Co zrobić, kiedy pojawiają się siniaki?

Uderzyłaś się o kant szafki nocnej i na Twoim udzie pojawił się brzydki siniak? Czy są sposoby żeby się go szybko pozbyć? I czy częste siniaki nie są powodem do niepokoju?

siniaki fot. Shutterstock.com

Sińce na ciele to skutek tępego urazu. Pod wpływem uderzenia pękają małe naczynia krwionośne (naczynia włosowate) i krew przedostaje się do tkanek, powodując miejscowe przebarwienie - czerwone, a bywa, że i czarne. Następnie krew powoli zostaje wchłonięta przez organizm, a zasinienie zmienia kolor, aż ostatecznie znika. Mniejsze siniaki są widoczne od 24 do 48 godzin, te większe mogą przetrwać do 14 dni.

Oto, jak wygląda proces wchłaniania siniaka:

Dzień 1: Miejsce urazu jest czerwone.
Dzień 2 do 3: Siniak staje się niebieski lub prawie czarny.
Dzień 6 do 10: Siniak zmienia kolor na zielony lub żółty.
Dzień 10 do 14: Ostatnie etapy życia siniaka charakteryzują się kolorem żółtawo brązowym, który blednie, aż do całkowitego zniknięcia.

ZOBACZ: Kontuzje - najczęstsze urazy i sposoby, jak sobie z nimi poradzić

Domowe sposoby na siniaki

 1. Zimny kompres przez pierwszą dobę lub dwie po uderzeniu. To może być kompres żelowy, ale też paczka mrożonego groszku owinięta w ręcznik. Po 48 godzinach możesz zastosować ciepłe okłady, które pomogą rozłożyć krew i pobudzą naturalny drenaż limfatyczny.
 2. Żel Altacet dzięki obecności octowinianu glinu działa ściągająco i przeciwobrzękowo.
 3. Wit. E i C przyspieszają regenerację tkanek.
 4. Suplement zawierający bromelainę - enzym roślinny z ananasów działa przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć siniaki i obrzęki.
 5. Witamina K stosowana miejscowo (w kremie) może przyśpieszyć wchłanianie siniaka.
 6. Żel z arniką redukuje stan zapalny i zasinienia. Uwaga - nie stosuj arniki na uszkodzona skórę.
 7. W domowym arsenale może znaleźć się też pietruszka - zmiażdż garść świeżych liści, rozprowadź na siniaku i owiń elastycznym bandażu.
 8. Żel Hirudoid - zawiera mukopolisacharydy (MPS), które wspomagają regenerację tkanek oraz redukcję obrzęków i stanów zapalnych. Wmasuj w posiniaczony obszar dwa razy dziennie.

SPRAWDŹ: Co się dzieję, gdy... pęka kość

siniaki fot. Shutterstock.com

Kiedy powinniśmy się zaniepokoić

Niektórzy ludzie zauważają na skórze siniaki, które nie wiadomo jak sie tam pojawiły. Inni z kolei po niewielkim obrażeniu mają nieproporcjonalnie duże siniaki. Problemem mogą też być sińce, które utrzymują się przez wiele tygodni. Łatwość powstawania siniaków nie musi być sygnałem choroby, ale nagła zmiana charakteru zasinień jest objawem, którym powinniśmy się zainteresować. Warto wziąć pod uwagę leki, które przyjmujemy, rodzinne uwarunkowania (inne osoby w rodzinie też maja tendencję do siniaków), a także wiek (z wiekiem naczynia krwionośne stają się bardziej kruche).

Do najczęstszych przyczyn nietypowych problemów z siniakami należą:

1. Przyjmowanie leków rozrzedzających krew

Najpopularniejsze, to: warfaryna, heparyna, rywaroksaban dabigatran, apiksaban, aspiryna.
Istnieją też leki, które wpływają na naczynia krwionośne, mogą nasilać stan zapalny i w jakiś sposób zwiększać krwawienie. Do nich zaliczamy:

 • niektóre preparaty ziołowe zawierające miłorząb (ginko biloba), żeń-szeń, imbir, palmę sabałową i korę wierzby.
 • kortykosteroidy i glukokortykoidy, na przykład Encorton.
 • niektóre leki przeciwdepresyjne

Jeśli przyjmujesz jakieś leki i zauważasz niepokojące objawy w postaci siniaków koniecznie powiedz to lekarzowi. To może być istotna informacja.

2. Nadużywanie alkoholu i choroby wątroby

Chora wątroba przestaje wytwarzać białka wspomagające krzepliwość krwi. W rezultacie może dochodzić do nadmiernego krwawienia i łatwo powstających siniaków. Nie musimy chyba dodawać, że stan wymaga natychmiastowego podjęcia leczenia.

3. Choroby genetyczne - skazy krwotoczne

Choroba von Willebranda dotyka około 1% populacji. Choremu brakuje osoczowego czynnika krzepnięcia krwi – czynnika von Willebranda (vWF). Leczy się ją syntetycznymi hormonami, które poprawiają krzepliwość. 

Hemofilia, kolejna skaza krwotoczna. Tu też występuje brak białek istotnych dla krzepnięcia krwi. 

Choroby są genetyczne, dlatego ich objawy pojawiają się już u niemowląt i małych dzieci.

4. Niedobory witamin

Niedobory witaminy C (bardzo rzadko występujące współcześnie) mogą powodować szkorbut objawiający się krwawieniem dziąseł, trudno gojącymi się ranami i łatwym powstawaniem siniaków.

Niedobór witamin K, która wspiera krzepliwość krwi.

Niedobory witamin są łatwe do wyrównania, ale lepiej skonsultuj się wcześniej z lekarzem, zamiast stosować preparaty na własną rękę. Jeśli jednak suplementy witaminowe nie pomagają, może to oznaczać, że istnieje problem z wchłanianiem tych substancji (zaburzenia metaboliczne lub żołądkowo-jelitowe).

5. Zapalenie naczyń krwionośnych

W tym przypadku oprócz krwawienia i siniaków może tez występować drętwienie kończyn, duszności i owrzodzenia. Konieczna jest wizyta u lekarza.

6. Nowotwór krwi

Nowotwory krwi i szpiku, takie jak białaczka mogą powodować częstsze powstawanie siniaków. Może temu towarzyszyć również krwawienie z dziąseł. Przypominamy - większość nowotworów jest całkowicie uleczalna, pod warunkiem wczesnego rozpoznania. Nie pozwól, aby paraliżował Cię strach, tylko szybko skonsultuj się z lekarzem, jeśli objawy Cię niepokoją.

ZOBACZ TEŻ: Ból kolana po bieganiu - przyczyny, ćwiczenia, jak leczyć

REKLAMA