Czy po każdych ćwiczeniach muszę prać ubrania treningowe? [Zapytaj WH]

Przed Tobą najnowsza odsłona cyklu Zapytaj WH.

Zapytaj WH fot. shutterstock.com

Czy po każdych ćwiczeniach muszę prać ubrania treningowe?

Zalecane jest, aby na każdy trening zakładać czysty zestaw ubrań. Jeżeli nie masz kilku kompletów, to najrozsądniej jest prać ubrania po ćwiczeniach. Jeżeli trening nie był wyczerpujący, możesz je tylko przepłukać. Bezwzględnie należy prać te części stroju treningowego, które najbardziej narażone są na kontakt ze spoconą skórą. „Podczas wysiłku fizycznego temperatura ciała rośnie, a gruczoły potowe wydzielają pot na powierzchnię skóry, który po kontakcie z bakteriami obecnymi na naszym ciele namnaża je. Są to idealne warunki do rozwoju różnych chorób skórnych, takich jak zapalenie mieszków włosowych, zaostrzenie trądziku czy zakażenia grzybicze. W okolicach pachwin i pach może dochodzić do rozwoju tzw. wyprzenia, czyli zapalenia skóry o podłożu drożdżakowym. Warto także pamiętać, że pot generuje nieprzyjemny zapach, który może przeszkadzać innym trenującym. Oprócz prania ubrań treningowych, dbajmy również o regularną higienę” – zaznacza dr n. med. Paweł Brzewski, specjalista dermatolog-wenerolog, ekspert portalu znanylekarz.pl 

Czy pękające pięty mogą być objawem problemów z tarczycą?

Tak, konkretnie z niedoczynnością tarczycy. „Osoby zmagające się z tą dolegliwością mogą mieć suchą, zgrubiałą, popękaną, łuszczącą się skórę, często też chłodniejszą niż normalnie. Zauważalne jest to na kolanach, łokciach i właśnie na piętach. Skóra może zmieniać kolor na bardziej siny (z powodu skurczu naczyń). Bywa też żółtawa, czego powodem jest z kolei nagromadzenie mukopolisacharydów, a więc substancji wiążących wodę, i zaburzeń przemiany karotenu do witaminy A. Może dochodzić do tego także upośledzona funkcja gruczołów potowych i łojowych” – wyjaśnia lek. Sylwia Kuźniarz-Rymarz, specjalista endokrynologii i chorób wewnętrznych krakowskiego Centrum Medycznego Sublimed. Jeśli masz więc suche i popękane pięty, a zabiegi pielęgnacyjne nie przyniosą efektów, sprawdź, czy tarczyca funkcjonuje prawidłowo. Udaj się do lekarza, który zleci oznaczenie poziomu TSH, FT3 i FT4, a w razie potrzeby skieruje także na badania w kierunku choroby Hashimoto.

Mój partner namawia mnie na korekcję piersi. Nie wiem, co o tym myśleć

W samej operacyjnej zmianie kształtu piersi nie ma nic złego. To, co jest tutaj istotne, to motywacja. Czy partner namawia Cię do tego zabiegu, bo widzi, że piersi to dla Ciebie problem, i uważa, że byłabyś szczęśliwsza, gdybyś dokonała jakiejś korekty? Czy chce Cię wesprzeć, bo widzi, że sama tego chcesz, ale się wahasz albo obawiasz powikłań? A może wywiera na Ciebie jakąś presję, abyś upodobniła się do jego ideału urody kobiecej czy wzorca atrakcyjności seksualnej? Sama widzisz, że między tymi dwoma podejściami jest ogromna różnica. Zapytaj samą siebie, czy tego chcesz. I dlaczego tego chcesz. Operacje korygujące biust są co prawda coraz powszechniejsze w naszym kraju, ale jednak to jest zawsze chirurgiczna ingerencja w ciało i jako taka wiąże się z pewnym ryzykiem. Nikt nie ma prawa tego od Ciebie żądać albo wymuszać jakimś szantażem emocjonalnym. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, może trzeba dokładniej przyjrzeć się Waszej relacji?

Czy spilantol, czyli roślinna wersja botoksu, jest tak samo skuteczny, jak toksyna botulinowa?

Spilantol jest pozyskiwany z rośliny Acmella Oleracea, znanej też jako Jambu lub Paracress (jeżówka elektryczna, rzadziej znieczulecznik). „Badania dowodzą, że rzeczywiście ma dużą zdolność penetracji skóry, dzięki czemu wnika w jej głębokie warstwy, zmniejszając lub nawet częściowo wstrzymując skurcze mięśni mimicznych. Rozluźnia ich napięcie, przyczyniając się do wygładzenia zmarszczek na czole, wokół ust i w okolicach oczu. W gabinetach może być też podany w formie iniekcyjnej, tak jak botoks” – wyjaśnia biotechnolog Joanna Cabaj, doktor habilitowana, inżynier, profesor Politechniki Wrocławskiej. Dodaje, że najsilniejsze i najbardziej skuteczne działanie blokujące mechanizm skurczu mięśni twarzy będzie zauważalne po podaniu iniekcyjnym. Efekt utrzymuje się do trzech dni – fajna opcja przed wielkim wyjściem.

A kremy i serum ze spilantolem? „Według badań spilantol zawarty w kosmetykach do stosowania zewnętrznego daje również bardzo zadowalające efekty. W zależności od jego ilości w kosmetyku może wstrzymać skurcz mięśni mimicznych do 24 godzin. Regularne stosowanie roślinnej wersji botoksu działa przeciwzmarszczkowo, liftingująco, wygładzająco i regenerująco” – zapewnia ekspertka.

 

REKLAMA