Outdoor z dzieckiem - 4 aktywności

Outdoor jest jak najlepszy park rozrywki i najbardziej urokliwy fitness klub. Skorzystaj z tego i spędź to lato aktywnie ze swoim dzieckiem.

kobieta z wózkiem do biegania fot. Tomasz Woźny/MPP

Nie musisz czekać do pierwszego wyjazdu na kolonie swojego dziecka, żeby poczuć zew wolności i przygody. Przetrwanie pandemii z dzieciakami to był niezły survival. Wspólne wypady na łono natury będą od niego miłą odskocznią. Zobacz, jak możesz aktywnie spędzić czas z dzieckiem, by była to podwójna frajda, a nie katastrofa. Testowałam na własnej rodzinie.

Nie ma co się oszukiwać, że dzieci (zwłaszcza w liczbie mnogiej) nic nie zmieniają w naszym życiu. Czasami jest to tylko drobny upgrade naszego stylu życia (jak po urodzeniu mojej pierwszej córki), a czasami rewolucja (w moim wypadku po narodzinach bliźniąt). Aktywne mamy mają już dziś na szczęście wiele możliwości, które ułatwiają łączenie macierzyństwa z potrzebą swobody ruchu. Jeżeli próbowałaś trenować na macie z dzieckiem, to wiesz, że to nie spełnia tej potrzeby. Aktywności w outdoorze mogą zrealizować jednocześnie potrzeby Twoje i dzieci, kiedy są wciąż od Ciebie w pełni zależne, lub nie możesz albo nie chcesz zostawić ich pod czyjąś opieką.

Warunek: musisz się do tego odpowiednio przygotować i nastawić. Nie możesz, tak jak kiedyś, ubrać się, wziąć telefon i wyjść. Każdy wypad z dzieckiem wymaga odpowiedniej logistyki. Zawsze lepiej spakować 3 razy więcej rzeczy niż będzie potrzebne, niż zapomnieć jednej, która zmieni miłą wycieczkę w sport ekstremalny. Nie nastawiaj się też na wyniki – skaluj cele, biorąc pod uwagę cały team.

I pamiętaj: nic na siłę. To musi być przyjemność dla wszystkich, bo finalnie nie będzie dla nikogo.

1. Na dwóch lub czterech kółkach - ROWER

Jeżeli masz wrażenie, że dziecko wszystko zmie- niło, to na rowerze możesz poczuć namiastkę tego, jak było „przed”. Jest trochę ciężej, trzeba planować mniej ekstremalne trasy i zdarzają się nieplanowane postoje, ale generalnie to wciąż ten sam doskonały sposób na zaliczenie większej ilości kilometrów.

Wkręć się

Nie ma nic za darmo. Twój rower nie wystarczy: musisz mieć fotelik lub przyczepkę. Pierwsza opcja sprawdza się na krótszych trasach, a na dłuższe wycieczki lepszym rozwiązaniem jest przyczepka (dobra amortyzacja, duża ładowność, bezpieczeństwo, opcja spania, pakowna torba, ochrona przed deszczem, owadami itp.). Nowa to koszt nawet kilku tys. zł, ale jeżeli chcesz z niej korzystać np. tylko na urlopie, możesz ją wypożyczyć za ok. 30 zł/dzień. Niektóre przyczepki (np. Thule Chariot) pozwalają na adaptację do innych aktywności: biegania, biegówek, więc są dobrą inwestycją dla aktywnych cały rok rodziców. Specjalne leżaczki/hamaki pozwalają przewozić już kilkumiesięczne dzieci – bez nich dziecko musi samodzielnie stabilnie siedzieć (w foteliku zaleca się przewozić dzieci, które samodzielnie chodzą i podskakują, gdy ich układ ruchu jest gotowy na takie przeciążenia). Kask jest zalecany. Podobnie jak nienastawianie się na zbyt ambitne trasy. Umiejętność wymiany dętki – obowiązkowa.

2. Deska, woda i przygoda - SUP

SUP daje dużą swobodę: pozwala pływać wszędzie. „Deski pompowane mieszczą się nawet w małym bagażniku. Ich waga i rozmiar pozwalają zabierać je do samolotu jako normalny bagaż – mówi Łukasz Koński, utytułowany zawodnik pływania na falach na windsurfingu, kite, surfingu i SUP-ie. – To bezpieczny, rodzinny sport. W przypadku małych dzieciaków to fajny sposób na oswajanie z wodą. 6-8-latki mogą próbować pływać samodzielnie – tu dochodzi kwestia siły i umiejętności wiosłowania”.

Wszyscy na pokład!

Na deskę możesz zabrać dziecko, które spokojnie siedzi i nie boi się wody. Obowiązkowo w kamizelce (zgodnie z prawem na pokładzie musi też być kamizelka dla Ciebie). Jeżeli deska ma odpowiedni rozmiar i wyporność, może na niej pływać nawet cała rodzina. Zacznij od zabawy przy brzegu, by oswoić dziecko z wodą i deską. „Postaw ją dosłownie metr od brzegu na piaszczystym dnie bez kamieni, wodorostów i pozwol dziecku bawić się bez wiosła, jak na materacu – niech się jej trzyma, próbuje wdrapać na górę, zeskoczyć” – radzi ekspert. Na pływanie z dzieckiem wybierz bezwietrzną pogodę, bez fali. Posadź je z przodu, potem Ty wejdź na deskę. Gdy poczuje się pewnie, może się położyć, „łowić ryby” patykiem, zbierać skarby do wiaderka. „Pływające dziecko może w wodzie trzymać się uchwytu za deską i np. w masce podglądać ryby” .

3. Tempo na drzemkę - BIEGANIE

Wózek biegowy bardzo ułatwia łączenie rodzicielskich obowiązków z dbaniem o formę i samopoczucie. Jednocześnie zaliczasz codzienny spacerek (często z drzemką) i trening. Bezcenne.

Rozbiegana rodzina

Zweryfikuj trochę swoje plany treningowe, bo mimo że wózek biegowy prowadzi się lekko, to wciąż wymaga to włożenia nieco większej siły. Trzymanie wózka zaburza mechanikę biegu – pchaj go jedną ręką, drugą pracuj normalnie i zmieniaj je co jakiś czas, żeby obciążać obie strony ciała równomiernie. Ubierz dziecko nieco cieplej niż siebie, bo gdy Ty się ruszasz, ono siedzi nieruchomo, a pęd powietrza będzie je wychładzał. W ciepłe dni zadbaj o ochronę przed słońcem. Na dłuższe treningi nie zapomnij o przekąsce i piciu dla was. Omijaj z daleka place zabaw, bo trening możesz mieć z głowy. Możesz zatrzymać się tam po biegu – porozciągasz się, a dziecko atrakcyjnie zakończy bieg.

SPRAWDŹ: Zacznij biegać regularnie - 4 tygodniowy plan dla początkujących

4. Na spacer marsz - HIKING

Spacery to chyba najlepsza możliwa forma spędzania czasu z dziećmi, a hiking może zaspokoić Twoją i dziecka potrzebę eksplorowania świata. Tyle tylko, że ciężar organizacji tej wyprawy spoczywa na Twoich barkach.

Wędrowny team

Nie porywaj się na trudne górskie trekkingi, bo to wyzwanie nawet dla samych dorosłych, a w pakiecie z dzieckiem ryzyko niepowodzenia znacznie wzrasta. Jest wiele łatwiejszych, ale atrakcyjnych tras, które dostarczą całej rodziniewystarczających doznań.Obowiązkowo przed wyjściem odhacz, czy spakowałaś wszystko z wcześniej przygotowanej listy. Trasy planuj tak, żeby mieć możliwość szybkiego odwrotu na wypadek złej pogody albo, co gorsza, złego humoru. Wyprawa z dzieckiem to nie czas na eksperymenty. Zainspiruj się, przeglądając blogi i profile rodzin podróżujących z dziećmi, by wybrać sprawdzoną trasę przejezdną dla wózka, w zasięgu nóg dziecka lub sił rodzica taszczącego na grzbiecie dziecko czy plecak pełen rzeczy „na wszelki wypadek”. W zależności od trasy, wieku dziecka i waszych możliwości postawcie na wózek/przyczepkę, nosidło lub chustę.

W tym cały jest ambaras

Bez napinki

Jeżeli sama nie będziesz się dobrze bawić, nie licz na to, że dziecko będzie. Dostosuj aktywność, czas i trasę do waszych możliwości.

Zgodnie z rytmem

Głodne, zmęczone, znudzone, zmarznięte/ przegrzane dziecko nie będzie dobrym kompanem. Zadbaj o podstawowe potrzeby, a obojgu będzie milej.

Nic na siłę

Dziecko nie współpracuje? Skróć wycieczkę, żeby je (i siebie) na dobre nie zniechęcić. Za jakiś czas spróbuj znowu, ale zawsze miej plan odwrotu.

ZOBACZ TEŻ: Czy joga odchudza? 

Zobacz również:
REKLAMA