Najefektywniejszy trening: 5 pytań do eksperta

Jak często trenować, żeby mieć efekty? Po czym poznać dobrego trenera personalnego? Kiedy lepiej ćwiczyć: rano czy wieczorem? Na 5 pytań, które trafiły do naszej skrzynki kontaktowej odpowiadają eksperci WH. Sprawdź odpowiedzi i osiągaj najlepsze rezultaty!

trening, fitness fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

1. Co robić, żeby treningi w domu były bezpieczne?

Odpowiada Katarzyna Wysocka – Trener personalny, fitness & diet coach

Trening z YouTube'a lub z płyty jest wygodny, ale niestety nie jest do Ciebie dopasowany ani kontrolowany. Jeżeli masz jakiekolwiek problemy zdrowotne lub coś Cię boli, porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz program. Zawsze warto najpierw skonsultować się z trenerem lub fizjoterapeutą. Sprawdzaj opinie profesjonalistów (a nie „hejty” ludzi niekompetentnych) na temat danych ćwiczeń czy autora treningu. Szukaj treningów dopasowanych do Twojego poziomu.

Często prowadzący podczas nagrania nie omawia techniki, bo nie ma na to czasu. Wtedy wpisz w wyszukiwarkę nazwę ćwiczenia i poszukaj filmów instruktażowych. Na początku ćwicz w swoim tempie. Koryguj postawę i technikę, patrząc w lustro. Skup się na każdym ruchu. W końcu w domu to Ty jesteś swoim trenerem.

2. Jak często trenować, żeby mieć efekty?

Odpowiada Katarzyna Wysocka – Trener personalny, fitness & diet coach

To zależy od stanu zdrowia, zaawansowania, celu i czasu, w którym chcesz to osiągnąć. Na początku, zwłaszcza gdy wcześniej nie byłaś aktywna, wystarczy, że wprowadzisz zmiany w codziennym życiu, aby zwiększyć aktywność.

Potem warto dodać 3 treningi w tygodniu, oddzielając je dniami przerwy. W dobrym planowaniu chodzi nie tylko o treningi, ale właśnie o przerwy między nimi: wtedy organizm odpoczywa, regeneruje się i forma rośnie. Z czasem można stopniowo zwiększać ilość dni treningowych. 4 sesje w tygodniu są wystarczające dla osiągania efektów.

Dla amatorów 5 treningów w tygodniu to max. Wtedy szczególnie trzeba pamiętać o ich różnicowaniu. Jeżeli robisz treningi kształtujące z obciążeniem, poradź się trenera, jak podzielić partie mięśniowe, żeby mieć zakładane efekty.

trener personalny, siłownia, fitness fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Po czym poznać dobrego trenera personalnego?

Odpowiada Katarzyna Wysocka – Trener personalny, fitness & diet coach

Po pierwsze: to dobrze, jeśli jest nieźle zbudowany, ale niech Cię to nie zaślepi – zawodniczka fitness bikini wcale nie musi być dobrym trenerem. Obserwuj raczej styl jego pracy. Jeżeli siedzi na ławeczce z komórką, licząc tylko powtórzenia, to odpada. Powinien być cały czas przy kliencie i skupiony tylko na nim. Nie powinien za to ciągle ochrzaniać, a raczej dawać wskazówki i korygować.

SPRAWDŹ: 5 pytań do trenera personalnego

Jeżeli trener na pierwszym spotkaniu nie zapyta Cię o Twoje potrzeby, styl życia, cele czy stan zdrowia, to też nie warto nawiązywać z nim współpracy. Bałabym też pójść do trenera, który jest podejrzanie tani. Nie bój się pytać o papiery potwierdzające wykształcenie (kurs trenera personalnego to podstawa, byle nie zdobyty w 2 dni online). Najlepiej jeśli trener ma dobre referencje lub poleca Ci go ktoś godny zaufania.

fot. Halfpoint 2014/shutterstock.com fot. Halfpoint 2014/shutterstock.com
fot. Halfpoint 2014/shutterstock.com

4. Czy gdy temperatura spada do zera stopni Celsjusza, lepiej zrezygnować z biegania na dworze i ćwiczyć w siłowni?

Odpowiada prof. Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF

Najlepiej dalej trenować na zewnątrz. „Bieganie na świeżym powietrzu jest zawsze korzystniejsze niż bieganie nawet po najwymyślniejszej bieżni” – mówi prof. Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. Jeśli będziesz ćwiczyć regularnie, stopniowo zaadaptujesz się do zmian temperatur. Dodatkowo mroźne powietrze zahartuje i wzmocni Twój organizm.

SPRAWDŹ: Jak ćwiczyć zimą.

Trochę inaczej wygląda sprawa, gdy miałaś ostatnio dłuższą przerwę, podczas której na dworze znacznie się ochłodziło. Wtedy musisz pamiętać o tym, aby Twój strój z jednej strony był ciepły, a z drugiej na tyle przewiewny, by nie zatrzymywał wilgoci. Poza tym wdychaj powietrze nosem, a wydychaj ustami. Inaczej możesz się przeziębić albo nawet dostać anginy, co na dłuższy czas wyeliminuje Cię nie tylko z biegania.

fot. Dirima 2014/shutterstock.com fot. Dirima 2014/shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Ostatnio zastanawia mnie, kiedy lepiej robić tabatę: rano czy wieczorem?

Odpowiada profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF

To zależy od Twojego zegara biologicznego. „Jeśli chodzisz spać późno i przeżywasz męki Tantala, gdy musisz wstać między 6 a 8, zaplanuj sesje treningowe między 17 a 21” – radzi profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. Nie dość, że będziesz o tej porze bardziej sprawna, to Twój wyższy metabolizm, podkręcony dodatkową tabatą, sprawi, że znacznie łatwiej pozbędziesz się zbędnej tkanki tłuszczowej.

SPRAWDŹ: 7 zalet porannego treningu

Z drugiej strony, jeżeli zaczniesz ćwiczyć rano, organizm, broniąc się przed nienaturalnym zakłóceniem rytmu dobowego, nie tylko spowolni metabolizm, ale z pomocą zwiększonego apetytu będzie się starał uzupełnić powstałe w trakcie ćwiczeń ubytki energetyczne. „Jednak jeśli zasypiasz w trakcie oglądania wieczornych wiadomości w telewizji i budzisz się pełna energii o świcie, poranne treningi tabaty są wymarzoną formą aktywności dla Ciebie” – dodaje prof. Stefaniak.

Zobacz również:
REKLAMA