Dogtrekking – trening z psem

Dogtrekking, czyli marsz lub bieg na orientację z przypiętym, za pomocą linki do specjalnego pasa biodrowego, psem. To rewelacyjny sposób na poprawienie kondycji, ale także urozmaicenie codziennych spacerów z pupilem. Dogtrekking możesz potraktować rekreacyjnie lub podjąć rywalizację i wystartować w zawodach.

Dogtrekking fot.shutterstock.com

Dogtrekking – spis treści

  1. Dogtrekking – co to?
  2. Dogtrekking – dla kogo?
  3. Dogtrekking a rasa psa
  4. Dogtrekking – sprzęt
  5. Dogtrekking – jak zacząć?
  6. Dogtrekking – gdzie trenować z psem?
  7. Dogtrekking – zawody
  8. Przykładowe lokalizacje imprez dogtrekkingowych

Dogtrekking - co to?

Dogtrekking to dłuższa wędrówka, terenowa wyprawa lub bieg z psem, na dystansie od kilku do kilkudziesięciu kilometrów. W tym przypadku pies połączony jest z opiekunem przypiętą do szelek linką z amortyzatorem, która przymocowana jest do specjalnego pasa biodrowego. Dzięki temu pies pracuje z obciążeniem i nadaje tempa opiekunowi. „Jeśli lubimy spędzać wolny czas poza domem, szwędać się po szlakach i bezdrożach to wszystko możemy robić z naszym psem. Mogą to być kilkugodzinne spacery-wędrówki, ale także kilkudniowe wyprawy z plecakiem, namiotem i oczywiście psem. Najważniejszy w dogtrekkingu jest pies i zawsze powinniśmy o tym pamiętać" – mówi Piotr Rukat, twórca portalu Aktywnizpsami.pl.

Dogtrekking a spacer z psem

Dogtrekking od zwykłego spaceru z psem różni się przede wszystkim pokonywanym dystansem, a także odrobiną rywalizacji, ponieważ często przyjmuje także charakter zawodów. Dogtrekking to również trening orientacji w terenie – zawodnicy biorący udział w zawodach otrzymują od organizatora mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które należy odnaleźć przed udaniem się do mety. Można powiedzieć, że dogtrekking to dłuższy spacer połączony z grami terenowymi oraz orientacją w terenie.

Dogtrekking - dla kogo?

Tak naprawdę to dyscyplina dla każdego, kto lubi maszerować w terenie i potrafi posługiwać się mapą oraz kompasem przynamniej na poziomie podstawowym. Kondycja i sprawność fizyczna są równie ważne, dlatego na początku warto zacząć od krótszych dystansów. „Co ciekawe, aby posmakować przygody z tą formą rekreacji, czasem nie trzeba być opiekunem psa. Podczas niektórych imprez dogtrekkingowych są akcje połączone z lokalnymi schroniskami lub organizacjami prozwierzęcymi, które umożliwiają start z psem schroniskowym, który szuka domu” – dodaje twórca portalu Aktywnizpsami.pl, Piotr Rukat. 

Dogtrekking a rasa psa

Rasa psa nie ma tu kluczowego znaczenia. Każdy pies może być Twoim treningowym partnerem – pod warunkiem, że jego stan zdrowotny na to pozwala. Oczywiście wędrówka z psem rasy syberian husky, który ma wrodzone cechy sportowe i świetnie radzi sobie na dłuższych trasach, będzie wyglądała nieco inaczej niż marsz z mniejszym pupilem np. rasy chihuahua, który nie będzie czerpał przyjemności z długodystansowych, męczących biegów. Dostosuj więc trening do możliwości swojego pupila. Nie trenuj intensywnie w terenie ze szczeniakami, poniżej pierwszego roku życia, ponieważ te są bardziej podatne na kontuzje, ze względu na nierozwinięty jeszcze w pełni układ kostny. Psi senior też nie będzie najlepszym kompanem do bardzo długich wędrówek, z uwagi na możliwe schorzenia, czy nadwagę. Kilkunastokilometrowe spacery warto skonsultować najpierw z weterynarzem. 

Dogtrekking – sprzęt

Akcesoria dla psa

  • Szelki (uprząż sportowa) – do nich przypina się amortyzującą linkę. Ważne, żeby nie były za luźne i nie przesuwały się. Z drugiej strony nie mogą też krępować ruchów psa.
  • Pas biodrowy do dogtrekkingu – profesjonalny pas, do którego przymocowuje się smycz z zapiętym psem.
  • Linka z amortyzatorem – zmniejsza moc szarpnięcia i tym samym zapewni ochronę układu kostno-stawowego u psa oraz człowieka. 
  • Buty dla psa – na trudniejsze, górskie i kamieniste trasy przydadzą się również specjalne buty, które ochronią łapy czworonoga przed uszkodzeniami.
  • Psie ubranko lub czaprak – szczególnie ważne zimą, ale głównie w przypadku psów o krótkiej sierści lub pozbawionych podszerstka.
  • Turystyczna miska dla psa – najlepiej składana (może być materiałowa lub silikonowa), która nie zajmie dużo miejsca w Twoim plecaku, ani nie będzie zbędnym obciążeniem.
  • Woda i smakołyki – przygotuj minimum litr wody dla psiaka, trochę karmy i przysmaki.
  • Worki na odchody – nic dodać, nic ująć. Po prostu pamiętaj o sprzątaniu po swoim psiaku.
  • Preparat przeciwko kleszczom – ważny zarówno dla psa, jak i jego opiekuna.
  • Książeczka zdrowia psa/paszport z aktualnym szczepieniem przeciwko wściekliźnie – dokument należy okazać przed starem w zawodach.

Akcesoria dla opiekuna 

  • Odzież funkcyjna, czyli ubrania oddychające. Najlepiej ubierz się na tzw. cebulkę. Warto mieć ze sobą także pelerynę przeciwdeszczową, na wypadek nagłej zmiany warunków pogodowych.
  • Buty – przede wszystkim powinny być wygodne i zawierać cechy butów do biegania na zewnątrz. Najlepiej wybierz te z utwardzanym czubkiem i podeszwą Vibram.
  • Telefon i powerbank – naładuj przed wyjściem telefon, ale dla bezpieczeństwa zabierz również powerbanka.
  • Mapa i kompas – przed zawodami trenuj orientację w terenie z drukowaną mapą i kompasem.
  • Latarka – na wieczorne wędrówki, najlepiej czołowa.
  • Apteczka turystyczna – bandaże, plastry, woda utleniona, przynajmniej jeden but ochronny dla psa.
  • Woda i przekąska (np. batonik energetyczny) – pamiętaj również o wodzie i jedzeniu dla siebie. Przekąska w postaci batonika proteinowego, banana, czy suszonych owoców sprawdzi się w tym przypadku rewelacyjnie.

SPRAWDŹ: Perfumy dla psów – czy warto?

Dogtrekking – jak zacząć?

Zacznij od wydłużania codziennych spacerów z 2-3 km do 4-5 km,wzmacniając tym samym swoją kondycję, jak również swojego pupila. Z każdym tygodniem zwiększamy ten dystans, obserwując zachowanie psa i jego możliwości kondycyjne. Docelowo w trakcie jednego dnia możemy z psem pokonać dystans 15-30 km w zależności od ukształtowania terenu i warunków pogodowych” – wyjaśnia Piotr Rukat.

Kolejny element, na który należy zwrócić uwagę podczas przygotowań, jest nawigacja i orientacja w terenie. Nie chodzi tutaj o naukę obsługi dostępnego systemu GPS w telefonie, a o tradycyjną mapę i kompas. Podczas zawodów w dogtrekkingu możesz używać wyłącznie mapy drukowanej.

Dogtrekking – gdzie trenować z psem?

Przede wszystkim zrezygnuj z treningu na utwardzonej powierzchni. Wybieraj trasy na otwartych terenach o zróżnicowanym ukształtowaniu. Naturalne leśne ścieżki, czy górskie szlaki będą najlepszym rozwiązaniem. „Trzeba pamiętać o respektowaniu obowiązujących przepisów, czyli na terenach leśnych poruszamy się z psem wyłącznie na smyczy, najlepiej amortyzowanej” – dodaje ekspert, Piotr Rukat.

Temperatura

Bardzo ważnym czynnikiem w treningach z psami jest temperatura, w jakiej maszerujemy lub biegamy. „Przyjmuje się podobnie jak w sportach zaprzęgowych, że optymalną temperaturą do takich aktywności są dni stosunkowo chłodne, czyli do 15 stopni Celsjusza. Należy o tym pamiętać, ponieważ dobrostan naszych psów jest najważniejszy, a nie same ambicje oraz wyniki, jakie zakłada opiekun. Czasem odbywają się imprezy w okresach letnich, ale w przypadku wyższych temperatur doświadczeni organizatorzy skracają dystanse lub przeprowadzają zawody w nocy. Finalnie to jednak my sami decydujemy, czy trenować lub brać udział w imprezie, gdy warunki pogodowe są niekorzystne dla naszych czworonożnych przyjaciół” – mówi Piotr Rukat, twórca portalu Aktywnizpsami.pl

Dogtrekking – zawody

Zawody dogtrekkingowe to połączenie testu na wytrzymałość, w postaci wędrówki lub biegu z psem, oraz orientacji w terenie. „Każdy uczestnik zawodów otrzymuje od organizatora wydrukowaną mapę z zaznaczonymi punktami kontrolnymi, które należy zaliczyć, aby być klasyfikowanym w imprezie. Pominięcie niektórych punktów może skutkować obniżeniem lokaty lub nawet dysklasyfikacją” – mówi ekspert, Piotr Rukat. Niedozwolone jest używanie GPS w telefonie lub innym urządzeniu – każdy zawodnik bazuje na drukowanej mapie i kompasie. Zawody dogtrekkingowe, owszem, są skupione na rywalizacji, zwycięzcy nagradzani są medalami i upominkami, ale często mają też po prostu charakter rekreacyjny.

Kategorie w dogtrekkingu

  • Kategoria indywidualna – jeden zawodnik może wystartować w zawodach z jednym lub maksymalnie dwoma psami.
  • Kategoria rodzinna – na każdą osobę mogą przypadać maksymalnie dwa psy, ale cała rodzina może również wystartować tylko z jednym psem.

Organizatorzy zawodów w dogtrekkingu wytyczają zwykle kilka tras o określonych dystansach.

  • 4 – 5 km (chihuahua)
  • 10 – 15 km (mini)
  • 20 – 25 km (mid)
  • 40 km (long)

Przykładowe lokalizacje imprez dogtrekkingowych

  1. Puchar i Mistrzostwa Polski w Dogtrekkingu– południe Polski (Lubliniec,Sanok, Przesieka, Wisła, Złoty Stok)
  2. Navidog.pl – Pomorze
  3. Dogtrekking Na Łęgach – Wielkopolska
  4. 4seasons RAZEM Z PSEM – Podkarpacie, Bieszczady
  5. Mazowiecka Liga Dogtrekkingu – Mazowsze, centrum Polski

ZOBACZ TEŻ: Dogoterapia – na czym polega i dla kogo jest przeznaczona?

REKLAMA