Martwy ciąg a ból pleców [OPINIA EKSPERTA]

Często po wykonaniu martwego ciągu odczuwam ból pleców. Dlaczego tak się dzieje? O odpowiedź na pytanie naszej Czytelniczki poprosiłyśmy eksperta. Zobacz, jak uniknąć bólu, wykonując to popularne ćwiczenie wielostawowe.

martwy ciąg ból pleców fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Dlaczego po martwym ciągu często bolą mnie plecy?

Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert WH – doktor nauk o kulturze fizycznej, instruktorka fitness Katarzyna Wysocka.

Problem może wynikać z braku przygotowania do tego ćwiczenia. „Zanim zdecydujesz się włączyć martwy ciąg do swojego treningu, popracuj nad wyrobieniem nawyku napinania mięśni korpusu, co zagwarantuje Ci właściwą stabilizację całej sylwetki podczas każdego ćwiczenia wykonywanego z dodatkowym obciążeniem” - radzi instruktorka fitness Katarzyna Wysocka.

Podpowiada, aby zacząć od izometrycznego napinania mięśnia poprzecznego brzucha w różnych pozycjach (uczą tego na pilatesie), różnych wariantów desek i ćwiczeń równoważnych. Kiedy już wyrobisz sobie taki zwyczaj, raz jeszcze, zaczynając każde powtórzenie martwego ciągu, upewniaj się, że masz już napięte mięśnie całego ciała, zwłaszcza korpus właśnie – tutaj nie ma miejsca na bezwładność.

Przyczyna bólu może być jeszcze jedna – zła technika. Wystarczy, że prowadzisz ciężar dalej niż powinnaś od swoich nóg, co mocno obciąża odcinek lędźwiowy” – podkreśla Wysocka. Sprawdź więc, czy wszystko jest na swoim miejscu, zwracając uwagę instruktora, aby bacznie Ci się przyjrzał podczas treningu. Zobacz przy okazji, jak dokładnie powinien wyglądać klasyczny martwy ciąg oraz poznaj jego modyfikacje.

Jeżeli Ty również masz do nas jakieś pytania, zadaj je nam, wysyłając wiadomość na naszą facebookowa skrzynkę. Gwarantujemy, ze żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi, a na najciekawsze odpowiadamy na łamach papierowego wydania Women’s Health.

WH 06/2017

REKLAMA