Alternatywne wersje Twoich ulubionych ćwiczeń przygotowała Katarzyna Wysocka – redaktorka działu fitness WH, doktor nauk o kulturze fizycznej, trener personalny. Specjalizuje się w fitness & diet coachingu. Szkoli trenerów i instruktorów. Jeśli tęsknisz za swoimi ukochanymi ćwiczeniami, zobacz ich stuningowane na potrzeby przyszłych mam wersje. Na początek jednak kilka zasad dotyczących bezpiecznego treningu w ciąży.
Jak bezpiecznie ćwiczyć w ciąży
1. Pełna zgoda
Najpierw musisz mieć zgodę lekarza, a potem własną. Twoje samopoczucie ma tu ogromne znaczenie. Jeżeli wcześniej nie ćwiczyłaś, utrzymuj wysiłek na poziomie „do zadyszki” (czyli do ok. 75% tętna maksymalnego). Cyferki nic Ci nie mówią? Powinnaś móc swobodnie rozmawiać.
2. Bez ryzyka
W ciąży nie chodzi o poprawianie sylwetki. Unikaj leżenia na wznak, sportów kontaktowych, urazowych, gwałtownych ruchów i skrętów – stawy mogą być mniej stabilne. Trening powinien za to składać się z ćwiczeń stabilizacyjnych i mobilizacyjnych, byś przetrwała ciążę bez szwanku.
3. Ciągłe zmiany
Chociaż z reguły ćwiczenia mają swoją określoną kolejność (np. zaczynasz od pozycji wysokich, potem przechodzisz do niskich), to teraz staraj się jak najczęściej zmieniać pozycje. Korzystaj też z różnych alternatyw ćwiczeń, tak byś zawsze czuła się dobrze i mogła swobodnie ćwiczyć.
4. Bezpieczeństwo
Łącz ruch z oddechem. Niby wydaje się to oczywiste, ale teraz jest podwójnie ważne. Będziesz się lepiej czuła, unikniesz zawrotów głowy, a dziecko będzie dotlenione. W ogóle codziennie staraj się wykonywać ćwiczenia oddechowe torem przeponowym, by przygotować się do porodu.
Uwaga: Nim przejdziesz do ćwiczeń, pamiętaj, by wykonać rozgrzewkę. Przygotowałyśmy dla Ciebie rozgrzewkę dla ciężarnych i podstawowy trening dla przyszłych mam. Sprawdź koniecznie!