Musisz to zobaczyć! "Niezwyciężona" - film o Joannie Jędrzejczyk

W serwisie HBO GO można już obejrzeć film dokumentalny o mistrzyni MMA Joannie Jędrzejczyk. Jak wrażenia po seansie "Niezwyciężonej"?

Niezwyciężona Joanna Jędrzejczyk fot. materiały prasowe HBO GO

Film wyreżyserowany przez Toma Kolińskiego rozpoczyna się tuż przed walką z Jessicą Andrade. Joanna Jędrzejczyk jest spokojna, widać ogromne skupienie na jej twarzy, w ręku trzyma różaniec, w ciszy oddaje się modlitwie. Kolejne kadry pokazują szykującą się do wyjścia JJ – wciąż skupioną, ale już bardziej przyziemną. Widać bijącą od niej pewność siebie. Tak wygląda mistrzyni.

Niezwyciężona

Po wejściu na ring Joanna Jędrzejczyk walczy jak bestia (a walki kobiet MMA bywają bardzo brutalne), ale to urodzona wojowniczka. Swoją sportową karierę zaczynała od muay thai i szybko okazało się, że ma zadatki na mistrzynię. Przez pewien czas próbowała też swoich sił w boksie, a od 2012 roku zawodowo startuje w MMA. W 2014 roku jako pierwsza Polka zadebiutowała w organizacji UFC (Ultimate Fighting Championship), gdzie dzierżyła tytuł mistrzyni w wadze słomkowej w latach 2015-2017.

Jędrzejczyk na koncie masę tytułów: jest trzykrotną zawodową mistrzynią świata, dwukrotną mistrzynią Europy oraz czterokrotną amatorską mistrzynią świata, trzykrotną mistrzynią Europy i pięciokrotną mistrzyni Polski w boksie tajskim, wicemistrzynią Polski w amatorskim boksie z 2011 roku.

ZOBACZ KONIECZNIE: Historia Joanny Jędrzejczyk

Odwaga, by marzyć

Walka wymaga masy poświęceń. Mordercze treningi, trzymanie diety, zbijanie ostatnich kilogramów przed walką, tęsknota za Polską, za rodziną…

Film "Niezwyciężona" pokazuje jednak nie tyle historię jej zwycięstw, co drogę, jaką przebyła, by je osiągnąć. Zapytana przez dziennikarza o to, czym we współczesnych czasach charakteryzuje się "kobieta z jajami", Jędrzejczyk odpowiedziała: "Że ma odwagę mówić, że ma odwagę działać, że ma odwagę marzyć. Mimo stereotypów i przeciwności, które napotykamy to i tak działamy i się realizujemy". Każdy, kto zna jej historię, wie, że mówi także o sobie.

Ekipa filmowa podążała za JJ od 2016 roku, kiedy to sportsmenka podjęła decyzję o zamianie rodzimego klubu Berkutem Arrachion Olsztyn na American Top Team w USA. Zostawiła rodzinę i trenerów i ruszyła za Ocean, by zawalczyć o swoje. Ale ta walka wymagała masy poświęceń. Mordercze treningi, trzymanie diety, zbijanie ostatnich kilogramów przed walką, tęsknota za Polską, za rodziną… Walka. A potem zwycięstwo. Krótki moment luzu, cieszenia się wygraną z bliskimi i fanami, po czym powrót do treningowego reżimu. I tak w kółko aż do listopada 2017 roku, kiedy to mordercze przygotowania nie wystarczyły, by obronić pas.

Kamera uchwyciła moment przełomowy, bo po długim paśmie sukcesów w 2017 roku nadszedł moment bolesnej porażki. Podczas 217 gali UFC w Nowym Jorku Polka przegrała z Rose Namajunas, tracąc tym samym tytuł mistrzyni wagi słomkowej UFC. W 2018 roku doszło do rewanżu z Namajunas, który Polka również przegrała. W tym samym roku Jędrzejczyk wygrała z Tecią Torres, ale kolejna walka pod koniec 2018 roku zakończyła się dla JJ przegraną. Po półtorarocznej przerwie Jędrzejczyk wróciła na ring  – choć walczyła jak lwica, 7 marca 2020 przegrała z Zhang Weili.

ZOBACZ TEŻ: Byłem w oktagonie z Joanną Jędrzejczyk [wideo]

Wojowniczka

Historia Jędrzejczyk pokazuje, jak wiele trzeba poświęcić, ile siły i zaparcia potrzeba, by osiągnąć swój cel, a mimo to nie można być zawsze na szczycie.

Jędrzejczyk nie tylko nieustannie walczy o pozostanie najlepszą zawodniczką na świecie, ale też o uznanie i wsparcie, których paradoksalnie otrzymuje w rodzimym kraju mniej niż w Stanach. Ogromną wartością filmu "Niezwyciężona" jest właśnie to, że pokazuje skrajności, dwa oblicza mistrzyni. W jej życiu wciąż zderzają się dwie strony medalu: poświęcenie z rozczarowaniem, monotonia treningów z energią walki, samotność zwykłej dziewczyny z Olsztyna z uwielbieniem, jakie otrzymuje od fanów. Ten film powinna obejrzeć każda dziewczyna, która zastanawia się nad karierą sportową.

Ale nie tylko, bo "Niezwyciężona" to metafora drogi do sukcesu. Pokazuje, jak wiele trzeba poświęcić, ile siły i zaparcia potrzeba, by osiągnąć swój cel, a mimo to nie można być zawsze na szczycie. To inspirująca historia, w której każdy może odnaleźć coś dla siebie.

Joannie Jędrzejczyk nie ma czego zazdrościć. Za każdym zdobytym przez nią tytułem kryją się: pot, krew i łzy. Każdą wygraną poprzedzają tygodnie, miesiące i lata przygotowań oraz poświęceń, na które rzadko kto mógłby się zdobyć. Można jej natomiast pogratulować, ale nie tyle tytułów i pasów, co przede wszystkim wytrwałości, siły, odwagi, charakteru, zapału, pewności siebie…

Niezwyciężona Joanna Jędrzejczyk fot. materiały prasowe HBO GO

Dopóki walczysz

Od 2018 roku w życiu zawodowym i prywatnym Joanny sporo się wydarzyło: wydała autobiografię "Czarno na białym", podzieliła się z ludźmi bolesną historią o rozstaniu z narzeczonym i zdradzie, została jurorką w tanecznym talent show… Jednocześnie nie porzuciła treningów. Ostatnią walkę JJ stoczyła w marcu 2020 roku na gali UFC 248, przegrywając z Weili Zhang.

Aktualnie Joanna przebywa na Florydzie i ostro trenuje. Czy szykuje się do kolejnej walki? Nic na ten temat jeszcze nie wiadomo, ale po obejrzeniu filmu łatwiej wyobrazić sobie, jak takie przygotowania mogłyby wyglądać, więc na koniec napiszę tylko: Aśka, nie zazdroszczę, ale trzymam za Ciebie kciuki!

Zobacz zwiastun filmu "Niezwyciężona"

  • 24 czerwca do serwisu HBO GO trafił film "Niezwyciężona".
  • Emisja w HBO została zaplanowana na 1 lipca o godz. 21:50.
REKLAMA