Czy trenowanie jednej partii ciała ma sens? [opinia eksperta]

Chcesz schudnąć i spalić tłuszcz, dlatego postanowiłaś, że skupisz się na ćwiczeniach brzucha i dolnych partii, a pominiesz górę. Czy taki trening ma sens? Na pytanie Czytelniczki WH odpowiada nasz ekspert.

ćwiczenie na płaski brzuch fot. shutterstock.com
Nie skupiaj się na jednej partii ciała. Płaski brzuch uzyskasz szybciej, jeśli będziesz ćwiczyć całe ciało.

Trenuję tylko nogi i mięśnie brzucha, ale koleżanka mówiła, że powinnam ćwiczyć również górne partie ciała. Ma rację?

Tak, ma. „Koncentrowanie się na jakiejkolwiek partii ciała w celu redukcji tkanki tłuszczowej jest błędem – mówi prof. Tadeusz Stefaniak z wrocławskiej AWF. – Przez pierwsze 30-40 minut treningu o umiarkowanej intensywności źródłem energii dla pracujących mięśni jest zgromadzony w nich cukier (glikogen)”.

Dlatego jeśli chcesz mieć jędrne i wolne od cellulitu uda, rozpocznij trening od góry. „Zrób, oczywiście po rozgrzewce, po dwa ćwiczenia na mięśnie klatki piersiowej, pleców, bicepsy i tricepsy. Najlepiej z ciężarami pozwalającymi na wykonanie 8-12 powtórzeń” – radzi prof. Stefaniak. Później przejdź do treningu nóg, pośladków i na końcu mięśni brzucha. Dopiero taki trening przyniesie Ci wymierne korzyści.

Szukasz pomysłów na konkretne zestawy ćwiczeń? Zajrzyj do działu „Plany treningowe” – tam na pewno znajdziesz coś dla siebie. Polecamy przede wszystkim ekspresowe zestawy, które z łatwością wciśniesz w swój rozkład zajęć w trakcie tygodnia. Co powiesz np. na 15-minutowy zestaw ćwiczeń przyspieszający metabolizm? Powodzenia!

Uwaga: powyższe pytanie trafiło do naszej facebookowej skrzynki. Jeśli Ty również chcesz nas o coś zapytać, masz do nas jakąś sprawę lub chcesz powiedzieć, o czym chciałabyś przeczytać w WH, zajrzyj na oficjalny profil Women’s Health Polska na Facebooku. Gwarantujemy, że żadnej wiadomości nie zostawiamy bez odpowiedzi, a na ciekawe pytania, które do nas trafiają, często odpowiadamy na łamach papierowego wydania magazynu.

WH 05/2014

 

REKLAMA