Ostry trening, sposób na kolki i nawadnianie dla ćwiczących [ciekawostki fitnessowe WH]

Jak wrócić do ćwiczeń po przewie? Dlaczego i jak nawadniać organizm? Jakie są skuteczne sposoby na kolkę? Odpowiedzi na te pytania znaleźli nasi redaktorzy. Sprawdź..

trening w siłowni maszyny fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Idź, ale nie na całość

Nawet jeżeli motywatory w internecie przekonują, że są tylko dwie opcje: „Go hard or go home”, to gdy już zmotywujesz się po zimowej drzemce do treningu, wybierz opcję trzecią. Pierwszy od jakiegoś czasu wysiłek powinien być umiarkowany. Naukowcy z University of British Columbia zauważyli wyraźnie zgubny wpływ stresu na tkankę mięśniową u osób, które podjęły się na nowo mocnych treningów. Do tego mitochondria (takie mikroelektrownie w komórkach) po wycisku pracowały o połowę mniej efektywnie, więc ciało słabło zamiast się wzmacniać.

Zobacz, po czym poznać, że dajesz z siebie za dużo:

  • Sen. Trudności z zasypianiem lub większe niż zwykle problemy ze wstaniem rano to znak, by wyluzować.
  • Tętno. Odpocznij, jeżeli przez kilka dni masz wyższe niż zwykle tętno spoczynkowe (np. mierzone przed wstaniem z łóżka).
  • Mięśnie. Masz obolałe jak przy grypie ciało? Nie jesteś w stanie zrobić swojego zwykłego treningu? Nie rób.
kolka jak uniknąć Shutterstock

Prosto w kolkę

Kłucie w boku uprzykrza Ci treningi? Masz kolejny powód, żeby przestać się garbić. Naukowcy wciąż nie znają jednoznacznej przyczyny bolesnych kolek, ale jedna z teorii obwinia za to pochylone ramiona i plecy. Kobiety ze złą postawą częściej dopadają kolki i mogą odczuwać z ich powodu większy dyskomfort.

Jak zapobiegać kolkom?

  • 3 razy w tygodniu zastąp 10 min na fejsie wzmacnianiem mięśni stabilizujących (np. deski), a zyskają na tym też Twoje foty na fejsie.
  • Przed wysiłkiem jedz lekkie przekąski (min. tłuszczu i błonnika). Wg badań kolki gnębią też częściej po sokach owocowych i napojach z cukrem.

picie, woda, napój fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Spływajcie, problemy

Statystycznie co druga z nas prędzej czy później nabawi się zakażenia dróg moczowych. Jeżeli kierujesz się zasadami Women's Health, są duże szanse, że tą drugą będzie Twoja nieaktywna koleżanka. Kobiety, które ćwiczą regularnie z umiarkowaną intensywnością, są nawet o 32% mniej narażone na zapalenie pęcherza moczowego.

Według badań opublikowanych w „Medicine and Science in Sports and Exercise” to dzięki dodatkowej porcji wody, którą wypijamy, by nadrobić to, co wypociłyśmy na treningach. Woda przepłukuje nerki i pęcherz, oczyszczając je z bakterii, dzięki czemu układ moczowy jest mniej podatny na zakażenia. I nie warto powstrzymywać się od siusiania w publicznej toalecie. Co za ulga.

Nie lubisz wody? Pij domowe lemoniady. Są jeszcze zdrowsze i smakują o niebo lepiej.

WH 03/2017

REKLAMA