Dołeczki Wenus: co jest wyjątkowego w dołeczkach na plecach? + Ćwiczenia

Dołeczki Wenus, czyli niewielkie wgłębienia nad pupą. Przez niektórych uważane za dodatkowy atrybut, dla innych pozostają niezauważone. Sprawdzamy, co jest w nich wyjątkowego? 

dołeczki fot. shutterstock

Czym są dołeczki Wenus? 

Zagłębienia w plecach, w okolicach lędźwiowej części kręgosłupa niewątpliwe są wyjątkowe, a to dlatego, że nie u każdego są one widoczne. Mają je przede wszystkim osoby o szczupłej sylwetce, cechujące się bardzo dobrą cyrkulacją krwi w organizmie oraz mocnymi mięśniami w okolicach dolnej części kręgosłupa. Co ciekawe, same dołeczki znajdują się w miejscu, gdzie nie ma mięśni, a jedynie więzadła łączące skórę z kręgosłupem.

Posiadaczami tego typu dołeczków są także mężczyźni – wtedy nazywane są dołeczkami Apolla. Wielbicielem tych zagłębień był m.in. renesansowy artysta Michał Anioł, który często wykłuwał dołeczki w swoich rzeźbach, ponieważ uważał je za wyjątkowy atrybut piękna. 

Dołeczki Wenus – co mogą oznaczać? 

„Masz dołeczki Wenus? Jesteś szczęściarą!” słyszymy. O co tak właściwie chodzi? Przecież to tylko charakterystyczne zagłębienia w plecach. Jak się okazuje, te symetryczne dołeczki poza aspektem estetycznym, odgrywają u niektórych nieco większą rolę, ponieważ ich posiadacze mogą się cieszyć częstszymi, dłuższymi i bardziej intensywnymi orgazmami. Spowodowane jest to dobrym przepływem krwi w ich organizmie, o którym wspomniałyśmy wcześniej. 

Dołeczki na plecach – ćwiczenia 

Wykonując odpowiednio dobrane ćwiczenia, które wzmacniają odcinek lędźwiowy kręgosłupa, możesz jeszcze mocniej podkreślić widoczne już dołeczki. „U osób, które teoretycznie ich nie miały, także poprzez ćwiczenia można pięknie uwydatnić to miejsce. Dodatkowym plusem jest to, że wzmacniając ten odcinek kręgosłupa pozbędziesz się bólu pleców, który zazwyczaj miewają osoby mające siedzący tryb pracy” – tłumaczy trener personalny Sandra Spała.  

Ćwiczenia na część lędźwiową kręgosłupa 

Unoszenie tułowia w leżeniu przodem 

Połóż się na brzuchu, dłonie umieść na głowie. Powoli podnoś tułów w górę, nogi powinny przylegać do maty. Wytrzymaj w tej pozycji kilka sekund, wróć do leżenia na brzuchu i powtórz unoszenie jeszcze 10 razy. 

Deska 

Połóż się na brzuchu, przedramiona ułóż na podłodze, ściągnij łopatki, podkręć biodra i staraj się utrzymać ciało w linii prostej nad matą przez 30 sekund. Wykonaj 3 powtórzenia. 

Wciskanie odcinka lędźwiowego w podłogę 

Połóż się na plecach ze zgiętymi nogami, ręce ułóż wzdłuż tułowia. Napnij mięśnie brzucha i pośladki, jakbyś chciała wcisnąć odcinek lędźwiowy w podłogę. Rozluźnij mięśnie i potwórz ćwiczenie jeszcze 5 razy. 

Wypychanie bioder w górę

Połóż się na plecach na macie, zegnij kolana i ułóż ręce wzdłuż tułowia. Unieś biodra ku górze, zepnij pośladki i zostań w tej pozycji przez około 10 sekund. Mięśnie brzucha również napięte. Potwórz ćwiczenie w 3 seriach. 

Nasza ekspertka poleca także ćwiczenia wielostawowe, które wzmacniają i stabilizują całe ciało, a są to ćwiczenia typu martwy ciąg, hip trust oraz przysiady. „Ja jestem idealnym przykładem tego, że ćwiczenia wzmacniające dolne partie kręgosłupa podkreślają Dołeczki Wenus oraz pomagają zwalczyć ból pleców. Odkąd pamiętam miałam widoczne dołeczki w plecach, natomiast całe życie towarzyszy mi sport, więc solidne mięśnie kręgosłupa to podstawa do prawidłowego funkcjonowania przy tak intensywnym trybie życia, jak moje. W momencie, gdy skupiłam się głównie na treningu siłowym, moje plecy stały się bardzo stabilne, nigdy nie narzekałam na ból kręgosłupa, a dołeczki na plecach uwydatniły się jeszcze bardziej” – mówi trenerka Sandra.

Zobacz również:
REKLAMA