Grzywna dla norweskiej drużyny piłki ręcznej plażowej. Kobiety założyły spodenki zamiast bikini

Norweskie zawodniczki piłki ręcznej plażowej nie chciały wystąpić w bikini. Drużyna została ukarana grzywną za nieregulaminowy strój.

norweskie piłkarki ręczne plażowe fot. Instagram/norwaybeachhandballwomen

Podczas niedzielnego meczu o brązowy medal z Hiszpanią w Bułgarii Norweżki miały na sobie obcisłe krótkie spodenki. Kobiety zbuntowały się przeciwko regulaminowym strojom, czyli bardzo wyciętym majtkom. Komisja Dyscyplinarna Europejskiej Federacji Piłki Ręcznej (EHA) nałożyła na każdą z zawodniczek karę grzywny w wysokości 150 euro za "nieodpowiedni strój", co w przypadku 10-osobowej drużyny wyniosło 1500 euro łącznie. Komisja tłumaczyła się tym, że "promocja tej dyscypliny wymaga idealnej prezentacji sportu, co obejmuje również stroje zawodników".

Drużyna złożyła petycję przed meczem, aby móc wystąpić w krótkich spodenkach, w których zawodniczki trenują od początku turnieju, ale EHA groziła jej grzywną lub dyskwalifikacją. Mimo to podczas niedzielnego meczu o brązowy medal kobiety zdecydowały się zbuntować i skąpe bikini zastąpić spodenkami. "To było bardzo spontaniczne. Pomyślałyśmy: »Zróbmy to teraz i zobaczymy, co się stanie«" – powiedziała NBC zawodniczka drużyny Katinka Haltvik.

Na 10 minut przed meczem o swojej decyzji poinformowały Norweską Federację Piłki Ręcznej, której prezes Kåre Geir Lio zapewnił, że kobiety otrzymały od nich pełne wsparcie. Norweżki przegrały mecz, ale oświadczyły, że są dumne z tego, że grały w szortach a nie w bikini. Zespół otrzymał też ogromne wsparcie w mediach społecznościowych zarówno w kraju, jak i za granicą.

Norwegia od 2006 roku prowadzi kampanię na rzecz uznania szortów za strój dopuszczalny w piłce ręcznej plażowej. Jednak wysiłki zmierzające do uregulowania oficjalnego stroju kobiecego spełzły na niczym. Międzynarodowa Federacja Piłki Siatkowej zaktualizowała swoje własne zasady dotyczące stroju w 2012 roku. Na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio siatkarki plażowe będą mogły wybrać, czy grają w szortach i T-shirtach, w bikini czy w jednoczęściowych strojach kąpielowych.

Piłka ręczna plażowa to stosunkowo nowy sport (w sferze olimpijskiej jest uwzględniona tylko w Młodzieżowych Igrzyskach Olimpijskich), który zyskał na popularności, odkąd w latach 80. opracowano formalne zasady dla tego sportu. Jest zbliżona do siatkówki plażowej - kolejnego ze sportów, wymagających od kobiet noszenia bikini, podczas gdy męski strój nie obejmuje kąpielówek, tylko krótkie spodenki.

Zobacz również:
REKLAMA