Nordic walking – spis treści
- Nordic walking – co to?
- Nordic walking – zalety
- Jak dobrać kije do nordic walking?
- Strój do nordic walking
- Nordic walking – jak zacząć?
- Najczęściej popełniane błędy w nordic walkingu
- Nardic walking – przeciwwskazania
- Nordic walking – jak chodzić, żeby schudnąć
- Nordic walking – ile dziennie chodzić
- Polska Federacja Nordic Walking
Nordic walking – co to?
Nordic walking oficjalnie wywodzi się z Finlandii, gdzie został rozpowszechniony w latach 20. XX wieku. Początkowo przeznaczony był do całorocznych treningów narciarzy biegowych. Do dzisiaj maszerowanie z kijami przywodzi niektórym na myśl narciarstwo – „Gdzie zgubiłaś narty?” – pytają żartobliwie. Technika nordic walking jest rewelacyjnym urozmaiceniem zwykłego marszu. Kije są po to, aby podczas spaceru nie tylko intensywnie pracowały biodra i nogi, ale została także uruchomiona obręcz barkowa. Zalet chodzenia z kijkami jest znacznie więcej, ale o tym za chwilę.
Poziomy nordic walking
Chodzenie z kijkami dzieli się na trzy poziomy:
- Zdrowotny – zdecydowana większość osób praktykujących nordicwalking maszeruje na tym poziomie. Przeznaczony jest dla tych, którzy chcą polepszyć swój stan zdrowia, koordynację ruchową, a także wydolność oddechową.
- Fitnessowy– nordicwalking wzmacnia mięśnie i poprawia sprawność fizyczną, dlatego może być także rewelacyjnym urozmaiceniem treningów.
- Sportowy– pozom dla zaawansowanych, którzy uprawiają nordicwalking wyczynowo i startują w zawodach.
Nordic walking – zalety
- Spalisz kalorie
- Poprawisz kondycję i pracę układu sercowo-naczyniowego
- Zwiększysz ruchomość stawów i kręgosłupa
- Rozluźniasz mięśnie barków i szyi
- Uaktywnisz i wzmocnisz większość grup mięśniowych (mięśnie głębokie, posturalne, fazowe itd.)
- Poprawisz równowagę i balans
- Wyładujesz negatywne emocje (trening obniża poziom stresu)
- Poznasz nowych ludzi (innych maszerujących)
- Trening nie wymaga dużych nakładów finansowych
- Nie musisz ograniczać się do miejsca i czasu treningowego
- Nordic walking to aktywność dla każdego
Trening nordic walking pozytywnie wpływa również na pracę mózgu. Badania dowodzą, że podczas treningu nordic walking organizm jest o 20% bardziej dotleniany niż podczas zwykłego, powolnego spaceru.
Jak dobrać kije do nordic walking?
Kije do nordic walking dobiera się odpowiednio do wzrostu. Najlepiej przed zakupem przymierz kije do siebie: stań prosto, złap kije, oprzyj je o ziemię i wyprostuj ręce przed siebie – jeśli trzymając kijki przed sobą miedzy ramieniem a przedramieniem postanie kąt prosty, to znaczy, że taka wysokość kija jest dla Ciebie odpowiednia. Dla osób bardziej zaawansowanych kije mogą być nieco dłuższe, a jeżeli dopiero zaczynasz swoją przygodę z tą dyscypliną, możesz na początek wybrać krótsze kije. „Jeśli osoba ma załóżmy 180 cm wzrostu, to zazwyczaj maszeruje z kijami o wysokości 120 cm” – mówi Olgierd Bojke, prezes Polskiej Federacji Nordic Walking.
Można również obliczyć przybliżoną wysokość kijków z matematycznego wzoru. Dla osób początkujących (na poziomie zdrowotnym) kije nie powinny być dłuższe niż 68% ich wzrostu – stąd wzór: wzrost x 0,68. Zaawansowani zawodnicy sięgają po nieco dłuższe kije (wzrost x 0,72).
Kije do nordic walking – rękojeść i rękawica
Kije do nordic walkingu wyposażone są w specjalne paski, a niektóre także w rękawice, ale szczególnie na początku nie musisz używać tych elementów – wykorzystaj kijki, jako bazę podporową podczas chodu. „Ja uważam, że wpinanie się w kijki nie jest koniecznością. Śmiem wręcz twierdzić, że osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nordic walkingiem, czyli są na poziomie zdrowotnym, nie powinny się wpinać, ponieważ blokada w postaci pasków i kijków, może skończyć się tzw. dzięciołem, czyli upadkiem do przodu (nosem w ziemię)”– mówi wieloletni trener nordic walking, Olgierd Bojke.
ZOBACZ TEŻ: Aktywny wypoczynek: zabawa i trening
Strój do nordic walking
Jednak kije to nie wszystko. Odzież i odpowiednio dobrane buty to równie istotne elementy przygotowania do treningu nordic walking. „Strój do marszu z kijkami jest kwestią bardzo indywidualną. Są tacy, którzy uwielbiają warstwy, tacy co chodzą w technicznych koszulkach z tworzyw sztucznych i tacy, którzy chodzą wyłącznie w bawełnianych ubraniach. W naszym klimacie najlepszy jest po prostu ubiór na cebulkę – jeśli jest nam za gorąco, zdejmujemy jedną warstwę i odwrotnie” – tłumaczy prezes Polskiej Federacji Nordic Walkingu.
Oto kilka wskazówek.
Buty do nordic walkingu
Buty powinnaś dobierać odpowiednio do warunków, w jakich masz zamiar spacerować. Powinny zapewnić Ci dobrą amortyzację, przyczepność, a przede wszystkim wygodę. W przypadku nordic walkingu najważniejszym elementem jest podeszwa, która powinna być elastyczna i grubsza niż w przypadku tradycyjnych butów do biegania. Na rynku dostępne są już modele, zaprojektowane specjalnie dla osób chodzących z kijami – mają grubszą podeszwę na pięcie. Jeśli jednak dopiero zaczynasz swoją przygodę z tym sportem, możesz na początek sięgnąć po buty typowo trekkingowe na górskie lub leśne wędrówki, gdzie teren nie jest równy. Buty z nieco cieńszą i bardziej elastyczną podeszwą sprawdzą się na równych trasach w mieście. „Buty powinny być bez wysokiej cholewki czyli tzw. półbuty z odsłoniętą kostką” – dodaje trener.
Odzież sportowa
Strój do nordic walking można podzielić na trzy warstwy, ale nie zawsze wszystkie trzy będą potrzebne, ponieważ warstwy należy dobierać odpowiednio do temperatury i warunków atmosferycznych. Na zimowy trening przy minusowej temperaturze na pewno będziesz potrzebowała zarówno bielizny termoaktywnej, warstwy środkowej, jak i kurtki, czapki itd. Latem z kolei, przy wysokich temperaturach w zupełności wystarczy Ci tylko jedna warstwa, żeby nie doprowadzić do przegrzania organizmu.
Warstwa pierwsza
- Bielizna termoaktywna (przylegająca do ciała koszulka oraz spodnie) – odprowadza wilgoć, zapewnia izolację termiczną i wentylację.
- Skarpety sportowe, które odprowadzą wilgoć na zewnątrz (najlepiej ze wzmocnioną piętą i palcami).
Warstwa druga
Odzież termoizolacyjna, czyli sportowa bluza (może być polar) oraz ciepłe, elastyczne spodnie, które zapewnią Ci komfort termiczny.
Warstwa trzecia
Kurtka przeciwdeszczowa, softshell, wiatrówka – zadaniem tej warstwy jest ochrona przed wiatrem i opadami, dlatego kurtki powinny przede wszystkim być wodoodporne. W tym przypadku puchowa kurtka nie zda egzaminu, bo nie dość, że ograniczy Twój zakres ruchu, to po prostu będzie Ci w niej za gorąco.
Akcesoria
- Rękawice, podobne do rękawic używanych na rower (mogą być bez palców), powinny nie tylko chronić przed zimnem i otarciami, ale zapobiegać poceniu się dłoni (rękawice do nordic walking wyposażone są w dodatkową warstwę odpowiedzialną za odprowadzanie wilgoci).
- Komin (chusta, buff) – wielofunkcyjna chusta, którą możesz nosić jak szalik, czapkę, czy opaskę. Komin możesz zakładać przez cały rok – ochroni Cię przed wiatrem, słońcem i śniegiem.
- Daszek lub czapka z daszkiem – przydadzą się szczególnie w słoneczne dni. Zimą postaw na komin lub cienką, sportową czapkę, która zakryje uszy.
- Okulary przeciwsłoneczne – te, podobnie jak czapka z daszkiem, ochronią Cię przed promieniami słonecznymi.
- Flip belt/szaszetka/mały plecak – podczas marszu przyda Ci się plecak, w którym przechowasz bidon, klucze, dokumenty, telefonu itp. Przewalające się klucze w kieszeni to raczej nic przyjemnego. „Warto zabrać również ze sobą coś słodkiego, ponieważ obecnie bardzo wiele osób jest zagrożonych syndromem metabolicznym i nie wiedzą, że kiedy wyczerpie się im glikogen, nie będą mogli iść dalej, bo na przykład mają stan przedcukrzycowy lub cukrzycę”– dodaje certyfikowany trener.
Te wprawdzie nie są niezbędne, ale jeśli jesteś gadżetomaniaczką albo po prostu zależy Ci na monitorowaniu tętna, spalonych kalorii i przebytych kilometrów mogą Ci się przydać:
- Smartwatch/zegarek sportowy
- Pulsometr
- Smartfon z aplikacją do analizy wyników
Mogą przydać Ci się również dodatkowe końcówki (stopki) do kijów:
- Stopki „buciki” – do chodzenia po utwardzonych powierzchniach (chodnik, droga asfaltowa)
- Talerzyki – na trawę, piach i śnieg.
- Gumowe (okrągłe) – na kamieniste i lekko piaszczyste powierzchnie.
SPRAWDŹ: Jak trenować w outdoorze zimą?