Do zadań specjalnych: TOP 6 butów sportowych

Tak jak Emu nie pasują na każdą okazję nawet przy mrozie (sorry, czas się z tym pogodzić), tak jedne „adidasy” nie są stworzone do każdej aktywności. Zobacz, jak odnaleźć się w świecie butów sportowych, by wycisnąć z nich jak najwięcej dla swojej formy i zdrowia.

buty sportowe Shutterstock.com
fot. shutterstock

BUTY BIEGOWE

Na asfalt i w teren

buty sportowefot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

NA ASFALT

Buty przeznaczone na twarde nawierzchnie muszą zapewniać amortyzację, ale też dawać Ci dynamikę i prędkość.

NEW BALANCE WZANTVC4 FRESH FOAM ZANTE V4 469,99 zł 299 zł KLIK

Buty na długie dystanse mają być przede wszystkim wygodne. W zależności od celu, kilometrażu i typu biegacza mogą zapewniać więcej amortyzacji przy lądowaniu, być lekkie i „szybkie” czy mieć niską podeszwę, by dawać jak najbardziej naturalne wrażenia

 

W TEREN

Buty do biegania w terenie muszą trzymać się z natury niestabilnych nawierzchni i chronić stopy przed naturalnymi przeszkodami.

SALOMON SENSE RIDE W 589 zł 389 zł KLIK

Wzmocniona cholewka chroni stopy przed zderzeniem z kamieniami czy korzeniami. Buty trailowe zabezpieczają też stopy przed przesuwaniem się na boki w nierównym terenie. Często sznurówki można schować w kieszonkę w języku, by nie haczyły o gałęzie.

 

NA SALĘ TRENINGOWĄ

Na fitness i crossfit

buty sportowefot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

DO ĆWICZEŃ

Buty do dynamicznych ruchów w różnych kierunkach stabilnie trzymają stopę, amortyzują lądowanie, ale też pozwalają zwiększyć energię odbicia.

ADIDAS CRAZYTRAIN ELITE SHOES 599 zł KLIK

Buty treningowe powinny mieć giętką podeszwę, by nie krępować Twoich ruchów i jednocześnie stabilizować stopy przy nagłych zmianach kierunków. I oczywiście antypoślizgową, by nie pozwolić Ci wpaść w poślizg.

NA CROSSFIT

W crossfitowym boksie czy przy walce ze sztangą na siłowni potrzebujesz pewności i stabilności – to zapewnia dość płaska, przyczepna podeszwa.

REEBOK CROSSFIT NANO 8 FLEXWEAVE 549 zł 349 zł KLIK

Przyczepna podeszwa pozwala przyjmować pewną pozycję podczas ćwiczeń, a specjalne żłobienia po bokach ułatwiają utrzymanie się podczas wspinaczki po linie. Wzmocniony przód chroni palce.

 

BUTY DO CHODZENIA

Na trekking i do miasta

buty sportowefot. Wiesław Jurewicz
fot. Wiesław Jurewicz

NA TREKKING

To solidne, ale dość lekkie konstrukcje, dające bezpieczeństwo na skalistych szlakach i chroniące przed niepogodą.

HANWAG TATRA LIGHT 999 zł 639 zł KLIK

Podwyższona cholewka stabilizuje stawy skokowe, aby zabezpieczyć je na wypadek tego jednego fałszywego kroku. Buty trekkingowe często pokryte są membraną chroniącą przed wodą.

DO MIASTA

Potrzebujesz połączenia wygody i stylu. Buty powinny pasować i do szortów, i do sukienki.

SKECHERS BURST – CITY SCENE 299,99 zł 179,99 zł KLIK

Im mniej skomplikowana konstrukcja, tym lepiej – bezszwowe wykończenie zmniejsza szanse na otarcia i pozwala czasem założyć buty na bose stopy czy do cienkich rajstop. Minimalistyczne modele pasują też do wielu stylizacji.

ZOBACZ TEŻ: Jak wybrać najlepszy sportowy stanik oraz jak nosić sportowe buty w wersji wieczorowej.

REKLAMA