[ X ]

Drogi Użytkowniku,

W związku z tym, że począwszy od dnia 25.05.2018 r. na terenie Polski obowiązują nowe przepisy regulujące kwestie ochrony Państwa danych osobowych, Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych), (dalej zwane RODO), Motor-Presse Polska sp. z o.o. z siedzibą we Wrocławiu (53-238) przy ul. Ostrowskiego 7, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla Wrocławia – Fabrycznej we Wrocławiu, VI Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod nr KRS: 0000151026, NIP: 8990026326, REGON: 930327847 o kapitale zakładowym w wysokości 2.860.000,00 złotych zachęcamy do zapoznania się ze zaktualizowaną treścią "Polityki prywatności" naszych Serwisów. Znajdują się w niej szczegółowe informacje na temat zasad przetwarzania danych osobowych na naszych stronach internetowych.

Kontynuując korzystanie z naszej strony internetowej (również poprzez zamknięcie tego komunikatu) z wykorzystaniem domyślnych ustawień przeglądarki internetowej w zakresie prywatności, wyrażasz zgodę na przetwarzanie danych osobowych przez Motor-Presse Polska Sp. z o. o oraz naszych Zaufanych Partnerów do celów marketingowych, w szczególności na potrzeby wyświetlania reklam dopasowanych do Twoich zainteresowań i preferencji. Pamiętaj, że wyrażenie zgody jest dobrowolne. Możesz też odmówić zgody lub ograniczyć jej zakres zmieniając ustawienia plików cookies w przeglądarce.

Kontynuuj przeglądanie

REKLAMA
REKLAMA
PODZIEL SIĘ
18OCEŃ
3.8

Co lepiej zadziała: trening czy dieta

Zdrowa dieta i trening to połączenie idealne, ale osobno też działają. Gdy nie masz czasu na jedno i drugie, musisz wybierać. Zobacz, co lepiej zadziała, kiedy chcesz poprawić sobie humor, zachować zgrabną sylwetkę i uniknąć groźnych chorób.

dieta vs. trening fot. shutterstock.com

W świecie idealnym istnieje samo zdrowe jedzenie, a w słownikach brakuje pojęcia „nadwaga” i „brak czasu”. Niestety, w świecie realnym czasem przychodzi Ci decydować – dieta czy trening. Chciałaś szybciej schudnąć, podwajając trening? Poprawiałaś sobie humor słodyczami? To już wiesz, że to nie działa.  

Ustal, co chcesz osiągnąć, a my na następnych stronach pomożemy Ci zdecydować, czy wybrać dietę, czy aktywność fizyczną.

REKLAMA

fot. Seanika 2015/shutterstock.com fot. Seanika 2015/shutterstock.com

Twój cel to zrzucenie wagi

Zwycięzca: dieta

Powód: łatwiej obciąć 500 kcal z diety, niż codziennie przez godzinę spalać je na siłowni.

„Intensywne treningi paradoksalnie często nie idą w parze ze skutecznym odchudzaniem – mówi dietetyk Katarzyna Biłous. – Dobrze ułożona dieta (nie tylko mniej kalorii, ale też zjadanie zalecanej ilości białka, tłuszczu i węglowodanów) pozwoli sprawniej zmniejszać masę ciała i poprawi jego skład. To oznacza mniej tłuszczu, więcej mięśni”.

Ale jeśli marzysz o wyrzeźbieniu sylwetki, nie obędzie się bez ćwiczeń (polecamy trening na mięśnie brzucha).  

dieta vs. trening fot. shutterstock.com

Twój cel to zastrzyk energii

Zwycięzca: ćwiczenia

Powód: aktywność uruchamia neurotransmitery pobudzające (dopamina i norepinefryna), które wywołują ożywienie. Co najmniej kilkadziesiąt prac naukowych potwierdza ten zastrzyk mocy u osób regularnie uprawiających sport. Jednym z bardzo skutecznych sposobów na pobudzenie są opracowane przez naszą redakcję ćwiczenia kardio.

serce, zdrowie, zdrowe serce, zawał serca fot. shutterstock.com

Twój cel to zdrowe serce

Zwycięzca: dieta

Powód: według badań kwasy omega-3 obniżają ryzyko chorób serca nawet o 64%. „Unikanie dużej ilości soli, tłuszczów typu trans czy cholesterolu pomaga m.in. w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i ograniczeniu powstawania blaszek miażdżycowych.

Włączenie do jadłospisu przeciwutleniaczy, odpowiedniej ilości błonnika i dobrych tłuszczów omega–3 dodatkowo chronić będzie przed ich szkodliwym działaniem” – mówi ekspert. Co nie oznacza, że masz rezygnować z ruchu, który wzmacnia układ sercowo-naczyniowy.  

fot. Svetlana Lukienko 2014/shutterstock.com fot. Svetlana Lukienko 2014/shutterstock.com

Twój cel to uniknięcie cukrzycy

Zwycięzca: ćwiczenia

Powód: ok. 3 mln Polaków choruje na cukrzycę, z czego 90% na tę typu 2, o której rozwoju decyduje styl życia.

Wg badań, o ile dieta pomaga w utrzymaniu wagi, o tyle im większa aktywność, tym lepsze rezultaty w jej leczeniu. Regularny ruch utrzymuje w ryzach poziom glukozy i ryzyko choroby.  

kobieta, fitness, dieta, odżywianie, sportowa dieta, koktajl fot. shutterstock.com

Twój cel to ucieczka przed rakiem

Zwycięzca: dieta i ruch

Powód: nowotwory to wciąż nie do końca rozpoznany przeciwnik, ale zdrowa dieta, bogata w warzywa, i regularne ćwiczenia zmniejszają szanse na chorobę. Wg badań, im konsekwentniej trenujesz, tym większą masz ochronę.

 

dieta vs. trening fot. shutterstock.com

Twój cel to poprawa nastroju

Zwycięzca: ćwiczenia

Powód: „Chociaż słodka przekąska wydaje się przynosić ulgę podczas codziennej gonitwy i stresu, to jest to niestety przyjemność krótkotrwała – mówi Katarzyna Biłous. – Skuteczne są za to ćwiczenia, pozwalające rozładować negatywne emocje. Co więcej, jeszcze długo po ukończeniu aktywności uwalniane są hormony szczęścia”.

Naukowcy z University of Vermont udowodnili, że 20-minutowy trening poprawia nastrój na 12 h. Wg badań, ruch bywa skutecznym lekiem nawet na stany depresyjne.  

WH 05/2015

Komentarze

 
DODAJ KOMENTARZ
REKLAMA
ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij