Gdy bikini ląduje w szafie, czekając na kolejny sezon, pojawia się szereg czynników, które nie pozwalają Ci utrzymać treningowego rytmu. Nagle pogoda nie pozwala biegać, karnet na siłownię ginie gdzieś niepostrzeżenie, a instruktorka fitness staje się nieznośnie irytująca. Brzmi znajomo?
Niestety , razem z kostiumem kąpielowym zamykamy w garderobie swój zapał do ćwiczeń. Z końcem lata motywacja do ćwiczeń kobiet maleje proporcjonalnie do ilości słonecznych dni. Potwierdzają to badania The American College of Sports Medicine, które wykazały, że panie są o 30% mniej aktywne jesienią i zimą niż w cieplejszych porach roku.
Skorzystaj z naszego zestawu prostych, ale skutecznych trików, które w chwilach zwątpienia pozbawią Cię argumentów przeciw, wzmocnią Twoją motywację do ćwiczeń i pomogą Ci konsekwentnie realizować treningowe cele.
1. Motywacja do ćwiczeń - pokochaj wroga
Zamiast katować się ćwiczeniami, których szczerze nienawidzisz, poszukaj aktywności, którą polubisz. „To trochę jak w związkach międzyludzkich – mówi Paulina Bernatek-Brzózka, coach, szkoleniowiec, instruktorka fitnessu i właścicielka firmy Body+Soul. – Szukamy drugiej połowy, z którą poczujemy chemię. Analogicznie jest z aktywnością fizyczną, ale w tym przypadku zapominamy o mongamii” - dodaje współautorka książki „Fitness dla kobiet”.
Jak to zrobić?
Metodą prób i błędów. Przetestuj całą ofertę fitness klubu i popytaj znajomych, jakie zajęcia polecają. Ale szukaj również poza siłownią. Według badań, łatwiej podtrzymać zainteresowanie sportem, gdy uprawiana dyscyplina uczy nas czegoś nowego, daje nam pewne dodatkowe korzyści. Więc może taniec albo boks?
2. Motywacja do ćwiczeń - dobierz rytm
Jeśli byłaś choć raz na weselu z przygrywającą polską kapelą, dobrze wiesz, że są piosenki, przy których więdną uszy, ale nogi i tak same podskakują. „Od dawna już stosuje się muzykę jako formę relaksacji, odpoczynku, a także stymulacji do aktywności” – mówi psycholog Katarzyna Kajdan-Kosiorek, psycholog, socjolog, asystent w Zakładzie Psychologii AWF we Wrocławiu.
Jak to zrobić?
„Kluczowym elementem, jaki daje nam muzyka, jest tempo” – mówi Paulina Bernatek- -Brzózka. Stwórz listę, która nie pozwoli Ci ustać w miejscu. „Można dowolnie dobierać muzykę do samopoczucia, natężenia aktywności i jej rodzaju – radzi Katarzyna Kajdan– Kosiorek. – Wasze ciało dostosuje swoje tętno, ciśnienie i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał muzyczny, którym go naładujecie”.