[ X ]

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu), wyrażasz zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych na zasadach wskazanych w "Polityce prywatności"

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘOCEŃ
5.0

Jak rozpocząć przygodę ze sportem w 5 krokach?

Stało się! Postanowiłaś, że chcesz zmienić coś w swoim życiu i zacząć się ruszać. Aby zmiana nie była tylko chwilowa, a mata szybko nie trafiła z powrotem w kąt, przedstawiamy 5 porad, które sprawią, że sport stanie się nawykiem i codzienną przyjemnością.

eksperci lecha Zacznij swoją przygodę ze sportem już dziś!

Sama teoria oraz świadomość, że sport to zdrowie i gwarancja zgrabnej sylwetki, to często zbyt mała motywacja, by zacząć ćwiczyć.Jednak z odpowiednim podejściem i przygotowaniem, będziesz mogła śmiało powiedzieć „mogę wszystko!”. Oto nasza dawka motywacji i 5 kroków do tego, by czerpać radość z ćwiczeń.

KROK I – po prostu zacznij!

Tak, to wystarczy. Nie przekładaj ćwiczeń w nieskończoność, nie planuj ich na jutro, na poniedziałek albo na za tydzień. Z takim podejściem łatwo stracisz zapał. Spróbuj zastosować metodę małych kroków – włóż wygodne buty, wyjdź z domu i idź na godzinny spacer. Tak powinny wyglądać prawidłowe początki. Nie obawiaj się też testować nowych aktywności. Jest ich cały wachlarz. Dyscypliny sportowe nie kończą się bowiem tylko na bieganiu, fitnessie albo jeździe na rowerze. – Możesz spróbować ćwiczeń, które zawierają w sobie element rywalizacji, np. tenis ziemny czy squash. Sprawdź, co daje ci prawdziwą satysfakcję i poczucie dobrze wykonanego zadania – dobry trening ma przede wszystkim sprawiać radość, a nie stać się nieprzyjemnym obowiązkiem– radzi Julita Kotecka-Nerek, trenerka personalna i biegowa.

KROK II –mierz siły na zamiary

Pamiętaj, jeśli nie wstawałaś z fotela przez kilka dobrych miesięcy, a może nawet lat, nie wybieraj od razu godzinnego programu treningowego. Najpierw zacznij od ćwiczeń 3 razy w tygodniu po ok. 20 minut. Jeśli stwierdzisz, że masz siłę na więcej, stopniowo zwiększaj czas treningu i jego intensywność. – Poprawa zaniedbanej kondycji wymaga czasu. Oprócz ćwiczeń staraj się także jak najwięcej chodzić – to dodatkowo wzmocni kondycję i przyspieszy metabolizm. – dodaje Paweł Nerek, trener personalny i instruktor crossfitu. Dni, w których chcesz zrobić trening, zaplanuj w kalendarzu tak jak ważne spotkanie, a w samochodzie, szafce lub przy biurku zawsze trzymaj torbę z obuwiem sportowym i ubraniami na zmianę.

KROK III – poszukaj kompana

Początki mogą być trudne, dlatego w drodze do regularnego trenowania, może pomóc ci druga osoba. Nie od razu musi to być trener personalny. Na start zaangażuj kolegę, koleżankę albo zapisz się na zajęcia w grupie. Wspólnie możecie wybrać tę dyscyplinę, która sprawi wam taką samą przyjemność – taniec, pływanie lub jazda na rolkach – wybór jest ogromny. – Różnorodność w treningach jest tak samo ważna, jak ich regularność, bo pozwala angażować kilka partii mięśni, a nie pracować tylko nad wybraną. Dzięki temu nie tylko poprawisz sprawność, ale też szybko zobaczysz efekty swojej pracy – mówi Paweł Nerek.

KROK IV – dietą powinien rządzić rozsądek

Wiele osób wierzy, że bez diety ich wysiłek nie przyniesie oczekiwanych rezultatów. W konsekwencji wpadają w skrajności – albo rezygnują ze sportu całkowicie, albo już na starcie narzucają sobie bardzo restrykcyjne diety, które skutecznie zabijają zapał. – Niepotrzebnie! Pamiętaj, najważniejszy jest balans! Zaczęłaś ćwiczyć, a to już ogromny postęp! Ciesz się pozytywną zmianą, a w diecie postaw na rozsądek. Jeśli lubisz słodką herbatę – używaj do słodzenia miodu, a jeśli lubisz smak piwa – postaw na jego bezalkoholową wersję – uzasadnia Julita Kotecka-Nerek.

KROK V – zrezygnuj ze zbędnych wydatków

Jeśli rozpoczynasz przygodę ze sportem, pierwszą inwestycją powinny być wygodne buty – Lata treningów biegowych nauczyły mnie, że dobre buty to podstawa sukcesu. Każdy ma inne wymagania i preferencje, więc wizyta w profesjonalnym sklepie sportowym to niemalże konieczność, która pozwoli uniknąć kontuzji – doradza Julita. Wstrzymaj się z zakupem dodatkowych sprzętów, hantli, obciążników czy taśm. – Osobie początkującej wystarczy masa własnego ciała jako obciążenie. Jeśli dopiero zaczynasz, spróbuj stworzyć własny zestaw ćwiczeń składający się z brzuszków, pompek, przysiadów i wypadów lub zacznij od prostego treningu biegowego, np. na bieżni– dodaje.

Przykładowy trening biegowy na bieżni:

• 100 m – bieg na 80-90% możliwości.
• 100 m – trucht na 60-70% możliwości.
• 100 m – marsz (przerwa).

Całość powtórz w 5 rundach.

Więcej informacji na ten temat znajdziesz na grupie Lecha Free na Facebooku #możeszwszystkohttp://bit.ly/MozeszWszystko_LechFree

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ

REKLAMA

REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij