Efektywny trening: jak nie stracić motywacji do ćwiczeń

Brakuje Ci samodyscypliny podczas realizacji planu treningowego? Szybko się zniechęcasz? Pora nauczyć się, jak nie tracić motywacji do ćwiczeń, bo to właśnie ona jest kluczem do sukcesu. Postępuj zgodnie ze wskazówkami WH, a osiągniesz idealną figurę i lepsze zdrowie.

Jogging fot. Chris McPherson
fot. Chris McPherson

Motywacja to podstawa ćwiczeń. Bez niej raczej nie ruszysz się z wygodnej kanapy. Poniżej znajdziesz listę prostych patentów, które pomogą Ci jej nie tracić nawet w najtrudniejszych chwilach. Sięgnij po nie w trakcie trzyetapowego programu treningowego WH, podczas którego przemodelujesz swoją sylwetkę z Chrisem Powellem (o ile w ogóle będą Ci potrzebne).

1. Zdefiniuj cel

Zanim zabierzesz się za ciężkie treningi, zastanów się, na czym tak naprawdę Ci zależy. Chcesz być szczuplejsza, to jasne. Spróbuj jednak pomyśleć o tym celu w trochę szerszej perspektywie, a szybko uznasz, że to jedynie efekt uboczny ćwiczeń. Jego prawdziwy rezultat to większa pewność siebie, lepsze zdrowie, samopoczucie i sprawność, która napędzi Cię do stawiania sobie kolejnych wyzwań.

2. Monitoruj postępy

Po każdym treningu rób notatki. Zapisuj liczbę serii, powtórzeń, czasy, oceniaj swoje samopoczucie itd. Pamiętaj, że czasami plan nie tylko spala tkankę tłuszczową, ale buduje też mięśnie, dlatego nie panikuj, gdy waga wciąż będzie wskazywać wynik zbliżony do tego sprzed rozpoczęcia planu.

3. Bądź elastyczna

Co jakiś czas modyfikuj cel, do którego dążysz. Stawiaj sobie też mniejsze wyzwania. I pamiętaj – chodzi o to, byś wprowadziła do swojego życia szereg drobnych zmian, dzięki którym będziesz czuła się lepiej, a nie udała się na 90-dniowy obóz treningowy, po którym hasło „jo-jo” będzie straszyć Cię z każdej strony.

4. Nie wierz w cuda

Zmiany na wadze i w lustrze zauważysz stosunkowo szybko, zwłaszcza gdy Twój urlop od treningów trwał nawet nie miesiące, a lata. Po jakimś czasie to „szczęście początkującej” jednak się wyczerpie, a Ty będziesz musiała w fitness klubie dawać z siebie jeszcze więcej. Żeby z góry nie stawiać się na przegranej pozycji, dowiedz się, ile można schudnąć w tydzień.

5. Ustaw deadline

Jeśli po trzech miesiącach plan treningowy straci swoją przydatność do użycia, bez żalu zamień go wówczas na inny.

6. Więcej radości

Nie traktuj każdego treningu śmiertelnie poważnie. Od czasu do czasu daj się ponieść i pozwól sobie po prostu na dobrą zabawę.

7. Według planu

Po każdej sesji treningowej zapisuj, ile obwodów udało Ci się ukończyć. I dbaj o to, by za każdym razem był to zdecydowanie lepszy rezultat.

9. We dwoje

Znajdź sobie treningowego partnera. Motywujcie się nawzajem do kolejnych treningów. Odrobina rywalizacji na pewno też nie zaszkodzi...

10. Pod kontrolą

Pierwsze podejście do nowego ćwiczenia rób pod okiem instruktora albo doświadczonej koleżanki. Kolejne próby monitoruj w lustrze.  

WH 03/2015

REKLAMA