Tak jak kropla wody drąży skałę, tak każda przelana przez Ciebie na treningu kropelka potu przyczynia się do wyglądu Twojego ciała. Dlatego nie powinnaś się wstydzić tej wydzieliny. Wręcz przeciwnie. Pot jest potrzebny, bo bez niego nie mogłabyś osiągać takich wyników podczas biegania ani tak zawzięcie machać sztangą na zajęciach body pump. Pot jest zbawieniem dla zmęczonego organizmu, któremu pomaga pozbyć się toksyn. Pot jest sexy. Nie wierzysz? A widziałaś już najnowszą kampanię reklamową Adidasa z Karlie Kloss? Obejrzyj i wróć do czytania.
Utrzymuje Cię przy życiu
Kiedy ćwiczysz, krew w Twoich żyłach krąży szybciej, żeby dostarczyć więcej tlenu do pracujących mięśni. Odbiera od nich ciepło, które wytwarzają, podnosząc tym samym temperaturę organizmu i uruchamiając ekrynowe gruczoły potowe (w odróżnieniu od apokrynowych, które wydzielają pot jedynie pod wpływem emocji). Krople potu, odparowując, schładzają skórę, a tym samym przepływającą pod nią krew, która z kolei ochładza mięśnie i narządy wewnętrzne.
„Człowiek poci się, żeby utrzymać temperaturę ciała jak najbliższą optymalnym 36,6 stopniom – wyjaśnia dr Paweł Posłuszny z Katedry Biostruktury na AWF we Wrocławiu. – Gdybyśmy się nie pocili, bardzo szybko doszłoby do przegrzania organizmu. Już kilkanaście minut bez termoregulacji jest niebezpieczne”. Jak bardzo? Gdybyś zdołała zablokować wszystkie gruczoły potowe, temperatura Twojego ciała by wzrosła, w końcu białko zaczęłoby się ścinać i nastąpiłby zgon.
Wspiera serce i cały organizm
Stany zapalne są jedną z największych zmor Twojego metabolizmu i ogólnej sprawności sercowo-naczyniowej. Ale gdy się pocisz, w Twoim organizmie zachodzi seria pozytywnych reakcji. Przede wszystkim, żeby nadążyć z pompowaniem krwi do używanych podczas ćwiczeń mięśni, przyspiesza tętno. Zwiększony przepływ krwi dostarcza więcej tlenu i składników odżywczych do pozyskania energii dla każdego ruchu.
Poza tym odpalają się w Twoim organizmie białka szoku cieplnego. „Te białka mają za zadanie chronić inne białka przed uszkodzeniem oraz naprawiać te już uszkodzone. Stąd wzięła się ich inna nazwa: białka opiekuńcze” – wyjaśnia nasz ekspert. Badania pokazują, że białka szoku cieplnego są też w stanie blokować komórki odpowiedzialne za stan zapalny w organizmie.
Gdy na skórze przeszkadza Ci nie tylko pot: jak się pozbyć przebarwień na skórze?