Sińce na ciele to skutek tępego urazu. Pod wpływem uderzenia pękają małe naczynia krwionośne (naczynia włosowate) i krew przedostaje się do tkanek, powodując miejscowe przebarwienie - czerwone, a bywa, że i czarne. Następnie krew powoli zostaje wchłonięta przez organizm, a zasinienie zmienia kolor, aż ostatecznie znika. Mniejsze siniaki są widoczne od 24 do 48 godzin, te większe mogą przetrwać do 14 dni.
Oto, jak wygląda proces wchłaniania siniaka:
Dzień 1: Miejsce urazu jest czerwone.
Dzień 2 do 3: Siniak staje się niebieski lub prawie czarny.
Dzień 6 do 10: Siniak zmienia kolor na zielony lub żółty.
Dzień 10 do 14: Ostatnie etapy życia siniaka charakteryzują się kolorem żółtawo brązowym, który blednie, aż do całkowitego zniknięcia.
ZOBACZ: Kontuzje - najczęstsze urazy i sposoby, jak sobie z nimi poradzić
Domowe sposoby na siniaki
- Zimny kompres przez pierwszą dobę lub dwie po uderzeniu. To może być kompres żelowy, ale też paczka mrożonego groszku owinięta w ręcznik. Po 48 godzinach możesz zastosować ciepłe okłady, które pomogą rozłożyć krew i pobudzą naturalny drenaż limfatyczny.
- Żel Altacet dzięki obecności octowinianu glinu działa ściągająco i przeciwobrzękowo.
- Wit. E i C przyspieszają regenerację tkanek.
- Suplement zawierający bromelainę - enzym roślinny z ananasów działa przeciwzapalnie i pomaga zmniejszyć siniaki i obrzęki.
- Witamina K stosowana miejscowo (w kremie) może przyśpieszyć wchłanianie siniaka.
- Żel z arniką redukuje stan zapalny i zasinienia. Uwaga - nie stosuj arniki na uszkodzona skórę.
- W domowym arsenale może znaleźć się też pietruszka - zmiażdż garść świeżych liści, rozprowadź na siniaku i owiń elastycznym bandażu.
- Żel Hirudoid - zawiera mukopolisacharydy (MPS), które wspomagają regenerację tkanek oraz redukcję obrzęków i stanów zapalnych. Wmasuj w posiniaczony obszar dwa razy dziennie.
SPRAWDŹ: Co się dzieję, gdy... pęka kość