Odpowiednie tempo na bieżni, spalanie kalorii na okrągło i inne ciekawostki

Jak ustawić tempo, gdy biegasz na bieżni elektrycznej? Dlaczego muzyka podczas treningu może być niebezpieczna? Jak spalać jeszcze więcej kalorii podczas codziennych czynności?

bieżnia, fitness, fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Bieganie na bieżni – ustaw tempo

Forma stoi w miejscu, gdy biegasz w miejscu? Gdy polecono badanym, by rozpędzili się na maszynie do swojego tempa, biegacze poruszali się na bieżni elektrycznej o 27% wolniej niż na dworze. Na asfalcie możesz wygenerować większą moc odbicia i dłuższy krok. Na ruchomym, miękkim pasie łatwiej ulec złudzeniu, że biegniesz szybciej.

Bieżnia to najtwardszy rywal – wytrzyma każde tempo. Wykorzystaj to, że ona nigdy nie zwalnia, i biegaj dłuższe odcinki ze stałą prędkością.

  • Rozruch
    Bieżnia na rozgrzewkę? Zacznij od marszu. Naukowcy dowiedli niedawno, że bez dynamicznego rozciągania ścięgna są sztywne, przez co krok na bieżni jest nienaturalnie krótki.
  • Nachylenie
    Biegnąc w miejscu, nie musisz pokonywać oporu powietrza. Żeby zrekompensować brak wiatru, ustaw nachylenie bieżni na ok. 2%. I zmieniaj je w trakcie biegu, żeby urozmaicić sobie „teren”.
  • Tętno
    Masz problem z określeniem tempa? Tętno pokaże Ci, z jaką intensywnością trenujesz. Używaj swojego pasa na klatkę piersiową, bo czujnikom w uchwytach maszyn nie można ufać.
trening fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Ćwiczysz z muzyką?

No to posłuchaj. Częste noszenie słuchawek dousznych zachęca bakterie do zasiedlania ciepłych i wilgotnych od potu uszu, zwiększając ryzyko powstania stanu zapalnego i pojawienia się nieprzyjemnych dolegliwości związanych z tzw. uchem pływaka. Żeby uniknąć ataku tych małych bestii, zawsze dokładnie susz uszy, nie dziel się z nikim swoim sprzętem i zmieniaj co jakiś czas źródło dźwięku. A jeśli znudziła Ci się Twoja playlista, sprawdź najlepsze piosenki do treningu wg Czytelniczek WH.

fot. wavebreakmedia 2014/shutterstock.com Shutterstock

Jak spalać kalorie podczas codziennych czynności

Spalaj więcej kalorii podczas codziennych czynności, nie tracąc przy tym ani jednej cennej minuty.

1. Mycie zębów

Unieś pięty wysoko i zostań na palcach przez 2 sekundy. Powoli opuść pięty i znów je unieś. Powtórz 30 razy. Jeśli zechcesz zrobić jeszcze jedną serię, nie zapomnij zakręcić wody.

2. Gotowanie

W kuchni możesz uruchomić coś więcej niż biceps (i kubki smakowe). Najlepiej pośladki. Stojąc, unoś w bok nogę. Powtarzaj po 15 razy na każdą.

3. Transport

Siedząc, popracuj nad udami (o ile nie prowadzisz). Ściskaj kolana przez kilka sekund, rozluźnij. I tak 15 razy. Potem, stawiając opór rękami, napinaj je, jakbyś chciała rozszerzyć kolana.

4. Pobudka

Przeciągnij się i ziewnij, żeby się dotlenić, a potem zrób 30 spięć brzucha. Na dzień dobry.

5. Oglądanie serialu

Nie rozsiadaj się na długo. Rozstaw stopy na szerokość barków. Obniż biodra, aż pupa dotknie kanapy, i unieś się. Rób serie po 15 przysiadów.

kobieta na rowerze spinningowym fot. shutterstock.com
Spinning to pedałowanie donikąd? Skąd! Zawsze do celu!

Efektywny spinning

50% – o tyle możesz skrócić swój trening na spinningu, jeżeli przyspieszysz, zamiast kręcić w stałym tempie. Zbadano, że osoby, które jeździły przez 20 minut w cyklu: 8 sekund szybko, 12 sekund wolno, straciły więcej tłuszczu w talii niż ci, którzy jechali równo przez 40 minut. Więcej za mniej. Wchodzisz w to?

WH 12/2015

REKLAMA