Obowiązkowe wyposażenie roweru. Sprawdź, czy nie dostaniesz mandatu

Żeby bezpiecznie poruszać się rowerem po drogach, musisz wyposażyć swój jednoślad w niezbędne akcesoria. Co należy do obowiązkowego wyposażenia roweru, a co po prostu warto mieć? O tym decydują konkretne regulacje i przepisy prawne. Sprawdź, czy twój rower jest gotowy do drogi.

wyposażenie roweru fot. shutterstock.com

Najwyższa pora wyciągnąć z piwnicy zakurzony rower i przygotować go na nowy sezon. Przesiadka z czterech kółek na dwa przyniesie Ci mnóstwo korzyści (SPRAWDŹ: Co daje jazda na rowerze? 9 powodów, by kręcić kilometry). Żeby jednak bezpiecznie móc wyjechać na ulicę, twój jednoślad musi mieć zamontowane obowiązkowe wyposażenie. W przeciwnym wypadku musisz liczyć się z koniecznością zapłaty mandatu. Najważniejszą kwestią, jeśli chodzi o wymogi dopuszczające rower do użytku, jest to, by był sprawny. Niby oczywiste, ale jednak zdarza się napotkać na drodze pojazdy, których używanie zagraża bezpieczeństwu nie tylko kierującego, ale i innych uczestników ruchu.

Zgodnie z ustawą “Prawo o ruchu drogowym”: pojazd uczestniczący w ruchu ma być tak zbudowany, wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących lub innych uczestników ruchu, nie naruszało porządku ruchu na drodze i nie narażało kogokolwiek na szkodę.

Dlatego przed każdym sezonem najlepiej byłoby poddać rower przeglądowi w profesjonalnym serwisie. Najważniejsze są: mocne oświetlenie, sprawne hamulce i dobre opony, ale nie wszystkie z tych elementów są uznawane za obowiązkowe wyposażenie roweru. Co zatem znajduje się na liście?

Obowiązkowe wyposażenie roweru:

Mandat za brak obowiązkowego wyposażenia roweru może wynieść nawet 500 zł.

  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy białej lub żółtej selektywnej (może być migające) zamontowane z przodu,
  • co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej zamontowane z tyłu o kształcie innym niż trójkąt,
  • co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej (może być migające) zamontowane z tyłu,
  • co najmniej jeden skutecznie działający hamulec,
  • dzwonek lub inny sygnał ostrzegawczy o nieprzeraźliwym dźwięku.

Jeśli twój rower nie jest wyposażony w któryś z powyższych elementów, musisz liczyć się z tym, że możesz dostać mandat w wysokości nawet 500 zł. 

Dodatkowe wyposażenie (nieobowiązkowe):

  • światło odblaskowe barwy białej zamontowane z przodu
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej zamontowane na kołach (przynajmniej po jednym na koło)
  • światła odblaskowe barwy żółtej samochodowej zamontowane na pedałach
  • odblaskowy pasek w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczony na obu bokach opony albo elementy odblaskowe w kształcie nieprzerwanego pierścienia umieszczone na bocznych płaszczyznach kół

Powyższe elementy na pewno wpłyną na lepszą widoczność rowerzysty, tym samym zwiększając jego bezpieczeństwo na drodze. Warto pamiętać, że dobre oświetlenie to podstawa, zwłaszcza 

Kiedy rowerzysta musi używać świateł?

Zgodnie z przepisami rowerzysta jest obowiązany używać świateł stanowiących obowiązkowe wyposażenie roweru od zmierzchu do świtu lub gdy jedzie w tunelu. Dodatkowo każdy rowerzysta musi zachować szczególną ostrożność, jak również włączyć światła, w które rower jest wyposażony (z przodu i z tyłu) w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (czyli np. gdy na zewnątrz pada deszcz lub jest mgliście). Podczas jazdy w dzień przy dobrej widoczności dopuszcza się, aby światła pozycyjne roweru były zdemontowane, natomiast na stałe musi być zamontowane obowiązkowe światło odblaskowe.

Dodatkowe akcesoria rowerowe zwiększające bezpieczeństwo

Wśród wielu gadżetów oferowanych rowerzystom, warto zwrócić szczególną uwagę na te zwiększające bezpieczeństwo na drodze. Wśród akcesoriów najważniejsze będą te dwa:

Kask rowerowy

Jedyny element wyposażenia, który może uchronić cię przed śmiercią w razie wypadku. Wybierając kask, kieruj się przede wszystkim tym, czy posiada stosowne certyfikaty. Ważniejsze od koloru czy kształtu jest dobranie odpowiedniego rozmiaru, w czym na pewno pomoże ci obsługa w sklepie.

Kamizelka odblaskowa

Kolejny gadżet, który zwiększa twoją widoczność na drodze. Kamizelka jest tania, lekka i nie zajmuje dużo miejsca, nie krępuje ruchów, więc naprawdę nie ma najmniejszego powodu, żebyś miała jej nie nosić, wsiadając na rower.

Zapięcie roweru / blokada roweru

Ten gadżet nie chroni Cię przed utratą zdrowia, ale mienia. Bez dobrego zapięcia, raczej za długo nie nacieszysz się rowerem, dlatego zainwestuj kilkadziesiąt złotych w porządną blokadę.

Szczegółowych informacji dotyczących obowiązkowego wyposażenia roweru szukaj w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 27 października 2016 roku w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

REKLAMA