Jak i kiedy wrócić do ćwiczeń po ciąży?

Kiedy po porodzie można wrócić do ćwiczeń? Jak odzyskać płaski brzuch po ciąży i jak dobierać obciążenie podczas treningu siłowego? Na te i inne pytania odpowiada nasz ekspert. Sprawdź.

mama z dzieckiem trening shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Kiedy mogę zacząć ćwiczyć po ciąży?

„Treningi możemy rozpoczynać 6 tygodni po porodzie naturalnym i 8 po cesarskim cięciu – mówi dr Katarzyna Wysocka, trenerka i mama 2 córek: 5-letniej i 2-miesięcznej. – Oczywiście po konsultacji z lekarzem prowadzącym”. Zawsze bierz pod uwagę swoje samopoczucie i odczucia w czasie treningu.

ZOBACZ TEŻ: Przepis na silne i smukłe ciało

Pamiętaj, że najważniejszy teraz jest sen dla regeneracji„Mama wstaje często w nocy i trening nie może jej dodatkowo obciążać, być zbyt ciężki. Ćwicz, gdy masz na to siłę – radzi trenerka. – Możesz odwrócić proces z ciąży, czyli zacznij od tego, co robiłaś pod koniec ciąży, i wracaj do tego, co przed nią”.

Jak dobierać obciążenie?

Pod wpływem hormonów więzadła i ścięgna były rozluźnione, więc ze względu na stawy nie szalej z obciążeniami. „Zwracaj uwagę na postawę, którą zmienia brzuszek. Jeśli karmisz piersią, rób ćwiczenia otwierające klatkę piersiową, bo dużo czasu spędzisz w pochyleniu”. Spacery z wózkiem możesz wykorzystać do lekkiego rozruchu.

ZOBACZ TEŻ: Plan treningowy na jędrną pupę w górze

Jak uzyskać płaski brzuch po ciąży?

Twój brzuch już w 3 miesiące może wrócić do stanu sprzed ciąży, ale problemem często jest skóra, która potrzebuje na to nawet roku. „Jeśli masz rozstęp mięśni prostych, skonsultuj się z lekarzem i zrób USG. Nie rób tradycyjnych brzuszków, tylko ćwiczenia izometryczne i funkcjonalne, np. deski w różnych wariantach i stopniowo siady równoważne. Są też dowody, że trening powięziowy może pomóc w zredukowaniu rozstępu mięśni” – mówi trenerka. 

ZOBACZ TEŻ: Skuteczny trening antycellulitowy

REKLAMA