Na takie wsparcie czekałyśmy – nowe modele staników sportowych

Podczas premiery kolekcji adidas Bra Revolution zapytałyśmy cenioną ekspertkę biomechaniki piersi prof. Joannę Wakefield-Scurr po czym poznać, że potrzebujemy nowego stanika sportowego i jak dobrać ten właściwy.

adidas materiały prasowe

Biust w ruchu

Premiera kolekcji adidas Bra Revolution dała nam okazję do rozmowy z prof. Joanną Wakefield-Scurr z University of Portsmouth, która jest szefową zespołu naukowców zajmujących się zdrowiem piersi i od niemal 20 lat bada wpływ ruchu na biust, pomagając tworzyć optymalne rozwiązania dla aktywnych kobiet. 

To, co się dzieje z kobiecym biustem w trakcie biegu, można zobaczyć w zwolnionym tempie w czołówce „Słonecznego Patrolu”. Piersi poruszają się we wszystkich kierunkach, kreśląc kształt skrzydeł motyla i są poddawane siłom porównywalnym do tych, których doświadczają  kierowcy F1. Tylko, że piersi nie zostały stworzone do uprawiania sportów ekstremalnych – to gruczoły mlekowe, które mają służyć karmieniu dzieci (chociaż macierzyństwo to czasami najbardziej ekstremalny sport). „Piersi zbudowane są z tkanki gruczołowej i tłuszczowej, leżącej na mięśniach piersiowych. Ich jedyne naturalne wsparcie to skóra i więzadła Coopera – dość cienkie i rozciągliwe struktury, których zadaniem jest ochrona gruczołów mlekowych, a nie utrzymywanie piersi” – podkreśla prof. Joanna Wakefield-Scurr. Tkanki te rozciągają się do pewnego momentu, a potem powstają nieodwracalne uszkodzenia mikrostrukur. Cofnąć je może już tylko dobry chirurg plastyczny.

Czy to tylko problem dużych biustów?

Wciąż pokutuje mit, że tylko duże biusty potrzebują wsparcia, tymczasem niezależnie od rozmiaru warto zadbać o dobry biustonosz sportowy. „Niemal połowa populacji kobiet doświadcza bólu piersi i to bez względu na rozmiar biustu” - mówi prof. Joanna Wakefield-Scurr. Ból związany jest z rozciąganiem skóry i nerwów. „Kobiety z małym biustem mogą odczuwać ból tak samo jak te z większymi rozmiarami – mówi badaczka – Wiadomo na pewno, że biustonosze sportowe są skuteczne w redukowaniu bólu piersi i u większości kobiet zmniejszają go lub kompletnie eliminują. Warto też wziąć pod uwagę, że jeżeli nie nosimy dobrego typu biustonosza sportowego, to możemy powodować uszkodzenia delikatnej tkanki biustu. Główna struktura wspierająca go to skóra - jest ona dość cienka, zwłaszcza w górnej części piersi. Podczas aktywności sportowych biust porusza się intensywnie i ten ruch z czasem może powodować uszkodzenia skóry i jej rozciąganie, sprawiając, że piersi zaczną obwisać i już nigdy nie powrócą do oryginalnej pozycji. Takim przedwczesnym zmianom możemy zapobiegać, wspierając biust za pomocą stanika sportowego. Kiedy już rozciągniemy tkanki, to nic z tym nie możemy zrobić. Lepiej zapobiegać, niż leczyć. I to dotyczy zarówno małych, jak i dużych biustów”.

Czym różni się stanik sportowy od codziennego?

Podstawową różnicę robi tu element komfortu” – mówi prof. Joanna Wakefield-Scurr, która od lat wspiera marki sportowe i współtworzyła kampanię Bra Revolution. Biustonosz zmniejsza lub wręcz eliminuje dyskomfort podczas ćwiczeń i to nie tylko ten związany z bólem. „Codzienny stanik nie jest tak elastyczny, a to ważne zwłaszcza kiedy wykonujesz aktywność, która pogłębia oddech. Podczas wysiłku klatka piersiowa się rozszerza i staniki sportowe powinny sobie z tym radzić lepiej niż codzienne. Modele sportowe mają też więcej właściwości termicznych - absorbują wilgoć i szybko odprowadzają pot. Mają też inne, dodatkowe cechy i kolekcja adidas Bra Revolution jest tu dobrym przykładem, bo każdy z modeli ma inne cechy, których nie widać w codziennej bieliźnie”. Jest wśród nich na przykład rozwiązanie, które daje możliwość szybkiego rozpięcia pasa pod biustem, by po treningu móc odetchnąć pełną piersią czy model z suwakiem z przodu, który ułatwia zakładanie i zdejmowanie go ze spoconego ciała albo odpinane ramiączka, które dają więcej opcji konfiguracji, w zależności od potrzeb aktywności. 

Skąd wiadomo czy stanik jest do nas dobrze dopasowany?

Nie ma wątpliwości, że ćwiczenia bez biustonosza sportowego są dla biustu szkodliwe, ale często nie zdajemy sobie sprawy, że szkodzi nam też kiedy ćwiczymy w biustonoszu, ale źle dobranym. Uszkodzenia tkanek, również w postaci rozstępów czyli blizn, to jedno. Niewystarczające wsparcie piersi zwiększa też aktywację mięśni, wpływa na częstość oddechów czy nawet zmienia długość kroku biegowego. „Wiadomo, że jeśli poprawimy poziom wsparcia, to zredukujemy aktywność mięśni góry ciała, a to oznacza, że nie będziesz musiała tak ciężko pracować mając odpowiedni rodzaj wsparcia podczas ćwiczeń”. Będziesz bardziej efektywna, więc oprócz zdrowia, zyskuje też Twoja forma. „Biustonosz ma też wpływ na postawę ciała – mówi badaczka - Dobry rodzaj wsparcia poprawi naszą postawę, zły może powodować pociąganie ramion i prowadzić do bólu szyi, barków i pleców. Zmiana postawy zmienia mechanikę i sposób poruszania się”.

ZOBACZ: Home, sweat home - rodzaje treningów w domu

adidas materiały prasowe

 

Kiedy wymienić biustonosz na nowy?

Długość życia biustonosza sportowego zależy od tego jak go pierzesz i suszysz, a nie tego jak dużo go używasz. Trudno powiedzieć dokładnie ile czasu może służyć, bo ma na to wpływ temperatura prania i rodzaj używanych detergentów” – mówi ekspertka. Nie podaje więc żadnej naukowej formuły ani daty użyteczności, ale radzi: „Jeśli ćwiczyłaś tak dużo, że musisz zmienić swoje buty treningowe, to prawdopodobnie musisz też wymienić stanik sportowy. Łatwo tę zasadę zapamiętać”. Przedłużysz żywotność swojej bielizny sportowej piorąc ją zgodnie z zaleceniami producenta.

SPRAWDŹ: Jak pokonać lenia i jednak poćwiczyć?

Z fiszbinami czy bez?

Sama kolekcja adidas Bra Revolution składa się z 43 modeli, dostępnych w szerokiej gamie rozmiarów. Jest więc z czego wybierać, ale to wcale nie ułatwia sprawy. Pierwszej selekcji możemy dokonać wybierając spośród modeli dedykowanym naszej aktywności. W przypadku kolekcji Bra Revolution są to staniki Everyday przeznaczone są do delikatnego ruchu i codziennych aktywności, Studio dedykowane jodze, pilatesowi i innym aktywnościom o niskiej lub średniej intensywności, Train do sportów o większej intensywności i biustonosze Run dla biegaczek, które potrzebują najwyższego poziomu wsparcia.

Biustonosze sportowe można podzielić na kompresyjne topy, które przytrzymują biust blisko ciała i takie, które mają oddzielne miseczki (i modele łączące cechy obydwu). „Jeśli szukasz więcej wsparcia, zawsze rekomenduję stanik, który separuje unosi i trzyma piersi. Kompresyjne są bardziej rozciągliwe i dają większy komfort, pozwalają na swobodniejsze ruchy górą ciała. Sprawdzą się więc do aktywności typu „studio”, ale jeśli wybierasz np. bieganie, to zdecydowanie doradzałabym stanik, który separuje, unosi i trzyma tkankę biustu”. 

W kwestii fiszbin nie znika podział na kobiety, które nie wyobrażają sobie bez nich stanika i te, które tych drutów nienawidzą. „Fiszbiny dają minimalnie większe wsparcie i nadają kształt biustu. Jest to jednak niewielka różnica z punktu widzenia wsparcia, więc wybór zależy od indywidualnych preferencji, od tego co kobiety wolą nosić” – mówi badaczka.

Jak dopasować rozmiar?

Kampania adidas Bra Revolution to kolejny krok w stronę zwiększenia świadomości, że rozmiarówka S-L w biustonoszach nie spełnia swojej roli. Według badań ponad 90% kobiet nosi niewłaściwy rozmiar stanika sportowego, a zły rozmiar i brak dopasowania sprawia, że noszenie go traci sens. Zgodnie z hasłem kampanii „Wsparcie to podstawa”, adidas na czas jej trwania w sklepach stacjonarnych marki oferuje pomoc przeszkolonych pracowników, którzy pomogą w doborze odpowiedniego biustonosza. Wybrane sklepy w Polsce będą również wyposażone w dedykowaną kobietom kabinę w przymierzalni, w której konsumentki znajdą jednorazową miarkę do brafittingu, dzwoneczek do wzywania obsługi, oraz grafikę pomagającą w dobraniu odpowiedniej miseczki i rozmiaru, krok po kroku. Oprócz tego adidas udostępnia narzędzie online - Bra Finder, które po serii krótkich pytań zasugeruje model stanika, który najlepiej odpowie na nasze potrzeby. 

Przed pierwszym treningiem, stanik trzeba obowiązkowo przymierzyć. Nawet jeśli kupujesz go przez internet, masz możliwość wymiany lub zwrotu, jeśli okaże się źle dopasowany.

Bardzo ważne, żeby dobrze dopasować biustonosz sportowy, inaczej nie spełnia swojego zadania tak jak powinien” – mówi prof. Joanna Wakefield-Scurr i wymienia 3 najważniejsze rzeczy, które sugeruje sprawdzić:

  1. Pas pod biustem to fundament każdego stanika i pierwsza rzecz, którą trzeba dobrze dopasować. Pociągnij z boku – jeśli rozciągniesz go na więcej niż 5 cm, to jest za duży.
  2. Pociągnij ramiączka do góry – rozciąganie ponad 5 cm świadczy o tym, że są za długie.
  3. Sprawdź miseczki – nic nie powinno wystawać poza miseczkę, wrzynać się ani się marszczyć.

Przetestuj też w przymierzalni czy stanik spełnia swoje zadanie w boju. „Jeśli kupujesz biustonosz np. do biegania, to w przymierzalni pobiegaj i upewnij się, że zapewnia dość wsparcia do biegania. Poruszaj się - powinien pozostać w miejscu, więc jeśli się przemieszcza w ruchu, to masz niewłaściwy rozmiar” – sugeruje ekspertka. 

Kolekcja adidas Bra Revolution będzie dostępna na od 14 lutego w sklepach stacjonarnych i na stronie adidas.pl.

ZOBACZ TEŻ: Ćwicz dla przyjemności – trening na endorfiny

REKLAMA