Jak aktywność fizyczna rozwija mózg [+ inne ciekawostki fitnessowe]

Jak treningi wpływają na pracę mózgu? Co kryje się pod terminem "wiek metaboliczny" i jaki jest najlepszy fitnessowy sposób na chandrę? Odpowiedzi na te pytania znaleźli nasi redaktorzy. Sprawdź.

kettlebell na poprawę humoru, waga a wiek metaboliczny fot. shutterstock.com

Główka pracuje

Sportowcy nie uchodzą za bystrzaków, bo tylko treningi im w głowie. Okazuje się, że nie tylko. Naukowcy wciąż znajdują dowody na to, że aktywność fizyczna rozwija nie tylko mięśnie, ale i mózg. Treningi pozwalają zwiększyć pewność siebie, niekoniecznie dzięki lepszej sylwetce. Czasem zamiast kolejnego szkolenia lepiej trochę się spocić.

Taniec

W pracy burza mózgów? Fitness z choreografią, a zwłaszcza spontaniczne ruchy na parkiecie, pobudzają kreatywność (stąd te pomysły w weekendowe wieczory). Dlatego warto od czasu do czasu zamienić hantle na trening na parkiecie.

Gry

Sporty z piłką, frisbee i innymi akcesoriami mogą poprawić Twoją orientację wzrokowo- przestrzenną (a ta przydaje się przy korzystaniu z mapy, omijaniu korków czy pakowaniu walizki). Aktywności wymagające koordynacji pobudzają odpowiedzialne za to obszary mózgu.

Ciężary

Trening siłowy sprawia, że impulsy docierają w okolice kory przedczołowej, z której często korzystają pracownicy szczebla kierowniczego (odpowiada m.in. za myślenie kompleksowe, argumentowanie i wielozadaniowość). Wg badań siłka 2 razy w tygodniu wyostrza te cechy.

Wspinaczka

Aktywności wymagające pełnej świadomości pozycji swojego ciała – jak wchodzenie na ściankę lub po małpim gaju – wykorzystują i poprawiają pamięć roboczą, czyli przetwarzanie i przyswajanie nowych informacji. Zapamiętałaś?

 

kettlebell na poprawę humoru, waga a wiek metaboliczny fot. shutterstock.com

Wbrew metryce

Data urodzin to tylko powód do świętowania, a nie usprawiedliwiania swojego wyglądu. To, czy wyglądamy lepiej (patrz: XXX) czy gorzej jak na swoje lata, zależy od naszego stylu życia. Lepszym od wieku w metryce wyznacznikiem formy naszego ciała jest wiek metaboliczny.

Sprawdzisz go na specjalnym urządzeniu u dietetyka lub trenera. Jeżeli okaże się, że jesteś starsza niż w rzeczywistości, zastosuj nasze sposoby na cofnięcie czasu, np. dietę anti-aging.

 

fot. Cameron Whitman 2015/shutterstock.com fot. Cameron Whitman 2015/shutterstock.com
fot. Cameron Whitman 2015/shutterstock.com

Hantle na chandrę

Już tęsknisz za latem? Nie odpuszczaj treningów. Naukowcy z University of Queensland przez 9 lat badali kobiety w różnym wieku, a wyniki tych obserwacji są optymistyczne. Dosłownie. Wyższy poziom aktywności fizycznej wiąże się z bardziej pozytywnym podejściem do życia. Zamiast szukać słońca w solarium, rozpraw się z jesienną apatią w klubie fitness.

przysiad fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

14 minut – niecały kwadrans treningu obwodowego 3 razy w tyg. wystarczy, żeby znacząco poprawić wydolność u kobiet. Po 30 s: przysiady, deska, wykroki i pompki z 10 s przerwy. To lepszy niż pójście do sklepu po czipsy sposób na przetrwanie bloku reklam.

WH 11/2016

REKLAMA