Ile czasu odpoczywać między seriami? [NEWSY WH]

Jaka przerwa między seriami będzie najefektywniejsza? Dlaczego jednak warto przybrać na wadze i co Ci da zdrowa rywalizacja? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

przerwy między seriami fot. shutterstock.com
fot. shutterstock.com

Optymalna przerwa między seriami

Odstaw sztangę i daj mięśniom rosnąć jak na drożdżach. Wg naukowców z University of Birmingham, 5-minutowe przerwy między seriami zwiększają efekty treningu oporowego, bo to optymalny czas dla syntezy białek we włóknach mięśniowych. Poniżej znajdziesz trzy inne sposoby na pożyteczne spędzenie 5 minut.

1. Guma do żucia

Żucie gumy przez 5 do 10 minut daje efekt odpowiadający nitkowaniu zębów i – wg badaczy z University of Groningen – pozwala usunąć 10% bakterii wywołujących choroby dziąseł.

2. Trucht

Nawet gdy biegniesz, to nie musisz się spieszyć, bo i tak dogonisz zyski z ruchu. Trucht ślimaczym tempem przez 5 minut dziennie o 23% zmniejsza ryzyko śmierci z powodu chorób serca. Poznaj pozostałe korzyści, jakie daje bieganie.

3. Przerwa

5 minut spaceru po każdej godzinie siedzenia za biurkiem wystarczy, by pobudzić krążenie w nogach i zmniejszyć szanse na to, że cholesterol przekroczy bezpieczny poziom. A tak przy okazji, czy słyszałaś, że siedzenie może Cię zabić?

fitness, płaski brzuch mirela bk / shutterstock.com
fot. mirela bk 2015/shutterstock.com

Mięśnie zamiast tłuszczu

Przybieranie na wadze ma swoje plusy: pożyjesz dłużej. O ile wiąże się ono z hantlami i masą muskułów. Wg badań wzrost masy mięśniowej wydłuża życie w większym stopniu niż tłuszcz ma wpływ na skrócenie go. Rób ten trening 3 razy w tygodniu (po 10 powtórzeń w kilku seriach) i zyskaj parę lat..

  1. „Rąbanie drewna” z hantlą
  2. Podciąganie na TRX
  3. Martwy ciąg sumo z unoszeniem sztangi do brody
  4. Zakroki ze sztangą
  5. Przechodzenie z deski przodem do deski bokiem
  6. Wykroki boczne z wiosłowaniem hantlami


skakanie na boksach, trening fot. Getty Images
fot. Getty Images

Zdrowa rywalizacja

Co za zołza! Znowu zajęła Twoje miejsce na spinningu? Następnym razem przyjdziesz wcześniej. Bo przyjdziesz na pewno. Aż 2 razy więcej treningów zaliczamy, gdy mamy z kim rywalizować, dlatego grupowe zajęcia są takie fajne. Możesz też po prostu zainspirować się kimś na siłowni lub założyć się z koleżanką. 

Tylko pamiętaj: bez wyścigów! Kilka ruchów z dobrą techniką daje lepsze efekty niż dużo nieprawidłowych powtórzeń. Bierz tylko dobry przykład.

trening na weekend brak czasu fot. shutterstock.com

Minimalistyczne buty do biegania

7% mocniejsze mięśnie nóg i 9% stóp zyskasz po roku biegania w butach minimalistycznych. A to oznacza lepsze efekty i mniej kontuzji. Zobacz u naszych zaprzyjaźnionych specjalistów od biegania z "Runner's World", jak wybierać buty do biegania.

WH 04/2017

REKLAMA