć m.in.:

 • Pole dance w kategorii sport – gimnastyczne ćwiczenia, które przypominają gimnastykę artystyczną.
 • Pole choreo – zajęcia taneczne z użyciem drążka pionowego.
 • Exotic pole – zajęcia typowo choreograficzne, które odbywają się w butach typu szklanki, czyli butach na platformie i wysokim obcasie. Exotic pole dzieli się również na podkategorie: total beginner, flow i hard.

Pole dance – historia

Pole dance uznawany jest za młodą dyscyplinę sportową, ponieważ dopiero od niedawna zyskał na popularności. Przez niektórych kojarzony był wyłącznie z erotycznym tańcem, a dopiero w latach 90. zaczął być uważany za formę sportu. Wcześniejsza historia pole dance nie jest do końca jasna, choć wiadomo, że jego początki sięgają do około XII wieku. Jedna teoria mówi o tym, że pole dance wywodzi się od chińskich akrobatów cyrkowych, którzy wykonywali figury na wysokim drążku, a druga dotyczy indiańskiej jogi praktykowanej na drewnianym palu. Dzisiaj pole dance uznawany jest za spektakularną dyscyplinę sportową.

Pole dance – zalety

Na początek obalmy pewien mit, który mówi o tym, że po kilku treningach pole dance zaczynają się intensywnie rozrastać mięśnie rąk czy ud. Oczywiście pole dance to trening siłowy, podczas którego angażowane są różne partie mięśniowe. Nie trudno jest zauważyć, że najwięcej pracy wykonuje jednak górna część ciała, ręce i barki wzmacniają się dużo bardziej niż na przykład pośladki. „Zawsze mówię, że jeśli kursantka chce iść na siłownię po pole dance, to niech idzie tam tylko po to, aby ćwiczyć pupę” – dodaje tancerka. Nie masz się czego obawiać, bo żeby mięśnie rąk zaczęły Ci się rozrastać, musiałabyś naprawdę bardzo dużo i intensywnie ćwiczyć. Ponadto w grę wchodzą również predyspozycje genetyczne, ale jeśli ćwiczysz dwa razy w tygodniu, to naprawdę musiałabyś się bardzo postarać, żeby bardzo rozbudować mięśnie rąk. „Ręce zaczynają mi się bardziej rozrastać w momencie przygotowania do zawodów, czyli wtedy kiedy trenuję 6 dni w tygodniu, a każdy mój trening trwa od 4 do 5 godzin dziennie. Tak, wtedy faktycznie ręce zaczynają mi się mocno rzeźbić” – mówi trenerka.

Mamy nadzieję, że udało nam się obalić bardzo popularny mit związany z treningami pole dance. Teraz możemy przejść do zalet, których jest wiele.

 • Szybszy wzrost pewności siebie
 • Poprawa koordynacji ruchowej
 • Zwiększona wytrzymałość
 • Wzmocnione mięśnie ramion, klatki piersiowej, kręgosłupa i nie tylko
 • Poprawa postawy ciała
 • Poprawa gibkości całego ciała

Ponadto podczas zajęć pole dance na poziomie podstawowym możesz spalić pomiędzy 290 a 400 kalorii, a na treningu dla zaawansowanych do 700 kalorii.

Pole dance – dla kogo?

Treningi pole dance są tak naprawdę dla każdego: dla kobiet i mężczyzn w każdym wieku. „Najmłodsze kursantki, które trenowały w moim studiu miały po 5 lat, a najstarsza około 50, więc na treningi może przychodzić każdy” – mówi trenerka. Pole dance to dyscyplina dla osób zdeterminowanych, które mają dużo cierpliwości, bo żeby dobrze nauczyć się tego sportu potrzeba sporo treningów, czasu i poświęcenia.

Głównym przeciwskazaniem do uprawiania pole dance jest ciąża, dlatego jeśli spodziewasz się dziecka, raczej zrezygnuj z intensywnych aktywności z drążkiem pionowym. Ponadto, jeśli przechodziłaś poważne kontuzje, przed rozpoczęciem treningów w szkole pole dance, skonsultuj się z lekarzem, który oceni Twój obecny stan i gotowość do ćwiczeń rozciągających i siłowych.

Pole dance – jak zacząć?

Pole dance kojarzy się ze sportem bardzo wymagającym, szczególnie jeżeli chodzi o siłę i rozciągnięcie. Ja mówię, że to jest i fakt i mit, ponieważ zazwyczaj w mediach społecznościowych widzimy wysportowane, zgrabne dziewczyny w szpagatach i różnych bardzo trudnych figurach, a my jako obserwatorzy, osoby, które nie trenują tego sportu, widzimy tylko to, dlatego wydaje nam się, że to jest bardzo trudne i poddajemy się na wstępie. Wszystko jest kwestią chęci i samozaparcia. Jeśli jest się zdeterminowanym, to znajdzie się tam, gdzie się chce - dziewczyny, które publikuje zdjęcia czy filmy w szpagatach, nie urodziły się w nich” – motywuje instruktorka.

Każdy może zapisać się do szkoły pole dance i zacząć trenować. Nie trzeba mieć żadnych podstaw akrobatyki, tańca, czy przygotowania siłowego. „Zanim zaczęłam treningi pole dance, wcale nie chodziłam na siłownię. Faktycznie było mi nieco łatwiej, ponieważ jestem tancerką od 6 roku życia, więc miałam rozciągnięcie, ale siły nie miałam ani trochę - moją siłę wyrobiłam całkowicie na rurce” – mówi Magda Karasińska.

Krok 1: Zapisz się na zajęcia do szkoły pole dance

Cena karnetu w warszawskiej szkole Sky Pole (8 wejść w miesiącu) dla większej grupy (13 osób) wynosi 260 zł, a dla grupy pięcioosobowej 350 zł. Wejście jednorazowe to około 40-50 zł.

Krok 2: Przygotuj odpowiedni strój (na standardowe zajęcia wystarczą legginsy i t-shirt).

Krok 3: Przyjdź na trening z pełną motywacją i nie bój się, że pole dance nie jest dla Ciebie.

Jak wygląda standardowy trening pole dance?

Rozgrzewka (około 15 minut): Wzmacnianie, ćwiczenia na te partie ciała, które będą angażowane podczas treningu głównego.

Część główna (około 40 minut): Zestaw figur wykonywanych na drążku pionowym.

Cool down (około 5 minut): Rozluźnienie, stretching, czyszczenie rurek.

W studiu naszej ekspertki, czyli Sky Pole na początku każdy uczestnik zajęć dostaje własną ściereczkę do rurki.

„Na pierwszych zajęciach uczymy się wszystkiego od podstaw – chodzenia dookoła rurki, obrotów, siedzenia, czy wspinaczki” – mówi Magda Karasińska.

Pole dance – strój

„Pole dance kojarzy nam się ze skąpym strojem, co oczywiście nie jest błędem, bo skąpy ubiór wynika z potrzeby utrzymania się na rurce, ale ta potrzeba utrzymania się na rurce wzrasta wraz z poziomem zaawansowania, dlatego na początku wystarczą legginsy i T-shirt. Z czasem pokazywanie tego ciała jest także trochę powodem do dumy, ponieważ rzeźbią się mięśnie, rośnie pewność siebie, więc kobiety chętniej zakładają krótkie spodenki czy topy odkrywające brzuch” – tłumaczy właścicielka szkoły Sky Pole. Poziom podstawowy nie wymaga odkrytego ciała w dużym stopniu. W tym przypadku wystarczą legginsy i top sportowy lub T-shirt. Nasza ekspertka poleca swoim kursantkom ubiór na cebulkę, czyli warstwowo. Pod legginsy możesz założyć spodenki, a na top na przykład koszulkę z dłuższym rękawem. „Trening rozpoczyna się rozgrzewką, więc dobrze być ubranym warstwowo, żeby móc je później z siebie ściągać” – mówi Magda Karasińska. Zwykle ćwiczenia odbywają się na boso, wyjątkiem są zajęć exotic, do których używa się specjalnie do tego przeznaczonych butów na platformie.

Pole dance – figury

Podobnie jak w przypadku aerial hoop i aerial silk, szkoły pole dance stosują zróżnicowaną terminologię, która dotyczy wykonywanych figur. Natomiast istnieje kilka popularnych figur, które w każdej szkole i na każdych zawodach nazywają się tak samo. Za przykład może posłużyć figura martini, czy iron x, czyli flaga na rurce.

Spatchcoock (poziom zaawansowany)

Cupid (poziom średni)

Magdalena Karasińskafot. archiwum prywatne

Bio ekspertki

Magdalena Karasińska - tancerka, choreograf i dyplomowany instruktor tańca oraz pole dance. Tańcem zajmuje się od 6 roku życia. Tancerka z 7-letnim doświadczeniem w tańcu towarzyskim. Właścicielka szkoły Sky Pole Studio w Warszawie. Magda jest również profesjonalną tancerką i uczestniczy w wielu pokazach, koncertach i eventach. Mogliście ją oglądać w 11 edycji Mam Talent, gdzie razem z grupą Red Heels doszły aż do Półfinału. Na scenie czuje się jak ryba w wodzie. Taniec to jej pasja i sposób na życie!

Osiągnięcia:

 • Półfinalistka 11 Edycji MAM TALENT
 • II Miejsce - Pole Dance Fever , kat Exotic Pro, Grodzisk Mazowiecki 2019
 • III Miejsce- Pole Sport IPSF , kat. Profesjonalistki Seniorki, Katowice 2019
 • I Miejsce Vertical Fit Championship, kat. Pole Story Elite, Warszawa 2018
 • II Miejsce Artisic Pole IPSF , kat. Profesjonalistki Seniorki, Katowice 2018
 • III-miejsce Vertical Fit Championship, kat. Pole Story Elite, Wrocław 2017
 • II-miejsce Pole Art Experience, kat.Professional, Opole .2017
 • II-miejsce Vertical Fit Championship, kat. Pole Story Elite, Wrocław
Zobacz również:
REKLAMA