Motywacja do ćwiczeń - patenty na trening

Twoja forma nie leży tylko w Twoich rękach. Dłonie unoszą hantle podczas ćwiczeń, ale to głowa dźwiga cały ciężar motywacji i treningowej determinacji. Poznaj 6 sposobów na motywację do ćwiczeń - jak nigdy nie odpuszczać, żeby o każdej porze roku z dumą odsłaniać płaski brzuch.

| Data aktualizacji: 2021-01-15
wysportowana kobieta, zgrabna sylwetka, fitness fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com
  1. Patent nr 1
  2. Patent nr 2
  3. Patent nr 3
  4. Patent nr 4
  5. Patent nr 5
  6. Patent nr 6

Gdy bikini ląduje w szafie, czekając na kolejny sezon, pojawia się szereg czynników, które nie pozwalają Ci utrzymać treningowego rytmu. Nagle pogoda nie pozwala biegać, karnet na siłownię ginie gdzieś niepostrzeżenie, a instruktorka fitness staje się nieznośnie irytująca. Brzmi znajomo?

Niestety , razem z kostiumem kąpielowym zamykamy w garderobie swój zapał do ćwiczeń. Z końcem lata motywacja do ćwiczeń kobiet maleje proporcjonalnie do ilości słonecznych dni. Potwierdzają to badania The American College of Sports Medicine, które wykazały, że panie są o 30% mniej aktywne jesienią i zimą niż w cieplejszych porach roku.

Skorzystaj z naszego zestawu prostych, ale skutecznych trików, które w chwilach zwątpienia pozbawią Cię argumentów przeciw, wzmocnią Twoją motywację do ćwiczeń i pomogą Ci konsekwentnie realizować treningowe cele.

1. Motywacja do ćwiczeń - pokochaj wroga

Zamiast katować się ćwiczeniami, których szczerze nienawidzisz, poszukaj aktywności, którą polubisz. „To trochę jak w związkach międzyludzkich – mówi Paulina Bernatek-Brzózka, coach, szkoleniowiec, instruktorka fitnessu i właścicielka firmy Body+Soul. – Szukamy drugiej połowy, z którą poczujemy chemię. Analogicznie jest z aktywnością fizyczną, ale w tym przypadku zapominamy o mongamii” - dodaje współautorka książki „Fitness dla kobiet”.

Jak to zrobić?

Metodą prób i błędów. Przetestuj całą ofertę fitness klubu i popytaj znajomych, jakie zajęcia polecają. Ale szukaj również poza siłownią. Według badań, łatwiej podtrzymać zainteresowanie sportem, gdy uprawiana dyscyplina uczy nas czegoś nowego, daje nam pewne dodatkowe korzyści. Więc może taniec albo boks?

2. Motywacja do ćwiczeń - dobierz rytm

Jeśli byłaś choć raz na weselu z przygrywającą polską kapelą, dobrze wiesz, że są piosenki, przy których więdną uszy, ale nogi i tak same podskakują. „Od dawna już stosuje się muzykę jako formę relaksacji, odpoczynku, a także stymulacji do aktywności” – mówi psycholog Katarzyna Kajdan-Kosiorek, psycholog, socjolog, asystent w Zakładzie Psychologii AWF we Wrocławiu.

Jak to zrobić?

„Kluczowym elementem, jaki daje nam muzyka, jest tempo” – mówi Paulina Bernatek- -Brzózka. Stwórz listę, która nie pozwoli Ci ustać w miejscu. „Można dowolnie dobierać muzykę do samopoczucia, natężenia aktywności i jej rodzaju – radzi Katarzyna Kajdan– Kosiorek. – Wasze ciało dostosuje swoje tętno, ciśnienie i pozwoli w pełni wykorzystać potencjał muzyczny, którym go naładujecie”.

płaski brzuch, fitness, zgrabna sylwetka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

3. Motywacja do ćwiczeń - w samą porę

„Jeśli trudno wyrwać Cię z objęć Morfeusza, nie łudź się, że plan na bieganie o 6 rano wejdzie Ci w krew – mówi Katarzyna Kajdan-Kosiorek. - Zaplanuj czas aktywności realnie, stosownie do swoich możliwości i planu dnia. Określ, jakim jesteś typem: sową czy skowronkiem. Zastanów się, kiedy masz największy przypływ energii” – radzi psycholog.

Jak to zrobić?

Planuj. „Jeśli wpiszę w kalendarz spotkanie z szefem, to wiem, że w tym miejscu nic innego nie ustawię – mówi Paulina Bernatek-Brzózka. – Tak samo zrób z treningiem: o tej porze masz indywidualne, najważniejsze tego dnia spotkanie ze sobą i swoją motywacją”.

4. Motywacja do ćwiczeń - bez odwrotu

Czasem wiesz, że nie ma szans. Z krótkim, zimowym dniem albo jesienną słotą zawsze wygrywają ciepły koc, książka i herbata. Wtedy pora sięgnąć po dodatkowe wsparcie – motywację materialną. „Motywacja zewnętrzna stanowi zewnętrzne bodźce, które sprawiają, że proces motywacyjny jest u nas podtrzymywany – tłumaczy psycholog Katarzyna Kajdan-Kosiorek. – Może to być system różnych nagród i kar, które otoczenie zewnętrzne na nas stosuje za odbieganie bądź zbliżanie się do realizacji celu”. Mniej jędrne ciało to za mało dotkliwa kara? Pora zapłacić za swoje lenistwo ciężko zarobioną gotówką.

Jak to zrobić?

Co miesiąc obiecuj znajomym albo partnerowi, że zaliczysz określoną pulę treningów albo przebiegniesz daną liczbę kilometrów. Za każdy niezrealizowany cel płacisz. Jeszcze bardziej zmobilizuje Cię, jeśli umówicie się, że pieniądze te trafi ą na konto partii, z którą nie sympatyzujesz.

fitness, komórka, smartfon, zgrabna sylwetka fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

5. Motywacja do ćwiczeń - wsparcie z zewnątrz

„Im częściej i im większej liczbie osób mówimy o tym, co i jak chcemy zrobić, tym większa szansa na realizację tego zadania – mówi Katarzyna Kajdan-Kosiorek. – Oczywiście, przy założeniu, że kontrolę społeczną, którą sobie narzucamy, tworzą ludzie, których opinia i osąd na nasz temat są dla nas ważne”. Być może jesteś indywidualistką, ale jeśli regularność Twoich treningów czasem cierpi, znajdź towarzystwo. Najlepsze jest wsparcie kogoś bliskiego albo grupy, która dzieli to samo zainteresowanie.

Jak to zrobić?

Namów przyjaciółkę, żeby wspólną kawę zastąpić przejażdżką rowerową albo jogą. Popytaj współpracowników, czy nie chcą wykupić grupowych karnetów na siłownię. Albo załóż się ze swoim facetem, kto pierwszy odpuści poranny bieg. Tylko nie zawiedź nas – pamiętaj, że wierzymy w Ciebie!

6. Motywacja do ćwiczeń - trenuj cyfrowo

Rejestrowanie sportowych dokonań za pomocą aplikacji treningowych na smartfonie to dobry sposób nie tylko na to, aby móc na bieżąco obserwować swoje postępy, analizować poszczególne treningi czy planować kolejne sesje treningowe, co samo w sobie działa mobilizująco i pomaga konsekwentniej dążyć do celu. To również możliwość dzielenia się swoimi zwycięstwami i porażkami zarówno ze znajomymi, jak i milionami innych aktywnych ludzi na całym świecie. Już sama świadomość, że Twój profil może śledzić taka rzesza ludzi, działa motywująco, ale jeśli będziesz aktywnie prowadzić swój profil, możesz liczyć na to, że nawet obcy Ci ludzie zdopingują Cię np. dodającym otuchy komentarzem. Do tego wiele z tych aplikacji oferuje możliwość mniej lub bardziej bezpośredniej rywalizacji z innymi.

Jak to zrobić?

Nieważne, czy jeździsz rowerem, na rolkach, pływasz czy biegasz. Zainstaluj wybraną aplikację, stwórz swój profil i plan treningowy, uruchom nawigację GPS i podziel się ze światem swoim aktywnym życiem. Ułatwią Ci to takie narzędzia, jak: Endomondo, Nike+, adidas miCoach czy Sports Tracker.

REKLAMA