Jak sen wpływa na jakość treningu?

Każdemu zdarza się czasem niedospać. O ile jedna nieprzespana noc, raz na jakiś czas, krzywdy Ci nie zrobi, to regularne zaniedbywanie snu może odbić się na Twojej formie. Zobacz, dlaczego.

Shutterstock

Więcej snu, lepszy wynik

Sen to nie tylko sposób na spędzenie kilku nocnych godzin. To również doskonałe uzupełnienie treningu. Profesjonalni sportowcy przyznają, że nic tak dobrze nie regeneruje ich ciała i umysłu, jak odpowiednia dawka snu. Joanna Jóźwik, czołowa zawodniczka świata w biegu na 800 m, wyznała, że śpi grubo ponad 8 godzin, szczególnie wtedy, kiedy przygotowuje się do ważnych zawodów. Dlaczego sen jest tak ważny dla aktywnych osób?

Odpowiedź jest prosta: regeneracja. Podczas snu wydziela się hormon wzrostu, który bierze udział w regeneracji tkanek, w tym tkanki mięśniowej. W nocy metabolizm komórkowy nastawiony jest głównie na naprawę szkód powstałych podczas całego dnia. Tworzą się nowe komórki, usuwane są toksyny, eliminowany jest tzw. stres komórkowy, który zachodzi pod wpływem niedotlenienia (podczas treningu dochodzi do niego bardzo często) i wolnych rodników.

Jeśli będziesz regularnie zaniedbywać sen, to prędzej czy później odbije się to na jakości Twoich treningów. Jak? Po kilkunastu nieprzespanych nocach, organizm zaczyna mieć problem ze swoimi podstawowymi zadaniami. Zwalnia metabolizm cukrów, wzrasta poziom kortyzolu, co grozi cukrzycą i odkładaniem tłuszczu. Organizm staje się mniej wydolny, i osiągnięcie wymarzonych wyników jest coraz trudniejsze. Jeśli chcesz uniknąć tych nieprzyjemności, musisz zadbać o odpowiednią ilość i jakość snu. Bo w sztuce spania liczy się nie tylko „ile”, ale również „jak”.

Dobry materac to podstawa

Istnieje co najmniej kilka czynników, które mają realny wpływ na to, czy następnego dnia obudzimy się jak nowonarodzone, czy też lepiej będzie się do nas nie zbliżać. Można do nich zaliczyć m.in. odpowiednią temperaturę w sypialni (18 ℃), umiarkowaną wilgotność powietrza, wyciszenie przed snem oraz dobrze dobrane podłoże. Te ostatnie ma szczególny wpływ na jakość naszego snu.

Według The SleepCouncil wymiana materaca może wydłużyć sen średnio o 42 minuty. Odpowiednio dobrany materac sprawi, że nie tylko zakończysz zabawę w przewracanie z boku na bok przez pół nocy, ale też obudzisz się wypoczęta i pełna energii na nowy dzień.

Wielu producentów zarzeka się, że ich materace potrafią zmienić jakość snu o 180 stopni, jednak często okazuje się, że są to tylko marketingowe hasła, mające mało wspólnego z rzeczywistością. Nie oznacza to, że materace, które zmieniają sen na lepsze nie istnieją. Istnieją. Takim materacem jest .exe marki Curem, na którym można się wyspać za wszystkie czasy.

Materac Cuprum .exe

Model .exe to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie materaców dostępnych na rynku. Zbudowany jest z 3 pianek, z których każda odpowiedzialna jest za coś innego. Piankę Screne wyposażono m.in. w technologię SAT (Supportive Air Technology). Miliony niezależnie pracujących powietrznych kapsułek, pozwalają osiągnąć maksimum komfortu przy jednoczesnym zapewnieniu optymalnego podparcia ciała.  Nadmiar generowanego ciepła trafia do następnej warstwy materaca, przy okazji aktywując termoelastyczne właściwości pianki Visco. Efekt? Materac dopasowuje się do kształtu ciała.

Dodatkowy komfort snu zapewnia pianka Fusion, znajdująca się na spodzie materaca. To ona odpowiada za podparcie kręgosłupa, mięśni i całego spoczywającego na materacu ciężaru. Dzięki wykonanym w niej nacięciom powstaje 7 stref twardości, z której każda wspiera inny odcinek ciała. Poza optymalnym rozprowadzeniem siły nacisku, pomagają one również rozprowadzić ciepło oraz zwiększają wentylację całego materaca.

Dowodem jakości materaca .exe jest fakt, że posiada on 20-letnią gwarancję oraz certyfikat jakości szwajcarskiego Instytutu AEH.

Nadanie takiego certyfikatu następuje po przebadaniu i przetestowaniu produktu w Good Night'sSleepLab - Laboratorium Dobrego Snu.

Dzięki powyższym cechom materac .exe pozwoli Ci się zdrowo i solidnie wyspać. Jak już wiesz, sen ma bezpośrednie przełożenie na jakość Twoich treningów, więc potraktuj łóżko jak kolejny przyrząd treningowy. Materac niech Ci służy do spania, a nie do wylegiwania się przed telewizorem. Netflixa oglądaj z kanapy, a ostatnią godzinę przed zaśnięciem poświęć na wyciszenie się (dobra książka skutecznie przygotuje Cię do snu).

Zobacz również:
REKLAMA