Warto śmigać na rowerze! Powodów, żeby z samochodu przesiąść się na rower jest mnóstwo. A że wiosna to najlepszy moment, by wskoczyć na dwa kółka, postanowiliśmy w jednym miejscu zebrać listę konkretnych powodów, które powinny ostatecznie przekonać do tego nawet tych nieprzekonanych. Z kolei wszystkie rowerzystki, już i tak zakochane w swoich jednośladach, na pewno znajdą tu kilka zaskakujących informacji.
Zalety z jazdy na rowerze
- Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci
- Sprawniejszy mózg
- Kontakt z przyrodą
- Codzienna dawka ruchu
- Odchudzanie
- Zmniejszenie śladu węglowego
- Lepsze poznanie miasta i okolicy
- Oszczędność pieniędzy
- Lepszy nastrój
1. Mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci
Wyniki wieloletnich badań są jednoznaczne – dojeżdżaj do pracy na rowerze, a zapewnisz sobie dłuższe życie.
Niedawne badania opublikowane na łamach czasopisma naukowego "British Medical Journal" wykazały, że jazda na rowerze do pracy ma niezwykłe korzyści zdrowotne. Przez pięć lat zespół badaczy z Uniwersytetu w Glasgow śledził 263 450 osób, które dojeżdżali do pracy na różne sposoby (rowerem, autem, komunikacją miejską i pieszo). W każdej z kategorii mierzono częstość zachorowań lub zgonów z różnych przyczyn (m.in. raka i chorób układu sercowo-naczyniowego).
Przez lata skutki chodzenia na pieszo i jazdy na rowerze mierzono, porównując je z nieaktywnym środkiem transportu, np. dojazdem do pracy autem. Okazało się, że u osób dojeżdżających do pracy rowerem odnotowano aż o 41% mniejsze ryzyko zgonu ze wszystkich przyczyn w porównaniu do osób, które dojeżdżały do pracy samochodem lub korzystały z transportu publicznego. Rowerzyści mieli również 46% mniejsze ryzyko rozwoju i 52% mniejsze ryzyko zgonu z powodu chorób układu krążenia oraz 45% mniejsze ryzyko rozwoju i 40% mniejsze ryzyko zgonu z powodu raka. Te liczby robią wrażenie!
2. Sprawniejszy mózg
Jak czytam na łamach periodyku "Plos One", jazda na rowerze wzmacnia funkcje kognitywne (czyli te odpowiedzialne m.in. za lepszą pamięć i koncentrację) oraz poprawia nastrój. Naukowcy wzięli pod lupę osoby w wieku 50-83 lat. Część osób jeździło na rowerze na zewnątrz, część korzystała z rowerków stacjonarnych, a pozostali nie pedałowali w ogóle. Rowerzyści musieli jeździć przez minimum 30 minut trzy razy w tygodniu. Funkcje poznawcze i nastrój mierzono przed rozpoczęciem eksperymentu i po jego zakończeniu. Jeśli chodzi o pracę mózgu, u obydwu grup rowerzystów zauważono ich poprawę w porównaniu z osobami, które w ogóle nie wsiadły na rower. Co ciekawe, lepszy nastrój odnotowały osoby jeżdżące na rowerach stacjonarnych.
ZOBACZ KONIECZNIE: Fotelik na rower dla dziecka – jaki fotelik rowerowy wybrać?
3. Kontakt z przyrodą
Obcowanie z naturą działa na ciebie kojąco. Każdy z autopsji doskonale wie, że kontakt z przyrodą sprawia, że mamy lepszy humor, czujemy się mniej zestresowani, a bardziej odprężeni i szczęśliwi. Nie brakuje jednak dowodów naukowych, które jasno wskazują, że Matka Natura wpływa na dobrostan psychiczny. Jazda na rowerze w prosty sposób pozwoli ci mieć większy kontakt z przyrodą.
Oczywiście, często do pracy jedziesz drogą, która zajmuje ci najmniej czasu, a to może oznaczać jazdę wzdłuż zatłoczonej ulicy, ale już jadąc z pracy, gdy nie gonisz na złamanie karku do domu, możesz wybrać inną trasę. Sprawdź w Google Maps, jaka ciekawa trasa prowadzi do twojego domu. Może i droga zajmie ci ten kwadrans dłużej, ale za to przejedziesz się po parku, wzdłuż rzeki czy lasu. Pedałując w przyjemnych okolicznościach natury, nawet nie odczujesz tych dodatkowych minut ani kilometrów.
DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ: Zaburzenia deficytu natury
4. Codzienna dawka ruchu
Oprócz jednostek treningowych niezwykle cenna dla zdrowia i kondycji człowieka jest także tzw. codzienna aktywność. Nie sposób traktować każdej przejażdżki na rowerze jak osobnego treningu, ale nawet jeśli wskakujesz na rower, by w 10 minut podjechać do supermarketu na zakupy, i tak działasz na korzyść swojego organizmu, kondycji i sylwetki. Twój organizm uwielbia takie codzienne, małe aktywności. Wskakuj na rower, zawsze, gdy tylko masz ku temu okazję.
5. Odchudzanie
Na rowerze możesz spalić do 500 kcal w ciągu godziny. To bardzo dobry wynik!
Fakty są następujące: chudnie się od deficytu kalorycznego, a nie od samej jazdy na rowerze. Jednak prawdą jest też, że podczas jazdy na rowerze spala się dużo kalorii, a to oznacza szybsze pozbycie się nadprogramowych kilogramów. Jadąc w tempie ok. 16-19 km/h przez 60 minut spalisz nawet 500 kcal, czyli całkiem sporo. 16 km/h może nie jest zawrotną prędkością, ale nie jest to też równoznaczne ze spokojną jazdą na rowerze. Jeśli chcesz zwiększyć spalanie, wybieraj trasy, uwzględniające wzniesienia, a na odcinkach płaskich postaw na jazdę w interwałach. W ten sposób szybciej możesz spalić zbędny tłuszczyk.
6. Zmniejszenie śladu węglowego
Wybór roweru jako środka transportu jest skutecznym sposobem na redukcję emisji CO2 i innych szkodliwych substancji uwalnianych do atmosfery przez samochody. Według wyliczeń opublikowanych na portalu "Bike Radar", jazda na rowerze oznacza ślad węglowy wynoszący około 21 g CO2 na kilometr. Jazda samochodem pozostawia łącznie 271 g CO2 na kilometr jazdy. To około 13 razy większy ślad węglowy niż emisja pochodząca z jazdy na rowerze. Przesiadając się z auta na rower zaledwie raz w tygodniu, znacząco zmniejszysz swój ślad węglowy. Czy to nie wspaniała wiadomość? Działasz na korzyść środowiska naturalnego, jednocześnie dbając o swoją kondycję i sylwetkę.
ZOBACZ KONIECZNIE: Plusy i minusy dojeżdżania rowerem do pracy
7. Poznajesz okolicę
Na rowerze zawędrujesz nie tylko w niedostępne dla aut miejsca, ale i zobaczysz znane miejscówki z całkiem innej perspektywy. Na rowerze bez większego problemu przejedziesz w jedną stronę dystans 20 km. To całkiem sporo, żeby poznać swoją okolicę. Wycieczka za miasto może być okazją do poznania naprawdę uroczych i ciekawych zakątków.
Jeśli nie znasz fajnych tras w twojej okolicy, poszukaj ich w jednej z aplikacji dla rowerzystów lub zaplanuj trasę, korzystając z Google Maps. Przed wyjazdem pamiętaj o poinformowaniu najbliższych, gdzie i z kim się wybierasz oraz ile mniej więcej potrwa wycieczka.
8. Oszczędność pieniędzy
Przy obecnych cenach paliwa rower wydaje się kuszącym rozwiązaniem nie tylko z punktu widzenia zdrowia i sylwetki, ale i portfela. Jeśli rower już masz, to poruszanie się na nim nie kosztuje cię nic. Jeśli jednak roweru nie masz, rozejrzyj się za jakimś, bo to naprawdę dobra i ponadczasowa inwestycja. Nowe rowery znajdziesz oczywiście w sklepach rowerowych, ale w serwisach z ogłoszeniami i lokalnych komisach nie brakuje też dobrych, używanych modeli. Jeśli jesteś początkującą rowerzystką i chcesz mieć pewność, że nie kupujesz kota w worku, poproś o pomoc jakiegoś znajomego cyklistę. Na pewno znajdziesz wśród znajomych zapalonego rowerzystę, który z chęcią podpowie, na co zwrócić uwagę podczas zakupu.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Rodzaje rowerów. Wybierz najlepszy jednoślad dla siebie
9. Lepszy nastrój
Jazda na rowerze jest bez wątpienia jedną z przyjemniejszych aktywności fizycznych. Jak każda aktywność pozwala uwolnić dopaminę, czyli tzw. hormon szczęścia. Dodajmy do tego słońce, które łapiesz, co oznacza zwiększoną dawkę witaminy D, również wpływającą na lepsze samopoczucie. Poza tym pomyśl sama: piękna trasa, drzewa, słoneczko i ty na rowerku... Czy to nie brzmi wspaniale?