Fotelik na rower dla dziecka – jaki fotelik rowerowy wybrać?

Aktywne mamy już zacierają ręce na myśl o wiosenno-letnich przejażdżkach rowerowych z dzieciakami. Ale w czym przewozić maluchy, żeby było im wygodnie i bezpiecznie? Wyniki naszych testów.

Foteliki rowerowe Shutterstock

Już dawno minęły czasy, kiedy opieka nad dzieckiem wymagała rezygnacji z własnych zainteresowań i ambicji. Dziś aktywni rodzice mają do dyspozycji masę gadżetów, pozwalających bezpiecznie podróżować czy uprawiać sport z potomkiem u boku. Warto z nich skorzystać, bo, po pierwsze, spełniony rodzic to lepszy rodzic, a po drugie – dziecko uczy się przez naśladowanie. Poza tym dziecko od małego spędzające aktywnie czas na świeżym powietrzu będzie zdrowsze, sprawniejsze i... wcześniej senne. A jak wie każdy rodzic, o 20 podpierający się nosem ze zmęczenia, tego ostatniego czynnika nie można bagatelizować.

Z wielu aktywności, które można uprawiać z dzieckiem, najprostsza jest z pewnością jazda na rowerze. Szeroka gama fotelików umożliwia przewożenie nawet dwójki dzieci naraz, a do tego towarzyszyć na jednośladzie mogą nam nawet dziewięciomiesięczne maluchy. Wystarczy wybrać dostosowany do dziecka (i roweru) model fotelika i ruszać na wycieczkę. Poniżej podpowiadamy: Czym różni się fotelik rowerowy przedni od tylnego? Czy lepszy jest fotelik na kierownicę czy na bagażnik? Czy wiklinowe foteliki są bezpieczne? Rozwiejemy wszystkie Twoje wątpliwości.

SPIS TREŚCI

Jak wybrać fotelik rowerowy?

Spędzanie z dzieckiem czasu na rowerze, jest z pewnością bardziej wartościowe niż wspólne wpatrywanie się w ekrany. Taka forma aktywności, to świetna metoda na odkrywanie wraz z maluchem otaczającego was świata, a do tego – sposób na dobrą kondycję, lepszą odporność oraz smukłą sylwetkę. Wybierając się do sklepu po fotelik rowerowy dla dziecko, musisz znać odpowiedzi na kilka podstawowych pytań:

  1. Czy Twoje dziecko jest na tyle duże, by jeździć w foteliku rowerowym? Czy samodzielnie siedzi?
  2. Ile waży Twoje dziecko?
  3. Na jakiego rodzaju rower ma być zamontowany fotelik?
  4. Czy fotelik ma służyć na krótkie miejskie przejażdżki czy wycieczki terenowe?

Zanim rozpoczniesz poszukiwania najlepszego fotelika rowerowego dla dziecka, spisz sobie odpowiedzi na wyżej wymienione pytania.

W jakim wieku dziecko może jeździć w foteliku rowerowym?

Wielu producentów fotelików przyjmuje się, że już niemowlęta w wieku 9 miesięcy są w stanie podróżować z rodzicami na rowerze. Ten wiek jest momentem, gdzie dziecko raczej potrafi już samodzielnie siedzieć i utrzymywać stabilną pozycję podczas jazdy. Zatem – czy przewozić niemowlaka w foteliku rowerowym? Zdecydowana większość fizjoterapeutów jest zdania, że niemowlę nie powinno jeździć w foteliku rowerowym. Specjaliści swoje obawy uzasadniają niedojrzałością układu kostno-stawowo-mięśniowego, który może ulec mikro uszkodzeniom pod wpływem dłuższej jazdy w foteliku. Z tego względu zaleca się, aby na rowerowe wyprawy w foteliku zabierać dzieci, które ukończyły pierwszy rok życia. Wszystko tak naprawdę zależy od rozwoju psychomotorycznego dziecka: by jeździć w foteliku rowerowym, powinno już dość pewnie chodzić, skakać, utrzymywać równowagę. W innych przypadkach dużo bezpieczniejsza dla jego rozwoju będzie przyczepka rowerowa, która ma własne amortyzatory i daje szersze możliwości regulowania pozycji siedziska.

Fotelik rowerowy – do jakiego wieku go używać?

Według obowiązującego w Polsce prawa, dziecko do ukończenia siódmego roku życia może być przewożone na rowerze jedynie w dostosowanym foteliku. Jednak w przypadku oznaczeń producenckich, rzadko można spotkać się z opisami wiekowymi. Producenci w specyfikacji podają minimalną i maksymalna wagę, jaką powinno mieć dziecko przewożone w foteliku. Zazwyczaj modele montowane z przodu mają ograniczenie do 15 kg (czyli około 3 lat), zaś większość modeli na tył dopuszcza obciążenie do 22 kg (co zazwyczaj odpowiada wiekowi 5-6 lat). Dla starszych dzieci, które chcielibyśmy podwozić na własnym rowerze, np. do szkoły, przeznaczone są siedziska montowane na bagażniku, o udźwigu do 35 kg (nawet 11-12 lat).

SPRAWDŹ TAKŻE: Rodzaje rowerów. Wybierz najlepszy jednoślad dla siebie

Rodzaje fotelików rowerowych

Ze względu na sposób montażu, dziecięce foteliki rowerowe można podzielić na dwie grupy:

  1. Foteliki rowerowe montowane z przodu roweru.
  2. Foteliki rowerowe montowane z tyłu roweru.

Który rodzaj jest lepszy? Wszystko zależy od naszych potrzeb. Ja, jako mama 1,5 rocznego synka, miałam możliwość przetestowania obu typów fotelików, co opisuję w dalszej części artykułu. Warto jednak pamiętać, że bez względu na rodzaj fotelika, istnieją obiektywne cechy, świadczące o jego jakości.

Jak rozpoznać dobrej jakości fotelik rowerowy?

  • Posiada wszystkie wymagane atesty i certyfikaty.
  • Dobrze podpiera i chroni głowę dziecka (na przykład dzięki bocznym osłonom).
  • Posiada regulowane podnóżki.
  • Posiada zapięcie uniemożliwiające dziecku samodzielne wydostanie się z fotelika (optymalne są pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa)
  • Jest wygodnie wyprofilowany
  • Ma miękką, ściąganą do prania tapicerkę

PRZECZYTAJ: Co daje jazda na rowerze? 9 powodów, by kręcić kilometry

Foteliki rowerowe na przód roweru – zalety i wady

Foteliki przednie montowane są z reguły do podstawy kierownicy. Jak już wspomnieliśmy, zazwyczaj można przewozić w nich młodsze dzieci – do 15 kg. Same foteliki są z konieczności mniejsze i lżejsze niż ich tylne odpowiedniki – nie mogą ograniczać kierującemu rowerem widoczności. Działa to na plus, biorąc pod uwagę sterowność i stabilność roweru, jednak brak wysokich osłon chroniących szyję i głowę dziecka obniża poziom jego bezpieczeństwa w razie upadku. Dziecko jadące w przednim foteliku jest także bardziej narażone na wiatr, deszcz czy wpadające do oczu owady – warto dokupić przezroczysta osłonę (rodzaj tarczy montowanej przed kierownicą), by oszczędzić mu tych niedogodności. Z moim synem miałam okazję przetestować fotelik Bobike GO Mini (od 9 do 15 kg) w zestawie z osłoną przeciwwiatrową.

Raport z testu:

Fotelik montowany na kierownicy roweru sprawia, że podczas wycieczki cały czas masz dziecko przed sobą: możesz z nim rozmawiać, pokazać widok, pogłaskać. Mój syn był tym zachwycony, ja zresztą też. Mniej podobało mi się, że podczas jazdy dotykałam kolanami siedziska – długonodzy rodzice mogą mieć z tym problem. Kolejny minus: brak wsparcia główki. Śpiącego dziecka nawet na postoju nie da się wygodnie ułożyć. Pozytywnym zaskoczeniem jest za to stabilność roweru i brak problemów z podjazdami pod krawężniki. Na krótsze wycieczki to sprzęt idealny.

Zalety fotelików rowerowych montowanych z przodu:

  • Nieprzerwany kontakt z dzieckiem – możliwość obserwacji, rozmowy.
  • Niczym nieprzesłonięty widok, dający dziecku więcej satysfakcji z przejażdżki.
  • Niska waga fotelika.
  • W niektórych modelach - możliwość zastosowania podpórek i chwytów dla dziecka.

Wady fotelików rowerowych montowanych z przodu:

  • Narażenie dziecka na kolizję z przodu.
  • Nieco ograniczone pole manewru kierownicą.
  • Krótki okres użytkowania (do około 3 lat).
  • Brak możliwości montażu do niektórych rodzajów rowerów

Fotelik rowerowy na tył – zalety i wady

Foteliki na tył roweru to już tradycyjnie jedno z najpopularniejszych rozwiązań do przewożenia dzieci. Są większe, cięższe i wytrzymują dość duże obciążenie, dzięki czemu wystarczają na długi okres użytkowania. Nośność tego typu fotelików to z reguły 22 kg. Tylne foteliki rowerowe, z uwagi na różne budowy ram rowerowych, mają różne sposoby montażu: na ramie roweru (przy pomocy pałąków podsiodłowych) lub na jego bagażniku (za pomocą specjalnego adapteru mocowanego do bagażnika). Ja testowałam fotelik tylny mocowany na ramie Bobike Tour Exclusive Plus (od 9 do 22 kg)

Raport z testu:

Fotelik montowany jest do ramy roweru na specjalnym stelażu. Gdy już go zamontujesz, wpinanie i wypinanie samego fotelika trwa sekundy. Ponadto sprzęt wystarczy Ci naprawdę na długo, bo dzięki wysuwanym podnóżkom oraz zagłówkowi rośnie razem z dzieckiem. Mocno rozbudowane osłony boczne ograniczają maluchowi pole widzenia, za to zapewniają naprawdę świetną ochronę podczas upadku. Minusem jest brak kontroli nad dzieckiem: trudno bez zatrzymywania się zerknąć, czy maluch śpi, jaki ma nastrój lub czy czegoś mu nie trzeba.

Zalety fotelika montowanego z tyłu roweru:

  • Długi okres użytkowania (do około 5 roku życia dziecka).
  • Większy komfort jazdy dla dziecka.
  • Większa możliwość zastosowania amortyzacji.
  • Możliwość rozbudowania bocznych osłon dla zwiększenia poziomu bezpieczeństwa dziecka.

Wady fotelika montowanego z tyłu roweru:

  • Mniejsza stabilność roweru (środek ciężkości przesunięty do tyłu).
  • Brak kontaktu z dzieckiem.
  • Przesłonięcie dziecku widoku własnym ciałem

Zasady bezpiecznego przewożenia dziecka na rowerze

Najistotniejsze dla bezpieczeństwa dziecka, jest przewożenie go w atestowanym, certyfikowanym i PRAWIDŁOWO ZAMONTOWANYM foteliku rowerowym z pasami i podnóżkami. Z tego względu absolutnie odradzamy wożenie dzieci w znalezionych na strychach wiklinowych czy metalowych koszykach, narażających dziecko na urazy. Poza tym należy pamiętać o kilku dodatkowych aspektach zachowania bezpieczeństwa na rowerze:

WIEK
Nie spiesz się z wożeniem niemowlaka. Dziecko musi przynajmniej samodzielnie siedzieć, a najlepiej, by już chodziło.

SEN
Kiedy dziecko zaśnie w foteliku, przerwij jazdę. Wiotkie ciałko i główka są narażone na urazy spowodowane wstrząsami.

OKULARY
Fotelik, w przeciwieństwie do przyczepki, nie zapewnia ochrony przed słońcem. Okulary z filtrem UV mogą się przydać.

KASK
W Polsce nie ma obowiązku noszenia kasku, jednak zarówno w foteliku, jak i przyczepce dziecko powinno go mieć.

WIDOCZNOŚĆ
Chorągiewki i dodatkowe światła to nie ozdoba, a elementy zwiększające bezpieczeństwo na jezdni.

REKLAMA