Jakie buty do biegania wybrać?

W bieganiu buty to podstawa, dlatego do ich zakupu trzeba podejść rozsądnie. Sprawdź, jakie buty będą idealne dla Ciebie, a potem wybierz takie, które najlepiej poradzą sobie podczas Twoich treningów.

fot. Warren Goldswain 2014/shutterstock.com fot. Warren Goldswain 2014/shutterstock.com
fot. Warren Goldswain 2014/shutterstock.com

Po co Ci kolejna para butów specjalnie do biegania? Twoje stopy, kolana i kręgosłup z wdzięczności za ten zakup oszczędzą Ci bolesnych kontuzji. Może nie są to szpilki Manolo Blahnik, ale, wbrew pozorom, w butach biegowych wysokość obcasa też ma znaczenie. Sprawdź, jaki masz rodzaj stopy, a potem dobierz rodzaj butów dla siebie i biegaj bez ograniczeń.

Wybierz odpowiednie buty do biegania

Odcisk mokrej stopy na szarym papierze i podeszwy Twoich ulubionych tenisówek pomogą Ci wybrać buty do biegania.

odcisk_stopy1. Niskie podbicie wymaga butów kontrolujących ruch stopy lub stabilizujących. Taki ślad zostawiają osoby z tzw. nadpronacją.

2. Normalne podbicie pozwala biegać w wielu rodzajach butów. Przy wyborze kieruj się nawierzchnią, po której biegasz, i swoją wagą.

3. Wysokie podbicie wymaga zwiększenia ochrony przed siłą zderzenia stopy z podłożem. Masz taki odcisk? Wybierz obuwie z amortyzacją.

Buty amortyzujące

Podeszwa Twoich wysłużonych adidasów ma bieżnik wytarty bardziej po zewnętrznej stronie? Oznacza to, że prawdopodobnie masz stopy z wysokim podbiciem. Twoje stopy, lądując na bocznej krawędzi pięty, mogą potrzebować wsparcia butów amortyzujących.

buty_slad1

Buty dla stopy neutralnej

Równomierne zużycie podeszwy świadczy o tym, że nacisk na stopę jest rozłożony prawidłowo. Zwykle pokrywa się to z normalnym sklepieniem stopy (czyli tym odciskiem z testu mokrej stopy, który wskazuje na normalne podbicie).

buty_slad2

Buty dla pronatora

Ścieranie się podeszwy po wewnętrznej stronie często wskazuje na zwiększoną pronację (czyli skręcenie stopy do wewnątrz). Test wodny wskazuje wtedy płaskostopie. W tym przypadku wybieraj buty stabilizujące i kontrolujące ruch.

buty_slad3

Biegnij na zakupy

Zanim jednak wybierzesz się do sklepu sportowego i zaczniesz przymierzać kolejne modele, weź pod uwagę uzyskane wcześniej informacje oraz zastanów się, gdzie najczęściej będziesz biegać - jeśli wolisz teren niż asfalt, lepsze będą dla Ciebie buty trailowe.

fot. Wiesław Jurewicz fot. Wiesław Jurewicz

1. Buty minimalistyczne

Jeśli masz stopę neutralną i nie ważysz za dużo, to nie potrzebujesz specjalnego wsparcia. Możesz dać swoim stopom poczuć swobodę naturalnego biegania w bardzo lekkich butach, jak te Puma Faas 100 R.

2. Buty amortyzujące

Żelowe wstawki pod piętą zmniejszają wstrząsy powstające w momencie zderzenia z podłożem. Dlatego buty, takie jak Asics Gel Pulse 5, polecane są osobom cięższym i tym ze stopą o wysokim podbiciu.

3. Buty stabilizujące

Buty, takie jak Reebok One Cushion, mają wspierać prawidłowe przetaczanie stopy i amortyzować uderzenia w trakcie biegu po twardych nawierzchniach. Pomagają biegaczkom z niskim podbiciem, korygując nadmierną pronację.

4. Buty kontrolujące ruch

Adidas Supernova Sequence 6 to przykład obuwia stworzonego dla nadpronatorów. Technologie zastosowane w podeszwach tego rodzaju butów pomagają stopom zachować właściwą pozycję podczas biegu.

5. Buty trailowe

Wyróżniają się przede wszystkim agresywnym bieżnikiem podeszwy. Jeśli mieszkasz na wsi lub po prostu unikasz asfaltu, to typ dla Ciebie. Zadaniem takich butów, jak Nike Zoom Terra Kiger, jest zabezpieczenie Cię przed poślizgiem w terenie.

WH 02/2013

Zobacz również:
REKLAMA