Jaki trening na całe ciało wybrać? [opinia eksperta]

Jak ćwiczyć, żeby modelować całe ciało? Czy istnieje trening, który pozwoli osiągnąć zgrabną sylwetkę, ale nie wymaga morderczej pracy i nie jest zbyt monotonny. Na pytanie naszej Czytelniczki odpowiada ekspert.

trening bokserski fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Jaki jest najlepszy sposób na trenowanie całego ciała?

O ciekawy i niezbyt wyczerpujący trening na całe ciało zapytała nas Czytelniczka. Na jej pytanie odpowiada nasz ekspert – profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej Akademii Wychowania Fizycznego.

Możesz w siłowni wykonywać 1 lub 2 ćwiczenia na poszczególne mięśnie tułowia, obręczy barkowej oraz kończyn górnych i dolnych – mówi profesor Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. – Przy angażowaniu po kolei wszystkich partii ciała unikniesz znużenia, modelując mimochodem sylwetkę, poprawiając sprawność i wydolność fizyczną”. To dobry pomysł dla początkujących: wykonujesz ćwiczenia, które lubisz, i w ten sposób przygotowujesz się do większego wysiłku.

Ćwiczysz już od jakiegoś czasu? „Włącz do treningu elementy sportów walki – radzi prof. Stefaniak. – Po wykonaniu tradycyjnej rozgrzewki możesz np. przejść do biegu bokserskiego”. Jak on wygląda? Truchtasz, unosząc na przemian udo prawej i lewej nogi, a jednocześnie wyrzucasz ramiona w przód, jakbyś chciała uderzyć kogoś, kto stoi przed Tobą. „Ćwiczenie to nie tylko wspaniale kształtuje koordynację całego ciała, ale i rzeźbi ramiona, brzuch, uda oraz pośladki – tłumaczy prof. Stefaniak. – Możesz również przeszywać powietrze coraz wyższymi kopnięciami na przemian jedną i drugą nogą”.

Wypróbuj koniecznie: trening bokserski dla kobiet.

Poprawisz tym gibkość miednicy, wzmocnisz brzuch i ujędrnisz pośladki. Poza tym masz do dyspozycji jeszcze przejście z leżenia tyłem do siadu, z jednoczesnym wyprowadzaniem ciosów sierpowych, co kształtuje silny i płaski brzuch. Trzy minuty pracy ze skakanką dopełniają trening, którego dynamika, zmienność i wszechstronność przeciwdziałają rutynie (zobacz, jak ćwiczyć ze skakanką).

Uwaga: Jeśli masz do nas jakąś sprawę lub chcesz nas o coś zapytać, zajrzyj na oficjalny profil Women’s Health Polska na Facebooku. Żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi, a na najciekawsze pytania odpowiadamy na łamach papierowego wydania WH.

WH 12/2016

REKLAMA