Jak utrzymać dobrą formę podczas wakacji? [Zapytaj WH]

Nasi eksperci po raz kolejny odpowiedzieli na Wasze pytania. 

Profimedia

WH: Masz dwie możliwości. „Jedną z nich jest znaczne podkręcenie treningu na dwa tygodnie przed wyjazdem – mówi Piotr Makowski, redaktor działu fitness Women's Health. – Dzięki temu urlop potraktujesz jako okres regeneracji. Będziesz mogła odpuścić sobie intensywny wysiłek i skupić wyłącznie na aktywnym wypoczynku”. Pływanie, długi spacer po plaży, gra w badmintona czy w bule zagwarantują Ci niezbędny ruch. Jeśli jednak podczas urlopu planujesz w końcu znaleźć trochę czasu na ćwiczenia, możesz skorzystać z naszego treningu opisanego na s. 103. Wakacje to dobra pora na start. Badania naukowe potwierdzają, że wysiłek fizyczny na nierównym podłożu (np. na plaży czy w lesie) gwarantuje lepsze i szybsze efekty. Dlaczego by z tego nie skorzystać, skoro wreszcie masz chwilę dla siebie?

REKLAMA

Jak przyspieszyć dojrzewanie awokado?

WH: „Połóż owoc obok bananów - mówi dietetyk Aneta Łańcuchowska z Poradni Dietetycznej hälsa. – Wydzielany przez nie etylen przyspieszy proces dojrzewania”. Dla lepszego efektu możesz dodatkowo zapakować ten zestaw w papierową torbę. Lubisz ten owoc? Uwaga! Awokado jest kaloryczne, bo zawiera sporo tłuszczu. Na szczęście jest to dobry tłuszcz, który Ci nie zaszkodzi. Nie można również zapominać o potasie oraz witaminie C, E i A. Chcesz, żeby owoc dłużej wyglądał świeżo i nie sczerniał do jutra? „Jeśli wiesz, że nie zjesz całego awokado, zostaw w jego połówce pestkę – dodaje Łańcuchowska. – Możesz także skropić owoc sokiem z cytryny”.

Słyszałam, że przed operacją trzeba wyleczyć wszystkie zęby, bo inaczej może dojść do komplikacji. To prawda?

WH: „Każda ingerencja chirurgiczna wiąże się z osłabieniem organizmu i ryzykiem powikłań – tłumaczy dr Anna Błażucka ze szpitala Ibis w Warszawie. – Dlatego chore zęby nie pozwalają na przeprowadzenie żadnej operacji”. Sprawa jest prosta. W każdym ubytku rozmnażają się bakterie. Mogą one rozprzestrzeniać się w pobliskich tkankach, powodując np. zapalenie zatok. Ale również wdychane z powietrzem mogą dostać się do płuc, wraz ze śliną – do przewodu pokarmowego albo we krwi do serca czy mózgu. Bakterie potrafi ą pogarszać również przebieg chorób przewlekłych, tj. zapalenie stawów, łuszczycę czy cukrzycę. Dlatego niezależnie, czy planujesz wizytę u chirurga, czy trzymasz się jak najdalej od skalpeli – zadbaj o zęby. Wyjdzie Ci to na zdrowie.

Czy skóra lepiej wchłania kremy w nocy?

WH: Nie tyle w nocy, co w trakcie snu. „Gdy śpisz, Twoja skóra rozpoczyna intensywną pracę – mówi kosmetolog Ewa Gwiazda. – Jej komórki ulegają wymianie, a włókna elastyczne rozluźniają się. Wytwarza się także hormon wzrostu, który zwiększa syntezę białek”. Sama skóra staje się bardziej przepuszczalna, a przez to i dotleniona. Jeśli wcześniej nałożysz kosmetyk, jego cząsteczki aktywne łatwiej wnikną do głębszych warstw naskórka „Dlatego kup sobie dobry krem na noc z witaminą A i E, retinolem, kwasem hialuronowym oraz alantoiną – dodaje Gwiazda. – Dobrze oczyść skórę, wmasuj kosmetyk okrężnymi ruchami, a później delikatnie oklep twarz, aby pobudzić krążenie”

Zobacz również:
Wszędzie dobrze, ale w domu najlepiej... się spocić. Szukasz dla siebie czegoś nowego, co nie wymaga karnetu? Zacznij tutaj.
ZOBACZ WIĘCEJ

REKLAMA

REKLAMA