Co lepsze: hantle czy kettlebell?

Są niewielkie, ale potrafią być bardzo ciężkie, a za prostotę należy im się fitnessowy Nobel. Oto pojedynek hantli i kettlebelli. Sprawdź, po który z tych przyrządów sięgnąć, by trenować efektywniej.

kobieta z hantlami Shutterstock.com

Hantle, czyli dobrana para

Trudno wyobrazić sobie bez nich jakąkolwiek siłownię. Ten sięgający korzeniami antycznej Grecji sprzęt występuje obecnie w ogromnej ilości odmian (hantle żeliwne, stalowe, piaskowe itd.).

Doskonale sprawdza się w domowych warunkach dzięki możliwości łatwej zmiany obciążenia – sztangielki to taka wersja hantli, w której na gryf możesz założyć odpowiadającą Ci ilość talerzy.

Wybierz hantle, jeśli...

  • chcesz wzmacniać poszczególne grupy mięśni, wykonując głównie klasyczne ćwiczenia izolowane,
  • chcesz mieć w domu sprzęt, który nie tylko jesteś w stanie schować w szufladzie, lecz również błyskawicznie możesz zmienić jego ciężar,
  • dopiero zaczynasz ćwiczyć i nie chcesz wykonywać skomplikowanych, kontuzjogennych ruchów,
  • wracasz do treningu po kontuzji.

ZOBACZ TEŻ: Ćwiczenia w domu - kardio na spalanie i poprawę nastroju

trening siłowy, hantle Shutterstock

Skrojone na miarę

Dobór odpowiedniego obciążenia podczas treningu nigdy nie będzie Ci sprawiał problemu. Rozmiarów hantli jest mnóstwo – w klubie fitness znajdziesz ciężarki o wadze od 0,5 do nawet 50 kg.

To ważne, jeśli chcesz szybkich efektów: na kolejnych sesjach tak powinnaś dobierać obciążenie, by ostatnie powtórzenie w serii robić zawsze z wyraźnym wysiłkiem. Jeśli ćwiczysz w domu, postaw na sztangielki, czyli hantle o regulowanym przez dobór talerzy ciężarze.

Dokładnie to, na co masz ochotę

Hantle należą do sporej grupy treningowych urządzeń – tzw. wolnych ciężarów. Możesz wykonywać z nimi zarówno takie ćwiczenia, które izolują konkretne grupy mięśniowe (np. prostowanie przedramion buduje i rzeźbi tricepsy), jak i te, które zmuszają do pracy więcej partii (np. martwy ciąg aktywuje cały tył Twojego ciała).

Ich największą zaletą jest fakt, że każde powtórzenie możesz wykonywać po odrobinę innym torze ruchu, zmuszając do pracy inne aktony mięśni.

W 2 krokach do celu

Ćwiczenia z hantlami są łatwiejsze technicznie niż te z „kulami armatnimi”. Podczas każdego ruchu musisz co prawda dbać o prawidłową postawę, nie zmieniasz jednak dynamicznie pozycji parę razy w ciągu kilkunastu sekund.

Twój plan powinien wyglądać więc następująco: zacznij od treningu z hantlami, a gdy uznasz, że nie mają już przed Tobą żadnych tajemnic, przerzuć się na kettlebelle. Pamiętaj, by pierwszy trening zawsze wykonywać pod okiem instruktora.

kettlebell Shutterstock

Kettlebell, czyli moc jednego ciężaru

Jednym przypomina kulę armatnią z uchwytem, drudzy mają go za czajnik. Pewne jest jedno: ten oldskulowy odważnik, który masz szansę znaleźć w piwnicy dziadka, triumfalnie podbił świat, zmieniając treningowe przyzwyczajenia nawet najlepszych sportowców. Dzięki umieszczeniu środka ciężkości w kuli wymaga ekstrawysiłku przy każdym ruchu, zmuszając do pracy mięśnie, o których istnieniu nie miałaś nawet pojęcia.

Wybierz kettlebell, jeśli...

  • do treningu siłowego chcesz dodać elementy aerobowe,
  • chcesz w każdym ruchu zmuszać do pracy niemal całe ciało,
  • stawiasz przede wszystkim nie na smukłą sylwetkę, lecz formę fizyczną, dzięki której poprawisz wyniki w ulubionym sporcie,
  • nie lubisz treningowej nudy,
  • chcesz do minimum skrócić czas jednostki treningowej.

Moda przede wszystkim?

O ile jeszcze niedawno o kettlebellach słyszeli tylko treningowi zapaleńcy, o tyle teraz powstała na nie prawdziwa moda. Nie tylko łatwiej znaleźć je w osiedlowym klubie fitness – bez problemu zapiszesz się również na grupowe zajęcia wzmacniające, oparte właśnie o trening z kettlami. Nawet jeśli jest to chwilowa moda, nie staraj się być tą alternatywną, która za nią nie podąży. Czasami nie warto za wszelką cenę silić się na oryginalność. To właśnie taki moment.

Całe ciało w jednym ruchu

Możesz oczywiście wykonywać z kettlebellem te same ćwiczenia, które jeszcze niedawno robiłaś z hantlami. Zrezygnujesz wówczas jednak z jego największej zalety, tj. przesuniętego środka ciężkości. Budowa kettla jest wręcz stworzona do wykonywania wszelkiego rodzaju swingów, podczas których pracuje całe ciało, a nie tylko izolowane partie mięśni.

Prawie jak profesjonalistka

Wyczynowym sportowcom (choć nie tylko, bo przecież trenującym CrossFit również) bardziej niż na wyrzeźbionej sylwetce zależy na wszechstronnej sprawności. Właśnie dlatego stawiają na sprzęty, dzięki którym mogą poprawiać więcej niż jedną cechę motoryczną.

Kettle doskonale się do tego nadają – ogromna intensywność ćwiczeń z ich wykorzystaniem do treningu siłowego dodaje elementy kardio; poprawiają również koordynację ruchową i wzmacniają mięśnie stabilizujące.

ZOBACZ TEŻ: Intensywny trening interwałowy w 20 minut

REKLAMA