Lina do wspinania: jak ćwiczyć [zalety, poprawna technika, plan na spalanie]

Trening z liną do wspinania wzmacnia i rzeźbi górną część ciała (czyt. otrzymujesz seksowne ramiona i plecy), ale aktywuje do pracy także mięśnie ud, korpusu a nawet dna miednicy. Poza tym dzięki temu przyrządowi spalisz setki kalorii i zyskasz zwinność pantery. Zainteresowana?

lina do wspinania trening, wspinaczka po linie trening fot. shutterstock.com

Lina do wspinania – zalety treningu

REKLAMA

Nic dziwnego, że jest to nieodzowny element testów wojskowych: jest niewiele lepszych sposobów, by sprawdzić siłę i wytrzymałość całego ciała. Żaden mięsień nie może liczyć na taryfę ulgową.

Podczas wchodzenia po linie wzmocnisz ręce, ramiona, plecy, barki, korpus, wewnętrzną część ud, a nawet te głęboko ukryte mięśnie miednicy, które pracują przy ćwiczeniach Kegla (dowiedz się więcej o mięśniach dna miednicy). Kiedy się wspinasz, wszystko pracuje razem.

A w dodatku tonizujące ciało korzyści łapiesz już od samego początku wspinaczki – niezależnie od tego, czy jesteś gotowa wejść na sam szczyt, czy jeszcze nie.

Lina do wspinania – poprawna technika

1. Sprawdź swoją siłę

Jest kilka sposobów, by przekonać się, czy jesteś gotowa i masz już dość sił, by zacząć wspinaczkę do góry. Usiądź z wyprostowanymi nogami, trzymając między nimi linę. Złap ją nad sobą i spróbuj podciągnąć się do pozycji stojącej. Powtórz 5 razy.

  • Za ciężko? Zrób to samo, ale zacznij w pozycji niskiego przysiadu.
  • Za łatwo? Przełóż linę na jedną stronę ciała, odchyl się do tyłu z prostymi nogami do kąta 45 stopni i z tej pozycji zacznij podciągać się do góry.

2. Zacznij wspinaczkę

Złap linę tak wysoko, jak tylko możesz, a potem podciągnij kolana do góry. Stopy trzymaj razem splecione wokół liny (lina powinna przechodzić pod jedną stopą i zawijać się nad drugą, tak by tworzyła kształt litery S), co pozwoli Ci zablokować na niej stopy i wykorzystać do wspinaczki siłę nóg.

Bo wspinaczka to właśnie prostowanie nóg z tej pozycji – ręce służą do złapania liny wyżej i podtrzymania, kiedy znowu podnosisz stopy i blokujesz je na linie. I tak kawałek po kawałku. Buduj kondycję i mięśnie jak po sznurku.

REKLAMA

REKLAMA

ćwiczenia na smukłe ramiona fot. shutterstock.com

3. Droga w dół

Opuszczaj się po linie w podobny sposób, jak wspinałaś się do góry. Zablokuj stopy na linie, a potem przesuwaj po niej dłonie w dół, aż kolana będziesz miała zgięte pod kątem 90 stopni. Wyprostuj nogi, a potem znów zablokuj stopy na linie. I tak do samej ziemi.

 

REKLAMA

lina do wspinania trening, wspinaczka po linie trening fot. shutterstock.com

A co jeśli nie możesz chwycić liny?

Trenuj z liną treningową (ang. battle rope) – przywiąż do jednego jej końca ciężarek i przyjmij pozycję deski na przedramionach. Trzymając ciało w linii prostej, przyciągaj do siebie ciężarek za pomocą liny – raz jedną, raz drugą ręką.

 

REKLAMA

REKLAMA

kobieta, ramiona, fitness, ćwiczenia na ramiona, plecy fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Poczuj spalanie

Zrób ten obwód od jednego do trzech razy niezależnie od tego, w jakiej wersji trenujesz z liną: w pozycji siedzącej, z przysiadu czy profesjonalnej.

  • 10 x wspinaczka pozioma
  • 3 x wspinaczka po linie
  • 6 wykroków (na obie nogi)
  • 3 x wspinaczka po linie
  • 10 brzuszków „rowerków”
  • 3 x wspinaczka po linie
  • 5 przysiadów

Sama widzisz, że lina to niesamowity przyrząd do fitnessu. Sprawdź koniecznie, jak wygląda trening z battle rope.

WH 10/2016

Zobacz również:
Samsung Galaxy Watch3 to więcej niż zegarek sportowy. Urządzenie nie tylko oferuje ogrom funkcji przydatnych dla aktywnych dziewczyn, dzięki którym możesz zadbać o swoje zdrowie i poprawić swoją kondycję, ale dodatkowo wyposażono go w wiele udogodnień typowych dla nowoczesnego smartwatcha. A najlepsze, że dzięki swojemu klasycznemu designowi pasuje i do legginsów, i do sukienki. Jak sprawdził się u mnie podczas dwutygodniowego testu?
ZOBACZ WIĘCEJ

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA