Obciążniki na kostki

Obciążniki na kostki podnoszą efektywność treningu z ciężarem własnego ciała. Ćwiczenia z obciążnikami wzmacniają mięśnie, zwiększają siłę, poprawiają kondycję, przyspieszają spalanie tkanki tłuszczowej. Dzięki niewielkim rozmiarom obciążniki na kostki sprawdzą się zarówno podczas ćwiczeń w domu, jak i podczas urlopu.

obciążniki na kostki fot. Shutterstock.com

Obciążniki na kostki – spis treści

 1. Co dają obciążniki na kostki?
 2. Jakie obciążniki na kostki na początek?
 3. Co daje chodzenie z obciążeniem?
 4. Obciążniki na kostki – na co zwrócić uwagę
 5. 5 świetnych opasek, które kupisz online

ZOBACZ: Ciężarki na kostki - Twój treningowy sprzymierzeniec

1. Co dają obciążniki na kostki?

Ćwiczenia na dolne partie ciała z obciążnikami na kostki dorównują swoją efektywnością tym wykonywanym w siłowni – wzmacniają nogi i pośladki, rzeźbią mięśnie brzucha. Ćwiczenia z obciążeniem to dużo większy wysiłek i wydatek energetyczny, więc budując mięśnie, jednocześnie spalamy tkankę tłuszczową.  Co nie mniej istotne, taki trening oporowy jest zalecany przez ortopedów jako sposób na zwiększenie gęstości tkanki kostnej. Kobiety w okresie menopauzy zagrożone osteoporozą  powinny ćwiczyć z obciążnikami na kostki przynajmniej dwa razy w tygodniu, bo taki trening pomaga utrzymać zdrowe kości. Obciążniki to akcesoria często wykorzystywane przez siatkarzy i koszykarzy. Trening z obciążnikami na nogach nie tylko buduje wytrzymałość mięśniową, ale poprawia parametry wyskoku. Chętnie korzystają z nich sportowcy trenujący sporty walki – dociążenie kończyn powoduje, że zawodnik trenuje z podobnym wysiłkiem, jak przy dużym zmęczeniu – czuje ciężkie nogi, a musi poprawnie technicznie i dynamicznie wyprowadzać ciosy. Z obciążników korzystają też biegacze i skoczkowie, żeby polepszyć kondycję i zwiększyć siłę nóg. 

2. Jakie obciążniki na kostki na początek?

Reguła jest taka, że im mniej wytrenowana osoba, tym mniejszy ciężar powinien być dobierany na początek. Jeżeli jesteś w miarę aktywna, a chcesz biegać z obciążeniem, to też zacznij od opasek o wadze 0,5 kg. Przy ćwiczeniu brzucha i nóg można zacząć od jednokilogramowych, ale trzeba pamiętać, że duże mięśnie, a do takich należą mięśnie pośladków, wymagają coraz większej stymulacji, żeby stale się powiększać i wzmacniać. Najlepiej mieć trzy zestawy ciężarków o wadze 0,5 kg, 1 kg i 2 kg, bo dzięki nim możemy stopniowo zwiększać obciążenie od pół kilograma do trzech i pół: 0,5 kg, 1 kg, 1kg + 0,5 kg, 2 kg, 2 kg + 0,5 kg, 2 kg + 1 kg, 2 kg + 1 kg + 0,5 kg. Jednak takie opaski to wydatek co najmniej kilkudziesięciu złotych, więc można zacząć od jednego niższego ciężaru.

3. Co daje chodzenie z obciążeniem? 

To idealna forma ruchu dla początkujących. Spacer z obciążnikami na kostkach angażuje mięśnie nóg w znacznie większym stopniu, niż bez opasek. Jeżeli przy tym od czasu do czasy zatrzymamy się przy drzewie, ławce lub innej podporze i będziemy wykonywali wymachy nóg, to wzmocnimy również stawy. Chodzenie z obciążnikami wpływa też na poprawę gęstości kości. Obciążniki na kostki znacznie zwiększają efektywność nordic walkingu. Swoją drogą zawsze, gdy czujesz, że dotychczasowy trening przestał przynosić efekty, możesz zastosować ciężarki na kostki lub nadgarstki, a twoje mięśnie otrzymają dodatkowy impuls do wzmocnienia i wzrostu.

SPRAWDŹ: Ćwiczenia na biust – 9 najlepszych ćwiczeń i porady jak dbać o piersi

4. Obciążniki na kostki – na co zwrócić uwagę

Przede wszystkim na zapięcie. Musi być regulowane i mocno trzymać – obciążniki nie mogą przesuwać się na nodze, gdy ją podnosisz. Najczęściej producenci stosują w tym celu szeroki rzep. Materiał, z którego są wykonane opaski, powinien być miły dla skóry – nie uwierać, nie drapać, obciążniki nie mogą powodować otarć. Dla utrzymania higieny powinny być wykonane z takiego materiału, który można łatwo przemyć lub przetrzeć wilgotną ściereczką, np. neoprenu. Chociaż wygląd obciążników nie ma wpływu na efekty treningu, to wiadomo – jak coś jest ładnego, to chętniej to zakładamy. My znaleźliśmy takie, które ucieszą twoje mięśnie, skórę i oczy. 

5. 5 świetnych opasek, które kupisz online

HMS OB04

obciążniki na kostki
HMS OB04

Z obciążnikami w tej cenie rekordów nie pobijesz, ale to dobry produkt by sprawdzić, czy taki typ treningu w ogóle ci odpowiada. Ciężarki zostały wykonane z neoprenu i wypełnione metalowym śrutem. Mają mocne zapięcia na rzepy nie przesuwają się w czasie treningu. Dobrze znoszą pranie. Sprawdzą się podczas pilatesu czy ogólnego treningu. 

 • Materiał – śrut stalowy otoczony neoprenem
 • Zapięcie – na rzep
 • Waga – 1 kg
 • Cena dwóch – 37 zł

Hop Sport HS-S003WB

obciążniki na kostki
Hop Sport HS-S003WB  

To neoprenowe opaski wypełnione specjalnym piaskiem, dzięki czemu są elastyczne i łatwo dopasowują się do różnych części ciała. Mają uniwersalną (dla kobiet i mężczyzn) szerokość 12 cm i można je zakładać zarówno na kostki, jak i nadgarstki czy przedramiona. Mocny rzep utrzymuje je na miejscu podczas ćwiczeń. Są dostępne w 5 intensywnych kolorach i wagach – od 0,5 do 2,5 kg. 

 • Materiał – neopren wypełniony piaskiem
 • Zapięcie – na rzep
 • Waga – 1,5 kg
 • Cena dwóch – 56,90 zł

 

Peach Perfect

obciążniki na kostki
Peach Perfect 

Ich wielkość została dopasowana do kobiecej budowy ciała: opaska ma 10 cm szerokości i 25 cm długości. Mięciutki neopren wypełniono stalowymi kulkami, co sprawia, że kształt opaski dopasowuje się do krzywizny ciała. Zostały ręcznie wykonane i widać w nich dbałość o wykończenie. Wszystkie warianty wagowe mają pastelowe kolory i wzory. Nawet pudełko, w które je zapakowano – aż szkoda wyrzucać.

 • Materiał – neopren wypełniony stalowymi kulkami
 • Zapięcie – na rzep
 • Waga – 0,5 kg
 • Cena dwóch – 99 zł

 

inSPORTline Brace

obciążniki na kostki
inSPORTline Brace

Obciążniki wykonane ze stali otoczonej polietylenem. Klocki o wymiarach: 7,3 cm x 2,2 cm x 1,3 cm zawieszono na szerokim elastycznym pasku. Można je przesuwać i dowolnie układać wokół kostki czy nadgarstka. Świetnie sprawdzają się podczas biegu czy boksowania; mają mocne zapięcie na rzep i pozostają na swoim miejscu nawet po wyprowadzeniu ciosu. Dodatkowy plus za estetykę.

 • Materiał – stal otoczona PE (polietylen)
 • Zapięcie – na rzep
 • Waga – 0,5 kg
 • Cena dwóch – 159,90 zł

 

Bala – 0,45 kg

obciążniki na kostki
Bala

Wszystkie produkty marki Bala słyną z pięknego designu. Podobnie obciążniki – są drogie, ale świetne i wyglądają bardzo stylowo. Wykonano je ze stali nierdzewnej otoczonej miękkim silikonem pochodzącym z recyclingu. Obciążniki zostały zawieszone na grubym elastycznym pasku. Mają mocne zapięcie na rzep. Są dostępne w kilku kolorach. To produkt amerykański i ich waga została dobrana w funtach. Można je stosować zarówno na nadgarstki, jak i na kostki nóg.  

 • Materiał – stal nierdzewna otoczona silikonem
 • Zapięcie – na rzep
 • Waga – 0,45 kg
 • Cena dwóch – 249 zł

ZOBACZ TEŻ: Jak schudnąć z brzucha w tydzień?

REKLAMA