Dysproporcje ciała: dlaczego jedna noga jest bardziej umięśniona?

Trenujesz regularnie i wykonujesz taką samą liczbę powtórzeń na każdą stronę. Dlaczego więc jedna noga czy ręka wydaje się być bardziej umięśniona? Na pytanie od Czytelniczki odpowiada nasz ekspert.

dysproporcje ciała, nierówne nogi, rozciąganie, trening, nogi fot. shutterstock.com

Jedna z moich nóg jest nieco bardziej umięśniona. Dlaczego? Co mam zrobić, żeby wyrównać tę różnicę?

Na pytanie zadane przez naszą Czytelniczkę odpowiada ekspert – Piotr Makowski, redaktor działu fitness Women's Health i Men's Health.

To dość powszechne zjawisko, zwłaszcza u osób czynnie uprawiających sport. Czasem ma to podłoże genetyczne, ale zazwyczaj wiąże się z tym, że jedną stronę naszego ciała nieświadomie poddajemy większym obciążeniom. Bardziej po prostu obciążamy kończyny dominujące.

Nie chodzi tylko o trening, ale również o czynności wykonywane na co dzień (np. podnosząc jakiś ciężar oburącz, większą jego część dźwigniesz prawą ręką, jeśli jesteś praworęczna). To dlatego te mięśnie są bardziej rozwinięte.

Spróbuj nie przejmować się drobną dysproporcją w budowie (uwierz nam, że jeśli nie przekracza 3 cm, nikt poza Tobą nie jest w stanie dostrzec jej gołym okiem).

Inna sprawa, jeśli różnica w obwodzie między obiema nogami jest większa. „Wówczas podczas każdego treningu w fitness klubie spróbuj wykonywać 25-30 wejść na podest jedną nogą (tą słabszą), a ćwiczenia dotychczas wykonywane na maszynach albo ze sztangą zamień na ruchy z hantlami (oraz innymi wolnymi ciężarami), by słabsza strona dorównała mocniejszej” – radzi Piotr Makowski, redaktor naszego działu fitness.

PS Pytanie zostało wysłane przez jedną z naszych Czytelniczek na naszą facebookową skrzynkę. Jeśli chcesz nas o coś zapytać, zajrzyj na nasz profil. Żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi!

REKLAMA