[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA

Joga na stres [zestaw ćwiczeń]

Stres wywołuje w organizmie reakcję „walcz lub uciekaj”, a kiedy sytuacja ta się przedłuża, może prowadzić do chronicznych bólów, problemów ze snem czy zespołu jelita drażliwego. Te pozycje wyciszą Cię i będą kontrą do stresowej odpowiedzi, jaką jest np. ból brzucha.

1. Pozycja dziecka

(a) Uklęknij na macie, złącz paluchy ze sobą, a kolana rozstaw na szerokość bioder. Z wydechem połóż tułów między udami, „wydłużając” kręgosłup.

(b) Wyciągnij ręce przed głową. Oddalaj kość ogonową i palce rąk od tułowia. Rozluźnij barki. Pozostań w tej pozycji przez 5 spokojnych oddechów lub dłużej, jeśli tego potrzebujesz.

2. Kot-krowa

(a) Zacznij na czworakach z nadgarstkami pod barkami, a kolanami pod biodrami. Z wdechem wygnij kręgosłup, obniżając brzuch i kierując wzrok w górę.

(b) Z wydechem przejdź z pozycji krowy do kota, zaokrąglając plecy, podwijając miednicę i opuszczając głowę. Kontynuuj zmiany pozycji przez 5 pełnych oddechów.

3. Skłon do przodu

(a) Stań ze złączonymi stopami, wypuść powietrze i powoli pochyl tułów, łamiąc się w biodrach. „Wydłużaj” kręgosłup, schodząc w dół. Jeśli potrzebujesz, możesz ugiąć kolana.

(b) Ułóż wnętrza dłoni lub palce na podłodze albo z tyłu podudzia. Wciskaj podeszwy stóp w podłogę. Pupę wyciągaj w kierunku sufitu, górne części ud rotuj do wewnątrz. Angażuj core i pozwól głowie zwisać między ramionami.

4. Pozycja ryby

(a) Umieść poduszkę lub klocek równolegle do krótkiej krawędzi maty. Delikatnie połóż się na podpórce, tak by dolny brzeg był na poziomie paska od stanika. Jeśli potrzebujesz, możesz użyć drugiej poduszki lub klocka, by podeprzeć głowę.

(b) Rozłóż ręce po bokach ciała lub nad głową – co uznasz za bardziej komfortowe. Utrzymaj pozycję minimum 1 min. By wyjść z pozycji, przetocz się na bok i usuń pomoce.

5. Nogi na ścianie

(a) Tak jak wcześniej – przysuń biodra do ściany, plecy połóż płasko na ziemi, a pośladki umieść możliwie jak najbliżej ściany.

(b) Przenieś nogi prosto w górę, opierając je o ścianę. Możesz podłożyć pod pośladki poduszkę, jeżeli zwiększy to komfort w dole pleców. Pozostań w tej pozycji 5-15 minut.

Zobacz też:

Joga na lepszy sen [zestaw ćwiczeń]

Joga na więcej energii [zestaw ćwiczeń]

Joga na lepszą koncentrację [zestaw ćwiczeń]

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij