Garudasana (pozycja orła): poprawna technika, ćwiczenia przygotowujące

Dzięki nauce tej pozycji wyciszysz się, odnajdziesz wewnętrzną równowagę, poprawisz koncentrację i wzmocnisz całe ciało.

Garudasana (pozycja orła) fot. Kamil Majdański/MPP

Garudasana (pozycja orła) nie jest może w wykonaniu prosta, przynosi natomiast niesamowite efekty. Poczujesz różnicę od razu, gdy tylko pierwszy raz uda Ci się wytrzymać w niej kilkanaście sekund. Od tej pory łatwiej będzie Ci się skupić, i to skupienie utrzymać przez dłuższy czas. Poprawi się również Twoja równowaga, także ta wewnętrzna. No i wzmocnią się mięśnie całego ciała, z mięśniami nóg, pośladków i korpusu na czele. Zacznij od ćwiczeń przygotowujących, a następnie po prostu spróbuj.

Podane ćwiczenia wykonuj kilka razy w tygodniu. Gdy pozycja 4A przestanie sprawiać Ci kłopot i będziesz w stanie utrzymać ją 30-45 sekund, spróbuj z pozycją orła. I pamiętaj: tu nie chodzi o idealne wykonanie, tylko o codzienną praktykę.

Ćwiczenia przygotowujące

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

1. Balansowanie na jednej nodze

Stań prosto, ręce rozłóż na bok. Unieś prostą w kolanie nogę do przodu, zginając staw biodrowy i zachowując proste plecy (A). Przenieś nogę do tyłu, pochylając jednocześnie tułów do przodu (B). Zmień płynnie pozycję 10 razy. Powtórz na drugą stronę.

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

2. Krzesło

Stań prosto, stopy rozstawiając na szerokość bioder. Unieś proste w łokciach ręce. Głowę trzymaj w linii prostej z tułowiem (A). Zejdź do półprzysiadu, pchając biodra w tył i uginając kolana (B). Wytrzymaj chwilę, po czym wróć do startu. Powtórz 4 razy.

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

3. Unoszenie i utrzymanie nogi w pozycji krzesła

Stań prosto, stopy ustawiając na szerokość bioder (A). Unieś proste ręce. Obniż pozycję do półprzysiadu, tj. do pozycji krzesła. Oderwij od maty prawą nogę, unieś ją i utrzymaj przez chwilę równowagę (B). Wróć i zmień stronę. Powtórz 4 razy.

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

4A . Zakładanie nogi na nogę w pozycji krzesła

Stań prosto. Ustaw stopy węziej niż na sze- rokość barków (najlepiej razem). Unieś ręce i zejdź do pozycji krzesła (A). Unieś prawą nogę i postaraj się ją powoli owinąć wokół drugiej nogi (B), (C). Wytrzymaj chwilę, wróć. Zmień stronę. Powtórz 4 razy.

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

4B. Zakładanie nogi na nogę (wersja z kostką) 

Jeśli w trakcie poprzedniego ćwiczenia masz problemy z utrzymaniem równowagi, sięgnij po kostkę do jogi i wykonaj jego (ćwiczenia) modyfikację. Ustaw kostkę obok lewej stopy. Zejdź jak poprzednio do pozycji krzesła (A), unieś prawą nogę (B) i zacznij nią oplatać drugą nogę, ustawiając jednak stopę na kostce (C). Utrzymaj równowagę przez chwilę, powoli wróć. Powtórz kilka razy i wykonaj to samo na drugą stronę. Podczas kolejnej sesji znów spróbuj najpierw bez kostki. Dasz radę!

Garudasana (pozycja orła) krok po kroku

Garudasana (pozycja orła)fot. Kamil Majdański/MPP

Stań prosto, stopy razem. Zacznij od zejścia do pozycji krzesła z ramionami przy głowie (ręce proste w łokciach). Oderwij od maty i unieś prawą nogę, zachowując równowagę. Powoli zacznij owijać nią lewą nogę. Ramiona rozłóż na boki i skrzyżuj je przed sobą na poziomie klatki piersiowej (dolna ręka zawija się w górę, a następnie dołącza do niej ręka górna – łokcie powinny być ugięte pod kątem 90 stopni). Zejdź niżej, opuszczając jeszcze niżej biodra. Wytrzymaj w tej pozycji 15-30 sekund. Oddychaj głęboko i powoli. Wyjdź z pozycji i powtórz na drugą stronę.

REKLAMA